A tenger élővilágára is kihatással lehet a háború
A Fekete-tenger északi részén halomban állnak az elpusztult cetfélék, a jelenséget a tudósok a háború hatásainak tudják be.
A kutatók úgy vélik, hogy a Fekete-tenger északi részén tapasztalható fokozott zajszennyezés – amelyet az orosz haditengerészet mintegy 20 hajója és a folyamatban lévő katonai tevékenységek okoznak – , a cetféléket a török bolgár part felé terelhetik, ahol szokatlanul nagy számban vetődnek partra vagy akadnak halászhálókba az állatok.
A háború kezdete óta Törökország a Fekete-tenger partjainál a közönséges delfin partra vetődésének növekedését regisztrálta. Az ország nyugati Fekete-tengerén több mint 80 elpusztult állatot találtak, amit a Török Tengerkutatási Alapítvány (Tudav) rendkívüli növekedésnek nevezett.
A haditengerészet általában a szonárokra támaszkodik, hogy nagy távolságokból felderítse az ellenséges tengeralattjárókat. Mivel a tengeri emlősök is a hangtól függenek a kommunikáció és más funkciók tekintetében, a víz alatti zaj komoly, akár halálos hatással is lehet a cetekre.
(Kiemelt képünk illusztráció: Partra vetődött rövidszárnyú gömbölyűfejű-delfinekről az Új-Zélandhoz tartozó Stewart-szigeten, a Mason-öbölben 2018. november 25-én. Fotó: MTI/EPA/Új-zélandi természetvédelmi minisztérium)