Áthaladt az amerikai parti őrség egyik hajója a Tajvani-szoroson
Az eset egy nappal azután történt, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter ritka látogatást tett a kínai fővárosban, Pekingben.
Áthajózott a Tajvani-szoroson az amerikai parti őrség egyik hajója két nappal ezelőtt – számolt be csütörtökön az amerikai haditengerészet csendes-óceáni 7. flottája. A szoros, amely elválasztja Kínát Tajvan szigetétől, gyakori feszültség forrása, mivel Peking fokozza politikai és katonai nyomását a területre, hogy megpróbálja a kínai szuverenitás elfogadására kényszeríteni. Az Egyesült Államok és alkalmanként szövetségeseinek hadihajói az elmúlt években rendszeresen áthaladtak a Tajvani-szoroson, kiváltva Kína rosszallását, amely az ilyen küldetéseket provokációnak tekinti.
Az amerikai haditengerészet csendes-óceáni 7. flottája közölte, hogy Stratton nevű korvettje kedden „rutinszerű” átkelést hajtott végre a Tajvani-szorosban „olyan vizeken, ahol a nemzetközi joggal összhangban a nyílt tengeri hajózás és átrepülés szabadsága érvényesül”. A tájékoztatás szerint: „A Stratton áthaladása a Tajvani-szoroson bizonyítja az Egyesült Államok elkötelezettségét a szabad és nyitott indo-csendes-óceáni térség mellett. Az Egyesült Államok hadserege mindenhol repül, hajózik és tevékenykedik, ahol a nemzetközi jog megengedi” – tette hozzá közleményében a flotta. A küldetés, amelyet egyelőre sem Kína, sem Tajvan nem kommentált, egy nappal azután történt, hogy Blinken befejezte pekingi látogatását, amelyen a két ország megállapodott abban, hogy stabilizálják heves rivalizálásukat, hogy az ne fajuljon konfliktussá, de nem sikerült nagyobb áttörést elérni.
Ebben a hónapban az amerikai haditengerészet közzétett egy videót egy „nem biztonságos interakcióról” a szorosban, amelyben egy kínai hadihajó egy kanadai hadihajóval együttműködő amerikai romboló előtt haladt át, veszélyesen megközelítve azt. A tajvani hadsereg szinte mindennap kínai behatolásokról számol be a szorosban, főként olyan harci repülőgépekről, amelyek átlépik a Kínát és a szigetet elválasztó Tajvani-szoros középvonalát, amely egykor nem hivatalos válaszfalként szolgált a két fél között. Tajvan szerdán közölte, hogy kínai hadihajók a Santung repülőgép-hordozó vezetésével áthajóztak a szoroson.
(Kiemelt képünkön: Az amerikai haditengerészet által közreadott képen az Arleigh Burke osztályú, irányított rakétával felfegyverzett USS Milius (DDG 69) amerikai romboló áthalad a Tajvani-szoroson 2023. április 16-án, néhány nappal az után, hogy a kínai hadsereg befejezte a Tajvan közelében végrehajtott hadgyakorlatát. Az amerikai haditengerészet rutinműveletnek minősítette az áthaladást. Fotó: MTI/AP/Amerikai haditengerészet)