A WHO is engedélyezte az AstraZeneca-vakcina felhasználását

Ezzel megindulhat a brit-svéd fejlesztésű vakcina több száz millió adagjának szállítása a fejlődő országokba. A WHO egyúttal felméri az oltások biztonságosságát és a hatékonyságát azok helyett a fejlődő országok helyett, amelyek nem rendelkeznek megbízható gyógyszerfelügyeleti rendszerrel.

2021. február 15., 20:25

Szerző:

 

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) hétfőn engedélyezte az AstraZeneca brit–svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által közösen kifejlesztett koronavírus elleni oltóanyag sürgősségi felhasználását, tovább bővítve ezzel a viszonylag olcsó vakcinákhoz való hozzájutást a fejlődő országokban. A WHO genfi közleménye szerint a jóváhagyott oltóanyagot az AstraZeneca-SKBio dél-koreai, illetve az Indiai Szérum Intézet (SII) gyógyszergyár állítja elő.

„Most minden készen áll a vakcinák gyors forgalmazásához, de tovább kell bővítenünk a termelést” – jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a szakosított ENSZ-szervezet főigazgatója. A WHO néhány nappal azután adta ki a hivatalos engedélyt, hogy a szakértői tanácsadó bizottsága ideiglenesen ajánlotta a védőoltást. Közölte, hogy két adagban kell beadni, 8-12 hét különbséggel, felnőttek számára, és felhasználható azokban az országokban is, ahol a SARS-CoV-2 nevű vírusnak a Dél-afrikai Köztársaságban azonosított változata is elterjedt.

Korábban kétségek merültek fel azzal kapcsolatban, hogy a vakcina hatékony-e a 65 év felettiek körében, illetve a dél-afrikai mutánssal szemben. A WHO és szakértői szerint a vakcina a pillanatnyilag elsődleges célnak, a betegség súlyosságának és halálozási arányszáma csökkentésének megfelel – emlékeztetett az AFP francia hírügynökség. Az AstraZeneca/Oxford védőoltását sokan előnyben részesítik, mert olcsóbb és könnyebb a kezelése más oltóanyagoknál, mint például a WHO által decemberben sürgősségi alkalmazásra engedélyezett Pfizer/BioNTeché.

Világszerte csaknem 109 millió embert fertőzött meg a SARS-CoV-2 nevű vírus, az általa okozott Covid-19-betegségbe pedig több mint 2,5 millióan haltak bele. A WHO engedélye lehetővé teszi az AstraZeneca több száz millió adagjának szállítását a fejlődő világba az Egészségügyi Világszervezet kezdeményezésére létrehozott COVAX program keretében. „Azok az országok is megkezdhetik végre egészségügyi dolgozóik és kockázati csoportokba tartozó lakosaik oltását, akik másképp nem jutnának védőoltáshoz” – közölte Mariangela Simao, a WHO főigazgató-helyettese. A COVAX keretében felhasználni kívánt 337,2 millió adag vakcina túlnyomó többségét az AstraZeneca oltása teszi ki. 

Korábban a brit gyógyszerfelügyelet és az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) engedélyezte az AstraZeneca/Oxford vakcinát, a WHO ajánlásai nagyban tükrözték ezeknek a hatóságoknak a felhasználási javaslatait.

(Kiemelt kép: MTI | Máthé Zoltán)