Európai Tanács: Kaczynski mindenképpen meg akarja fúrni Tuskot
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, az EU informális államfője aligha lepődött meg azon, hogy a jelenlegi lengyel kormány nem akarja, hogy újabb két és fél évig a posztján maradjon. Tusk a jobboldali nacionalista Jog és Igazságosság párt (PiS) választási győzelme, 2015 októbere óta célkeresztben érezheti magát. Lengyelországot Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke teljhatalomal kormányozza, még a formális tisztség híján is. Amikor nemrég Angela Merkel Varsóban járt, találkozott vele. Kaczynski állítólag azt mondta a kancellárnak, hogy Tusk ellen európai körözést is kiadhatnak. Feltehetően még latolgatják a PiS köreiben, mi is legyen az indok, de a szmolenszki katasztrófa lehet az ürügy. (2010 április 10-én a nyugat-oroszországi Szmolenszk repülőterén lezuhant a lengyel légierő Tu-154 típusú repülőgépe, fedélzetén Lech Kaczynski köztársasági elnökkel és feleségével. A gépen népes delegáció utazott a Szmolenszkhez közeli Katinyba, ahol Sztálin parancsára lengyel hadifogoly katonatisztek és állami tisztviselők sokaságát végezték ki 1940-ben.)
Tusk és Jaroslaw Kaczynski között évtizedes az ellenségeskedés, a politikai rivalizálás, sőt a gyűlölet. Tusk az ET elnöki tisztével ugyan kivonult a lengyel belpolitikából, személye azonban továbbra is célpont a hazai jobboldal számára. Kaczynski eddig lebegtette, támogatja-e majd riválisa újrajelölését, most kiderült, mit is tervez. A PiS inkább lábon lövi magát, mint hogy akár fanyalogva is támogassa korábbi riválisát. A gyűlölet győz az érdek felett is.
Jaroslaw Kaczynski és Orbán Viktor a 26. krynicai gazdasági fórum keretében rendezett panelbeszélgetésen
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
A hét eleje óta – írta meg először a Financial Times – Beata Szydlo miniszterelnök szondáztatja az EU-tagállamokat, mit szólnának ahhoz, ha Lengyelország Jacek Saryusz-Wolski EP-képviselőt jelölné az ET elnökének. A képviselő Tusk pártja, a Polgári Platform a színeiben került az EP-be, de megromlott a viszonya pártjával, többek között azért, mert nem őt jelölték az Európai Bizottságba biztosnak. A nemesi származású képviselőt a PiS azzal „árulja”, hogy az 100 szálékig lengyel. (Donald Tusk a pomerániai kasub kisebbségből származik.) Saryusz-Wolski állítólag pillanatokon belül kilép a liberális PO-ból, és átiratkozik a Lengyelország együtt nevű jobboldali pártba, amely a PiS koalíciós partnere.
Eddig nem sok hír szivárgott ki arról, milyen reakciót kapott Szydlo az EU tagállamaitól. A Financial Times úgy tudja, hogy egyedül Orbán Viktor támogatná a reménytelen lengyel jelölést. A liberális Gazeta Wyborcza szerint azonban Orbán sem áll egyértelműen fő politikai szövetségese, a PiS mellett. Viszonylag jó viszonyt ápol ugyanis Tuskkal, még fociztak is együtt, ráadásul láthatja, hogy Saryusz-Wolski mellé állva reménytelen ügyet vállalna.
Tusk a Visegrádi Négyek közös jelöltje volt, most sem a csehek, sem a szlovákok nem álltak a PiS jelöltje mögé. A Gazeta Wyborcza megszólaltatta Varsóban Karel Schwartzenberget, a cseh parlament külügyi bizottságának elnökét, aki kiváló szakembernek mondta Saryusz-Wolskit, de ezt nem tartotta elég magyarázatnak ahhoz, hogy Tusknak távoznia kellene. Hasonlóan nyilatkozott szlovák kollégája is.
A lengyel sajtóban megjelent értékelések szerint ha a kormány kiáll Tusk mögül, akkor két eset lehetséges: a többség Varsó ellenére is újraválasztja a volt kormányfőt, aki meglehetősen jól egyeztetett eddigi hivatali ideje alatt az államok között, vagy pedig találnak ismert, konszenzusra számítható jelöltet. Jó esélye lehet egy szocialista politikusnak, miután az EU másik két fő intézménye, a bizottság és a parlament élén kereszténydemokrata áll. A Rzeczpospolita hármas listáján Francois Hollande, távozó francia elnök, Werner Faymann, korábbi osztrák kancellár és Sigmar Gabriel német alkancellár áll.
A közép-európaiak, az „új tagállamok” tehát elveszíthetik ezt a fontos posztot. Az ET elnöke egyrészt egyeztet, másrészt jelképes szerepet tölt be. Tusk lassan beletanult ebbe, és a történelem úgy hozta, hogy az ő dolga lett az európaiság hangsúlyozása, megszemélyesítése. Ez nem csak a menekültáradat, az Oroszország-fenyegetés és a közel-keleti háborúk okozta válságsoroza, hanem a Donald Trump által hozott globális bizonytalanság miatt is fontos. Trump és benne megtestesülő agresszív önzés világa kényszeríti ki, hogy az EU folyamatosan érzékeltesse, több gazdasági társulásnál, vámuniónál. Donald Tusk teljesítette ezt a feladatot.