Ebola Lengyelországban?
Világszerte tartanak az Ebola járvány terjedésétől, nincs ez másként Lengyelországban sem. Annál is inkább, mert augusztus legelején kilenc gimnazista tért haza Wroclawba Libériából. A diákok közül ketten jelentkeztek a lengyel hivatalos szerveknél vizsgálatra, s a lengyel médiában olyan hírek jelentek meg, hogy a fiatalok Afrikában nem voltak biztonságban, ez pedig veszélyt jelenthet a városra is.
A vírus által fertőzött Libériába a szalézi rend magángimnáziumának igazgatója, Jerzy Babiak atya szervezte a diákok utazását. Ott a legszegényebb családok gyermekei részére szervezett tábor önkéntesei voltak a lengyel fiatalok. Hazájukba augusztus 3-án tértek vissza, s néhány nappal később kapták az információt, hogy a tábort, amelyben ők is dolgoztak, az epidémia veszélye miatt bezárták. Akkor az egyik önkéntes azt írta a Facebook-ra: „Istenem, segíts bennünket!” Hogy ezzel mit akart jelezni, ma sem tudni, mert a gyerekek semmilyen kapcsolatba nem kerülhetnek a médiával. Az utazást szervező igazgató azonban rögtön úgy nyilatkozott, hogy a gimnazisták biztonságban voltak.
Babiak atya a gimnázium internetes oldalán nyilatkozatot tett közzé, amelyben azt írja, hogy a tervezett utazásról a fővárosi tisztiorvosi szolgálatot értesítették, amely június végén tájékoztatta az iskolát a libériai epidemológiai helyzetről, de nem tiltotta meg az utazást és nem is javasolta annak elhalasztását.
Amikor a diákok hazatértek, orvosokkal konzultáltak, sőt az iskola tájékoztatta a wroclawi tisztiorvosi szolgálatot is.
Babiak atya hasonló utakat már 10 éve szervez, s mint azt a lengyel TV-nek elmondta, mind ő, mind az utazásban résztvevő gyerekek családjai tisztában voltak a járvány veszélyeivel. „Senkit sem kényszerítettünk a programban való részvételre” – nyilatkozta a szalézi pap. Erről tanúskodik az egyik blog, az „Utazás naplója”, amelyet egész idő alatt vezettek a gyerekek. Egyikük azt írta ebben: „Sok helyen találkozunk különböző szórólapokkal, közleményekkel, a mi központunkban, az utcákon, a templom kapuján. Ezekből többek között azt is megtudhatjuk, mi az Ebola vírus, hogyan lehet azzal megfertőződni, mik annak leggyakoribb tünetei és hogyan lehet a fertőzést elkerülni. A megelőzés megszervezésébe sok szervezet bekapcsolódott, még a helyi rádió is speciális dalokat közvetít arról, hogyan védjük meg magunkat, családunkat. De mi ügyesek vagyunk, nem félünk az Ebolától” – írta a diáklány.
A szakértők igyekeznek a pániknak elejét venni, s kijelentették, hogy amennyiben azoknak a személyeknek, akik az érintett területről visszatérve semmilyen tünetet nem mutatnak, nem kell orvosnál jelentkezni. Ezek a tünetek a fertőzés kezdetének első napjától a 21-dikig jelentkezhetnek. A wroclawi gyerekeknél ez az időszak lassan a végéhez közeledik – mondta az egyik szaktekintély. Hozzátette: önmagában a fertőzött helyen való tartózkodás, még a beteggel való együttlakás sem nagy rizikó. Magas kockázatot az jelent, ha az adott személy egy beteget ápol, vagy holttesttel kerül kapcsolatba.
A vajdasági tisztiorvosi szolgálat, miután az ügy nyilvánosságra került a médiában, szintén nyilatkozott internetes oldalán. Ebben közölték, hogy jelenleg semmilyen Ebola vírussal kapcsolatos veszély nincs Wroclawban. Nincs alap arra, hogy az utazásban résztvevő diákokat izolálják, mert a szervező nyilatkozata szerint a gyermekek egy zárt, megfelelően őrzött központban voltak, és nem kerültek kapcsolatba fertőzött vagy beteg emberekkel.
A járványügyi szakértők megnyugtató nyilatkozatai dacára a wroclawi ügyészség érdeklődik az ügyben. – Hivatalból kezdtünk nyomozást, tartanak az ellenőrző tevékenységek – mondta röviden szóvivőjük.