EU: Nem hagyjuk magára a Nyugat-Balkánt

Az Európai Unió teljes mértékben és egyértelműen elkötelezett a Nyugat-Balkán európai uniós tagsági perspektívája mellett, és a csatlakozási folyamat felgyorsítását sürgeti – jelentették ki az uniós állam – illetve kormányfők az EU és a nyugat-balkáni országok egynapos brüsszeli csúcstalálkozójukat követően szerdán.

2023. december 14., 08:48

Szerző:

A tagországok, valamint a Nyugat-Balkán országai vezetőnek részvételével tartott csúcstalálkozón elfogadott úgynevezett Brüsszeli nyilatkozat rögzíti, hogy a régió országinak csatlakozási folyamatának a partnerek hiteles reformjain, tisztességes és szigorú feltételrendszeren, valamint a saját érdemek elvén kell alapulnia.

„Az EU közelebb kívánja hozni a Nyugat-Balkánt az EU-hoz, a régió jövője az unióban van”

– fogalmaztak az uniós tagországok vezetői, akik üdvözölték a partnerek az iránti eltökéltségét, hogy a nemzetközi joggal összhangban tiszteletben tartsák az alapvető európai értékeket és elveket.

Tartós és visszafordíthatatlan reformeredményekre van szükség a jogállamiság, a demokratikus intézmények működése, a gazdaság és a közigazgatási reform területén. Kitartó erőfeszítésekre van szükség a korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelem, valamint a jó kormányzásnak, az emberi jogoknak, a nemek közötti egyenlőségnek és a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak a fokozott támogatása terén – szögezték le.

A tagállami vezetők arra ösztönözték a régió országait, hogy tegyenek gyors és tartós előrelépést az EU közös kül- és biztonságpolitikájához való teljes igazodás irányába, többek között az uniós korlátozó intézkedések tekintetében. Hangsúlyozták, hogy a nyugat-balkáni partnereknek el kell kötelezniük magukat a regionális együttműködés és a jószomszédi kapcsolatok megerősítése mellett. Felszólítottak továbbá a kisebbségek jogainak és a velük szembeni egyenlő bánásmód biztosítására. 

Kijelentették:

támogatják az EU által vezetett, Belgrád és Pristina közötti párbeszéd folytatását.

„Konstruktív és jóhiszemű, a kompromisszum szellemében folytatott szerepvállalást várunk mindkét féltől annak érdekében, hogy gyors eredmények szülessenek kapcsolataik normalizálásában, ami alapvető fontosságú a teljes régió biztonsága és stabilitása szempontjából, valamint annak biztosításához, hogy a felek előrébb léphessenek az európai útjukon” – fogalmaztak. 

Kijelentették: az EU továbbra is támogatni fogja a nyugat-balkáni partnereket a gazdaságukra és társadalmukra gyakorolt negatív hatások kezelésében, különösen az EU energetikai támogatási csomagja segítségével. A Nyugat-Balkánra vonatkozó gazdaságélénkítési és beruházási terv, valamint zöld és digitális menetrend további végrehajtása hozzá fog járulni a régió gazdaságának és ellenállóképességének megerősítéséhez, többek között az energetikai átalakuláshoz és az energiaellátás diverzifikálásához nyújtott további támogatás révén – írták. 

Leszögezték, hogy az EU elkötelezett amellett, hogy tovább erősítse együttműködését a Nyugat-Balkánnal az alapvető biztonsági és védelmi kérdésekben. A régióval kapcsolatos uniós szerepvállalás olyan területeket is érint, mint a hibrid és a kiberfenyegetések kezelése, az űrpolitika és a katonai mobilitás – részletezték. 

Mivel a migráció kezelése változatlanul az egyik legfőbb közös kihívás és felelősség, az az EU és a Nyugat-Balkán továbbra is elkötelezett a vonatkozó uniós cselekvési terv végrehajtása mellett, többek között a migránscsempészés és az emberkereskedelem elleni küzdelem, a nemzetközi védelemhez jutás biztosítása, valamint a régión keresztül vezető migrációs útvonal mentén megfigyelhető tendenciák nyomon követésének további megerősítése céljából – írták. 

Az uniós tagországok vezetői végezetül a terrorizmus és az erőszakos szélsőségesség elleni küzdelem területén folytatott együttműködés erősítését sürgették az olyan fenyegetések felszámolására, mint az erőszakos jobboldali szélsőségesség, az interneten terjesztett erőszakos szélsőséges tartalmak és a kritikus infrastruktúrák elleni esetleges támadások. Hangsúlyozták továbbá, hogy fontos határozottan fellépni a szervezett bűnözéssel, a pénzmosással, a magas szinten elkövetett korrupcióval, illetve a kábítószer-termesztéssel, -előállítással és -kereskedelemmel szemben a megerősített bűnüldözési és vámügyi együttműködés révén.

(Ana Brnabic szerb miniszterelnök érkezik az EU-Nyugat-Balkán csúcstalálkozóra az Európai Unió brüsszeli székhelyére 2023. december 13-án. Ursula von der Leyen, az EU vezetője 2023. december 13-án, a válságcsúcs előtt sürgette a 27 uniós tagállam vezetőit, hogy támogassák az Ukrajnának nyújtott jelentős pénzügyi támogatást és Kijev tagsági tárgyalásokra irányuló törekvéseit. Fotó: Miguel MEDINA / AFP)

Jimmy Carter, az Egyesült Államok 39. elnöke családja körében hunyt el a Georgia állambeli Plainsben lévő otthonában.