Mianmar földi pokollá vált
A mianmari humanitárius válság súlyosbodására figyelmeztetett helyi idő szerint kedden az ENSZ mianmari különmegbízottja a világszervezet New Yorki-i székhelyén.
Noleen Heyzer kiemelte, hogy az 55 millió lakosú Mianmarban több mint 13,2 millió embernek nincs elegendő ennivalója, 1,3 millióan kényszerültek elhagyni otthonukat, a két éve puccsal hatalomra került junta pedig nem hagy fel a lakosság elleni kegyetlenkedéssel.
Beszédében Heyzer beszámolt augusztusi mianmari látogatásáról, amely során találkozott a junta vezetőjével, Min Aung Hlaing tábornokkal. Azt mondta neki: az ENSZ elvárja Mianmartól, hogy térjen vissza a civil kormányzáshoz.
„Az emberek változást akarnak, nem fogadják el a hadsereg irányítását” – jelentette ki a megbízott. Felszólította a juntát a lakosság elleni légicsapások azonnali beszüntetésére, a politikai foglyok és az őrizetbe vett kiskorúak szabadon bocsátására, a kivégzések felfüggesztésére, valamint arra, hogy tegye lehetővé a puccs után őrizetbe vett legitim mianmari vezetőnek, Aung Szan Szú Kjínek, hogy kapcsolatba léphessen a külvilággal. Azt is követelte, hogy a hadsereg tegye lehetővé a Mianmarból elmenekült, több mint egymillió rohingja biztonságos hazatérését.
A megbízott leszögezte: bár jelenleg nem lát reményt a feszültség jelentős csökkentésére, a világszervezetnek konkrét lépéseket kell tennie a lakosság szenvedésének enyhítésére.
A Délkelet-ázsiai Országok Szövetsége (ASEAN) által kidolgozott, a mianmari rendezést célzó ötpontos béketervvel kapcsolatban azt kifogásolta, hogy a program keretében a humanitárius segélyek a hadseregen keresztül érkeznek Mianmarba, „és éppen azokhoz nem jutnak el, akik a leginkább rászorulnának”.
Hozzátette, hogy mivel várhatóan még többen menekülnek majd el Mianmarból, folytatja az egyeztetéseket az ASEAN-tagországokkal átfogó menekültprogram kidolgozásáról.
Kiemelte, hogy e törekvését a mianmari etnikai alapon szerveződött csoportok és a mianmari árnyékkormány is támogatja.
A mianmari hadsereg 2021 februárjában, a demokratikusan megválasztott parlament megalakulása előtt néhány órával vette át a hatalmat. A választáson győztes, Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjít és több tízezer ellenzéki politikust vagy máskéntgondolkodót bebörtönöztek. Szú Kjít több perben már 26 évi szabadságvesztésre ítélték.
Az ENSZ emberiesség ellen elkövetett bűntettnek nyilvánította a katonai junta tetteit, és szankciókat léptetett életbe Mianmar ellen.
(Kiemelt kép: Mianmari északnyugati Sagaing régióban található Depeyin településen egy megrongálódott iskolaépületben egy elhagyott hátizsák mellett vérfoltok láthatók a padlón, egy nappal azután, hogy egy mianmari katonai helikopter megtámadta a falut 2022 szeptember 17-én. Fotó: STR / AFP)