Egészségügyi reform német módra
A német betegbiztosításban jövőre 11 milliárd eurós hiány várható. Az adott nehéz költségvetési helyzetben a kormány e területen is szigorú takarékossági intézkedésekre készül: például 14.9 százalékról 15.5 százalékra kívánja emelni az egészségbiztosítási járulékot és korlátozná orvosok jövedelmét, a biztosítók költségeit. Az érdekeltek tiltakoznak.
Elsősorban persze a biztosítottak szervezetei, mert a reform tagjaikat egyre érzékenyebben érinti majd. Januártól emelkedne 15.5 százalékra a járulék, amelynek 8.2 százalékát a munkavállaló, a többit a munkaadó fizeti. Az utóbbi részét azonban maximálnák és a jövendő többleteket már csak a dolgozónak kellene majd fizetnie. Eddig a járulék maximuma a jövedelem 1 százaléka volt – ezt a korlátozást most 2 százalékra emelnék. A számítások szerint a tartalékokból 2014-ig pótolni tudják azok többlet-befizetéseit, akik erre nem képesek. Hogy azután mi történik, arról majd akkor döntenek.
Egyébként nem egy betegpénztár már most is többlet-befizetést igényel tagjaitól és 2012-től ez általános lehet. A kormány számításai szerint ez akkor átlagosan havi 5 eurót jelenthet, ami 2014-ig 16 euróra nőhet. A gond az, hogy a többlet-járulékot a nyugdíjasoknak és a munkanélküli segélyen lévőknek is fizetnie kellene- kivételt csak a minimális, u.n. Hartz 4. segélyt kapók jelentenének. Egyúttal megbüntetik, aki nem fizet idejében: fél éves elmaradás legalább 30 euróba kerülne.
Négy milliárd eurót kellene megtakarítani
A többlet-pénzekre mindenképpen szükség van, hiszen a kormány jövőre 3.5, 2012-ben 4 milliárd eurót szeretne az egészségügyben megtakarítani. Ehhez a kórházaknak e két évben fél-fél milliárd euróval kell csökkenteniük áraikat, ezzel költségeiket. A kereken 150.000, a biztosítókkal szerződött orvostól (akik már sztrájkoltak alacsonynak ítélt jövedelmük miatt) azt várják, hogy évi 850 millióval mérsékeljék a hiányt. Ami azt jelenti, hogy csökkenteniük kell az ambuláns műtéteket, a megelőző vizsgálatokat és kezeléseket. Ugyanakkor cél, hogy - a vizitdíjakat államilag rögzítve - közelítsék a jövedelmeket: míg egyes keleti és északi régiókban sok háziorvos viszonylag kevés pénzért sokat dolgozik, a bajorok például remekül keresnek. Egyébként a biztosítók orvosainak tiszteletdíjai 2007-2009 között átlagosan 11 százalékkal emelkedtek – sokkal nagyobb mértékben, mint a munkások és alkalmazottak átlagbére.
A biztosító nem költhet többet magára
A betegpénztárakra is szigorú korlátozások várnak: két évig nem emelhetik igazgatási költségeiket – ebből fél milliárdot remélnek. A biztosítók számára a gyógyszer-fogyasztás és az árak szüntelen emelkedése a nagy gond. Az elmúlt évben 4.8 százalékkal több gyógyszert írtak fel a betegeknek s azokra a biztosítók 32.4 milliárd eurót fizettek ki. Azért is ilyen sokat, mert a németországi gyógyszerárak a magasak köz tartoznak – a svédországi áraknak például a hatszorosát teszik ki, míg az oltóanyagok ára 30 százalékkal van az európai átlag felett. Ha csak az utóbbit sikerül a németek betegkasszáknak az átlagra levinni, már évi 300 milliót takaríthatnak meg.
Jóllehet a kereszténydemokrata-liberális kormány tervei szigorúak, azokat több irányból is bírálják. A fogyasztóvédők szerint minden további nélkül 15 további milliárdot lehetne megtakarítani, ha a kormány valóban hozzá mert volna nyúlni a gyógyszergyártók és a patikusok jövedelméhez és nem egyoldalúan a járulék-fizetőket terhelné meg még jobban. Az ellenzéki szociáldemokraták és a Zöldek maradéktalanul elvetik a reformot és azt ígérték: ha újra kormányra kerülnek, azt visszacsinálják. Addig persze azt még érvénybe is kellene léptetni. A törvényjavaslat novemberben kerül a Bundestag elé. Ha ott elfogadták, még van egy nagy akadály: a parlament másik háza – ahol a kormánynak immár nincsen többsége.