Betegség a Dunán
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek a minap, a CNN egyik legjobb gazdasági újságírójának, Richard Questnek előadott tündérmeséjével szöges ellentétben áll a The Economist című brit lapban megjelent elemzés Magyarország gazdasági helyzetéről. Talán sokan hallottak róla, de nem mindenkinek állt módjában elolvasni. Itt közöljük az írás fordítását teljes terjedelmében.
A négyéves ciklusának éppen a felénél tartó magyar kormány bizonyítványa dermesztő olvasmány. A munkanélküliség a 12 százalékot bökdösi, az infláció közel 6 százalék. A gazdaság a régió leggyengébbike: a GDP alakulását ld. a mellékelt ábrán. A befektetők idegesek, ami 9 százalékra nyomja fel a 10 éves államkötvények hozamát.
Orbán Viktor miniszterelnök egy millió munkahely megteremtésére tett ígéretet 2020-ig. Jó, ha 50 ezret sikerült elővarázsolnia, de ezek többsége közmunkaprogram keretén belül létrehozott munkahely, ahol kényszerből kell árkot ásniuk és mezőt tisztítaniuk az igénylőknek, különben elveszítik a segélyüket. A Fidesz, a kormányon lévő jobboldali párt, egyre elkeseredettebb. Grandiózus tervekkel állnak elő, és amikor azok nem működnek, új adókat álmodnak. Miután megadóztatták az egészségtelen ételeket, a kormány most a telefonhívásokra vet ki adót.
Nyolc év szocialista henyélés és korrupció után a Fidesz által átvett rendetlenséget még tovább rontotta az eurókrízis. De a kifogások egyre gyengébb lábakon állnak. A Fidesz költségvetési tervei „vad optimizmusra” épültek – mondja Boros Tamás a Policy Solution kutatója. A jegybank függetlenségéről folytatott hónapok óta zajló vita után, a kormány még mindig nem kezdte meg a hivatalos tárgyalásokat az IMF-fel. Magyarországnak 15 milliárd dollárra lenne szüksége a külföldi adósságai továbbgörgetéséhez. Ezen a héten a parlament elhalasztotta a jegybanktörvény módosításáról szóló szavazást, mivel az Európai Központi Bank szerint a benne foglalt változtatások messze nem elegek. A piac gyorsan reagált: a forint 300 fölé ugrott az euróhoz képest.
Van néhány jó hír. Az EU feloldotta a mintegy 500 millió eurós kohéziós alap felfüggesztésére vonatkozó fenyegetését, miután a 2012-re előrejelzett költségvetési hiányt a GDP 2,5 százalékára módosították. Az export egészséges. De amennyiben kudarcba fullad a megállapodás az IMF-fel, úgy Magyarország veszélyesen kitetté válik olyan, rajta kívülálló eseményekkel szemben, mint egy spanyol bankkrach vagy Görögország rendezetlen kivonulása az eurózónából.
A gazdaság veszélyes állapotának egyaránt vannak gazdasági és politikai gyökerei. A befektetőket kísérti a visszamenőleges adók réme – állítja Duronelly Péter a Budapest Fund Managementtől. A kormánynak helyre kell állítania a gazdasági politikáját, mondja. Mégis, a jelek nem mutatnak változásra: nagyobb, még inkább beleavatkozó állam, új adók áradata és a kiszámíthatatlanság folytatása.
Orbán Viktor azt ígérte, elsöpri a korrupt, szocialista éra hálózatait. De számos magyar oligarchát mások, a Fidesz szövetségesei váltottak fel. A korrupció ma már intézményesített, állítják egyes megfigyelők. A keményvonalasok keresztülverik kulturális programjukat. Horthy Miklóst, Magyarország háború alatti vezetőjét és Hitler szövetségesét ma szobrokkal és róla elnevezett terekkel ünneplik. Három szélső jobboldali írót beemelnek a nemzeti alaptantervbe az idén ősszel. A kapcsolat Romániával besavanyodott a komédiába illő kísérlet után, amikor megpróbálták újratemetni Nyírő Józsefet (a Szálasi-kormányt a végsőkig kiszolgáló erdélyi írót. ford. megj.) a szülővárosában.
Emelkedőben van a gyűlöletbeszéd és az idegenellenesség. Vadai Ágnes baloldali parlamenti képviselőt harsogva ordították le a jobboldali és szélső jobboldali ellenfelei, amikor Horthy rehabilitálása ellen tiltakozott. A Fideszes képviselők kibelezték azt a törvényt, amelynek célja egy rasszizmus elleni parlamenti bizottság felállítása volt. Egy közelmúltban végzett felmérés szerint a fiatal magyarok közel fele készül elhagyni az országot. Magyarország rohanása a modernitás elől, éppen azok kivándorlását fűti, akikre a leginkább szüksége van.
Fordította: Markó Beáta