A tálib kormány kitiltotta a nőket a felsőoktatásból
Szerda reggel az afgán biztonsági erők nem engedték be az egyetemekre az ott tanuló diáklányokat, miután a tálib kormányzat egy nappal korábban kitiltotta őket a felsőoktatásból – jelentette az AP hírügynökség szerdán.
Zokogó, egymást vigasztaló nők láthatók az AP hírügynökség által közzétett felvételeken, amelyek megörökítették, hogy az afgán biztonsági erők nem engedik be a diáklányokat a kabuli egyetemre.
Rahimullah Nadím, intézmény szóvivője megerősítette, hogy a lányoknak megtiltották az órák látogatását. Hozzátette, hogy néhány nőt adminisztratív feladatok ellátására beengedtek az egyetemre. Az Egység és Szolidaritás az Afgán Nőkért nevű aktivista szervezet az Edrak magánegyetem előtt tiltakozott a döntés ellen Kabulban szerda reggel. „Ne politizálják át az oktatást. Nem akarjuk, hogy újra megtiltsák a nőknek a felsőoktatást” – követelték a demonstráción.
Bár a tavalyi hatalomátvételüket követően a tálibok mérsékeltebb kormányzást, valamint a nők és a kisebbségek jogainak tiszteletben tartását ígérték, azóta szigorú, az iszlám saríát alapul vevő törvényeket hoztak. Kitiltották a lányokat az általános- és középiskolákból, a legtöbb munkahelyről, valamint elrendelték, hogy nyilvánosan a teljes testet elfedő csadort viseljenek.
A legutóbbi döntéssel kapcsolatban Katar és Pakisztán is csalódottságának adott hangot, valamint azt sürgették, hogy a tálib hatóságok vizsgálják felül a döntésüket.
Antony Blinken amerikai külügyminiszter kedden késő este azt közölte, hogy a „tálibok nem számíthatnak arra, hogy legitim tagjai lehetnek a nemzetközi közösségnek addig, amíg nem tartják tiszteletben mindenki jogai.”
Az ENSZ szakértői a múlt hónapban arra figyelmeztettek, hogy a tálibok nőkkel szembeni bánásmódja emberiesség elleni bűncselekménynek minősül, emiatt büntetőeljárást kell indítani.
(Kiemelt kép: Tálib biztonsági személyzet őrködik egy egyetem bejárati kapujánál Dzsalalábádban 2022. december 21-én. Fotó: AFP)