Az Európai Tanács elnöke a lojalitás hiányát látja az Egyesült Államoknál

Nem tetszett Charles Michelnek a brit-amerikai-ausztrál védelmi megállapodás.

2021. szeptember 21., 06:00

Szerző:

A lojalitás hiányával vádolta meg hétfőn New Yorkban az Egyesült Államokat Charles Michel, az Európai Tanács elnöke, miután Ausztrália lemondta a Franciaországgal tengeralattjárók vásárlásáról korábban kötött gigaüzletet, hogy amerikai atommeghajtású tengeralattjárókat vásároljon. „A szövetségesek számára alapvető elvek az átláthatóság és a bizalom, és ezek együtt járnak. És mit látunk? Az átláthatóság és a lojalitás teljes hiányát” – mondta Michel újságíróknak az ENSZ-ben.

Az ET elnöke kijelentette, hogy az európaiaknak „tisztázniuk kell és jobban meg kell érteniük, milyen szándékok állnak a bejelentés hátterében”. Michel szerint a lépés újból megerősíti Európának a saját védelme kiépítésére irányuló erőfeszítéseit. Egy ilyen lépés nem a szövetségeseink ellen irányul majd, mert ha erősebbek vagyunk, a szövetségeink is erősebbek lesznek – mondta. Michel megjegyezte, csalódott Joe Biden amerikai elnökben, aki hivatalba lépésekor azt ígérte, hogy megosztó elődje, Donald Trump után megerősíti a szövetségeket. Donald Trumppal a hangnem, a tartalom, a nyelvezet alapján igen világos volt, hogy az EU az ő szemében nem volt hasznos partner, illetve szövetséges – mondta. 

Ausztrália közölte, hogy megérti Franciaország csalódottságát, de a francia hagyományos tengeralattjárók nem elegendőek az ausztrál tengeralattjáró-flotta szinten tartásához, tekintettel a növekvő feszültségekre Kínával. Franciaországot felháborította a szerződés felmondása, Jean-Yves Le Drian francia külügyminiszter szerint Ausztrália "hátba döfte", az Egyesült Államok pedig "elárulta" Párizst. A biztonsági partnerség (AUKUS) bejelentése - amelynek keretében Washington és London segít Canberrának atommeghajtású támadó tengeralattjárók beszerzésében - kiváltotta Franciaország felháborodását. Párizs 2016-ban kötött szerződést Ausztráliával több mintegy 50 milliárd ausztrál dollár (majdnem 11 ezer milliárd forint) értékben tizenkét hagyományos meghajtású tengeralattjáró vásárlásáról, amelyet most felmondott. Sophie Wilmes belga külügyminiszter szintén az ENSZ-ben "geostratégiai villámcsapásnak" nevezte az új szerződésre vonatkozó döntést nemcsak Franciaország, de Európa és a világ számára.

(Kiemelt kép: Charles Michel. Fotó: Pool/AFP | Stephanie Lecocq)