Évente tíz milliárd dollárral kaszálhatna többet Hollywood, ha támogatná a fekete filmeseket

Pénzügyileg sem éri meg a szórakoztatóipari rasszizmus.

2021. március 11., 14:56

Szerző:

A fekete filmeseknek sok akadállyal kell megküzdeniük a filmes és televíziós ágazatban - éppen ezért jelentősen alulreprezentáltak Hollywoodban. Egy riss tanulmány szerint pedig az egyenlőtlenségek felszámolásával évente tízmilliárd dollárral (kb. 3000 milliárd forint) tudna többet kaszálni az álomgyár.

A McKinsey & Company több mint 2000 film adatait dolgozta fel, és több tucatnyi filmes szakemberrel, köztük írókkal, rendezőkkel, producerekkel, ügynökökkel, színészekkel és stúdióvezetőkkel készített interjút. A kutatásban közreműködött a BlackLight Collective, egy fekete filmeseket képviselő szervezet.

A kutatás szerint a jelenleg évi 150 milliárd dollárt termelő szórakoztatóipar bevétele majdnem 7 százalékkal is több lehetne, ha felszámolnák az iparban jelen lévő egyenlőtlenségeket. Az általuk összegyűjtött adatok szerint ugyanis a fekete filmesek projektjeit folyamatosan alulfinanszírozzák és alulértékelik - holott világosan kitűnik, hogy az ezekre a projektekre költött pénzt bőven túlszárnyalja a bevételük.

Nem a McKinsey az első szervezet, ami ebben a témában készített tanulmányt: a közelmúltban több kutatás is megállapította, hogy a kamera előtt és mögött is alul vannak reprezentálva a feketék, és ez a helyzet az elmúlt 15 évben alig változott. A hollywoodi filmek íróinak, rendezőinek, producereinek kevesebb mint 6 százaléka fekete, holott a társadalom egészének kb. 13,4 százalékát teszi ki ez a kisebbség.

A fekete színészek pályájuk elején és első éveiben jelentősen kevesebb esélyt kapnak arra, hogy főszerepet játszhassanak, mint a fehérek. A pályán eltöltött első tíz évben a fekete színészek átlagosan hat vezető szerepet kapnak, míg fehér kollégáik tízet. A McKinsey szerint a fekete filmeseknek sokkal többet kell küzdeniük - vagy akár szó szerint zsebből fizetniük is azért -, amit mások gond nélkül megkapnak.

A hollywoodi döntéshozó pozíciókban ugyancsak súlyosan alulreprezentáltak a feketék. A tanulmány szerint a televíziós vezetők 87 százaléka, a filmes vezetők 92 százaléka fehér. Emellett az ágazat három vezető ügynökségének ügynökei és döntéshozói szintén mintegy 90 százalékban fehérek.

(Kiemelt kép: Jordan Peele, a jelenleg egyik legnépszerűbb fekete amerikai rendező. Forrás: Shutterstock)