EU-kampány az üvegplafon ellen
Az EU parlamentjébe delegált svéd képviselőnők átfogó üvegplafon-kampányt kezdeményeztek a nemzetközi nőnap apropóján. Azt akarják elérni, hogy a tagállamok lépjenek fel a férfiak és nők fizetésében még mindíg meglévő jelentős különbség ellen.
A brüsszeli svéd női lobby e lépése – mely élvezi a svéd szakszervezetek, a politikai pártok és a svéd nőjogi szervezetek határozott támogatását –, nagy teret kapott a médiában és felélénkítette a Svédországban már évtizedek óta folyó társadalmi vitát is arról: miért is dolgoznak a nők ingyen 15.51 után?
A projekt egyedülálló a tekintetben, hogy az együttműködésben résztvevők igen széles spektrumot képviselnek és valamennyien egyetértenek abban, hogy az európai nők gazdasági diszkriminációja strukturális probléma.
Az európai női lobby (
Europian Woman Lobby) által felkarolt, immár európai akcióvá nött kampány nevét is adó 15.51 is Svédországból jön: adott munkakörben ugyanis, a svéd nők fizetése ma átlagosan 14,3 százalékkal marad el a férfiakétól – vagyis egy átlagos, 8.00 és 17.00 óra között értelmezett munkanapon, a nők ingyen dolgoznak 15.51 után.Svédországban, a nők gazdasági diszkriminációja nem került le a napirendről az 1980-as évek óta, hiszen a nők és a férfiak fizetése közötti különbség azóta is alig csökkent: 8-20 százalék közötti – ráadásul, minél magasabb képzettséget követelő munkaterületekről van szó, annál nagyobb!
Március 8-án a Facebook-on és a Twitter-en át többtízezren vettek részt a kampányban. Az európai női lobby arra is buzdított, hogy állítsuk automatikusra az e-post fiókunk funkcióját, hogy reagálhasson a EWL körlevelére. "A nők ingyen dolgoznak 15.51 után – minden nap. Ideje, hogy egész napra kapjunk fizetést!" – cirkulált az Interneten a Pay All Day akció üzenete.
A EWL addig szándékozik folytatni az 15.51 akciót, amíg nem lesz foganatja, remélve, hogy a következő nőnapon már láthatnak némi előmozdulást az európai nők gazdasági megkülönböztetésének mérséklése ügyében.
Korábbi kapcsolódó cikkeik:
Karrier ötvenen túl
Gender és gazda(g)ság
A cégvezetők harmada nő
Munka és gazdaság Svédországban: SVÉDKALAUZ
Még több érdekes olvasnivaló a SVÉDASZTALkínálatában