Angol-spanyol kardcsörtetés
Anglia és Spanyolország között időről-időre feszültté válik a viszony a kicsiny, 6,8 négyzetkilométernyi gibraltári félsziget miatt. Így történt ez most is, amikor az angliai fennhatóság alá tartozó sziget köré London mesterséges betonzátonyokat kezdett építeni, amit Madrid nem hagyhatott szó nélkül.
Idén háromszáz éve, a spanyol örökösödési háborút lezáró 1713-as utrechti békeszerződés értelmében vált a stratégiai fontosságú gibraltári félsziget Nagy-Britannia területévé.
A 2. világháború alatt fontos brit támaszpont volt az Afrika és Európa közötti szoros, amely egyben a Földközi-tenger bejárata. Mintegy 30 ezer ember él itt, akik brit állampolgárok, s brit hovatartozásukat – valamint a velejáró, a spanyolnál jóval magasabb életszínvonalukat – több ízben is (1967-ben és 2002-ben) népszavazáson erősítették meg.
A spanyolok nehezen nyelik le ezt a keserű pirulát, s annak ellenére, hogy mindkét ország uniós tagállam, olykor-olykor fellángol a vita a két állam között. Ezúttal a britek „húzták ki a gyufát” a spanyolok szemében, amikor a Szikla körül mesterséges zátony építésébe kezdtek a tenger élővilágának védelme érdekében. A spanyolok viszont úgy vélik, hogy ezzel akadályozzák a spanyol halászhajók mozgását és bejutását a Gibraltárt övező vizekre.
Válaszul a spanyolok megnehezítették a határátkelést, minden gépkocsit alaposan átvizsgálnak, júliusban már csak több órás várakozás után lehetett átjutni a spanyol-gibraltári határon. De Madrid további intézkedéseket fontolgat, például 50 eurós határátlépési díjat akar szedni, s azt is tervbe vette, hogy lezárja a Gibraltárról Spanyolországba tartó gépek elől a légteret. A spanyol vízi rendőrség több ízben is lövéseket adott le az angol felségvizeken jetskizőkre, amit a David Lidington, brit külügyminisztériumi tisztviselő mélységesen elítélt, és „teljességgel elfogadhatatlannak” nevezett.
David Cameron miniszterelnök szintén figyelmeztette spanyol kollégáját, Mariano Rajoyt, miszerint Nagy-Britannia nem tolerálja a nemzetközi jog megszegését, utalva arra az esetre, amikor a spanyol vízi rendőrség az angol figyelmeztetések ellenére, kétszer is belépett a brit felségvizekre. Újabb válaszlépésként a brit kormány útnak indította a Királyi Flotta HMS Illustrious hadihajóját két fregattal együtt, ám ez nem más, mint egy „régóta tervezett, négy hónapos rutingyakorlat része”.
David Cameron és Mariano Rajoy néhány nappal ezelőtt tízperces „konstruktív megbeszélést” folytattak telefonon, s egyetértettek abban, hogy a jelenlegi feszültség nem befolyásolhatja a két ország közötti jó viszonyt.
Addig is, míg oldódik a brit-spanyol feszültség, egy dologban biztosak lehetünk: a 425 méter magas Sziklán szabadon élő 230 makákó majom továbbra is vígan fog pimaszkodni a turistákkal.