Donald Trump belengette az elnöki kegyelmek osztogatását

Szerinte nem helyes, hogy már több mint 700 embert börtönöztek be a Capioliumi ostrom miatt.

2022. január 30., 09:39

Szerző:

Donald Trump volt amerikai elnök szerint „igazságos elbánást” érdemelnek a tavalyi Capitoliumi ostrom letartóztatott résztvevői. Texasban tartott beszédében ezért azt ígérte, ha újraindul az elnökségért, és megválasztják, elnöki kegyelmet ad nekik.

Eddig több mint 700 embert tartóztattak le az ügyben, tizenegy esetben lázadó összeesküvés a vád. A vádlottak közé tartozik Stewart Rhodes, az Oath Keepers szélsőjobboldali milícia vezetője is, aki az ügyészség szerint kész lett volna arra is hogy fegyverrel akadályozza meg az amerikai elnökválasztás eredményének kihirdetését, Joe Biden győzelmének hivatalos bejelentését, írja a 444.

Az FBI szerint a Capitolium ostroma nem spontán, hanem alaposan előkészített katonai jellegű akció volt.

Trumptól korábban sem volt szokatlan, hogy elnöki kegyelmet osztogasson: utolsó elnöki napjaiban rappereknek, korábbi dolgozóinak is adott kegyelmet: például Michael T. Flynnek, első nemzetbiztonsági tanácsadójának, vagy Steve Bannonnak, egykori kampányfőnökének.

Szombati, több tízezer ember előtt tartott beszédében ördöginek és rasszistának nevezte azokat az ügyészeket, akik üzleti tevékenysége miatt nyomoznak ellene Atlantában és New Yorkban. Arra kérte a tömeget, hogy ha a hatóságok fellépnek vele szemben, vonuljanak az utcára.

(Kiemelt kép: EPA/KAMIL KRZACZYNSKI)