Emberiesség elleni bűncselekmények is történhettek a mianmari katonai puccs alatt

Az ENSZ erről bizonyítékokat is gyűjtött.

2021. november 6., 17:37

Szerző:

A mianmari junta emberiesség elleni bűncselekményeket követhetett el civilek sérelmére – közölte Nicholas Koumjian, a mianmari ügyek kivizsgálását irnyító ENSZ emberi jogi megbízott, írta az MTI.

„Az a benyomásunk, miután figyeltük a fejleményeket és előzetesen bizonyítékokat gyűjtöttünk, hogy a tények széleskörű és szisztematikus támadásra utalnak a civil lakosság ellen, ami emberiesség elleni bűncselekményekkel ér fel" – jelentette ki pénteken New Yorkban Koumjian, aki a világszervezet megbízásából gyűjt bizonyítékokat Mianmarban lehetséges emberi jogi eljárások megindításához.

Koumjian beszámolója szerint a katonai puccs óta mintegy kétszázezer jelentést és több mint másfél millió bizonyítékot gyűjtöttek, amelyeket tüzetesen ki fognak vizsgálni, hogy egy nap felelősségre vonhassák a súlyos nemzetközi bűncselekmények elkövetőit. Mint mondta, az erőszaknak leginkább kitett csoportok közé tartoznak a tüntetők mellett, a rezsim politikai ellenfelei, újságírók és az egészségügyi dolgozók. Hangsúlyozta: az erőszak elharapódzása egyszerre több régióban több hónappal a katonai hatalomátvátelt követően arra utal, hogy a háttérben egy központi politikai döntés döntés született erről.

A Politikai Foglyokat Támogató Szövetség (AAPP) jogvédő szervezet szerint az államcsíny óta több mint ezerkétszáz, jórészt a juntával szembeszegülő civilt ölt meg a karhatalom, és több ezren kerültek börtönbe.

(Kiemelt kép: Najpjido, 2021. február 8. Rendőrök sorfalat állnak a katonai hatalomátvétel ellen tüntető emberekkel szemben Mianmar fővárosában, Najpjidóban 2021. február 8-án. A hadsereg február 1-jén vette át a hatalmat, miután választási csalásra hivatkozva őrizetbe vették a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji államtanácsost. fotó: MTI/EPA/Maung Lonlan)