A svéd LKAB megtalálta Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét
A svéd állami tulajdonú LKAB bányavállalat csütörtökön közölte, hogy több mint 1 millió tonna ritkaföldfém-oxidot azonosított az ország északi részén található Kiruna területén, amely a legnagyobb ismert ilyen lelőhely Európában. Európában eddig nem bányászták, ezért a kontinens Kínából szerezte be az értékes alapanyagot.
A ritkaföldfém-ásványok számos csúcstechnológiai gyártási folyamathoz nélkülözhetetlenek, és elektromos járművekben, szélturbinákban, hordozható elektronikai eszközökben, mikrofonokban és hangszórókban használják őket – írja a Reuters.
„Ez jó hír, nemcsak az LKAB, a régió és a svéd emberek, hanem Európa és az éghajlat számára is" – mondta Jan Mostrom, az LKAB vezérigazgatója egy nyilatkozatban. „Jelentős építőelemmé válhat a zöld átmenet lehetővé tételéhez elengedhetetlenül szükséges kritikus nyersanyagok előállításához" – tette hozzá.
A ritkaföldfémeket jelenleg nem bányásszák Európában, így a régió a máshonnan származó importtól függ, miközben az elektromos járművek és a megújuló energiaforrások elterjedése miatt a következő években várhatóan nőni fog a kereslet.
„A villamosítás, az EU önellátása és az Oroszországtól és Kínától való függetlenség a bányában kezdődik" – mondta Ebba Busch energiaügyi, üzleti és ipari miniszter a közleményben.
Az LKAB 2023-ban tervezi benyújtani a kitermelési koncesszió iránti kérelmet, de legalább 10-15 évbe telik, mire megkezdheti a kitermelést és a piacra szállítást.
(Kiemelt képünk: Jan Mostrom, az LKAB svéd bányavállalat elnök-vezérigazgatója (l.) és Svédország energiaügyi, üzleti és ipari minisztere sajtótájékoztatón az LKAB-nál a svédországi Kirunában 2023. január 12-én. Az LKAB bejelentette, hogy Kiruna területén található Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelye.Fotó: JONAS EKSTROMER / TT NEWS AGENCY / TT News Agency via AFP)