A prostitúció legalizálása nem oldaná meg a problémát

Az autók ablaktörlője mögött bedugva a társkereső ügynökségek reklámjai, az újságok tele olyan hirdetésekkel, hogy „sürgősen hölgyeket keresünk – magas keresettel”, vagy „masszírozó hölgyek kellenek tapasztalat nélkül is magánszemélyeknek”. Hogyan lehet megvédeni a nőket a kizsákmányolástól és az erőszaktól? - vetik fel a lengyel lapok, miután európai országokban vita kezdődött arról, hogy büntetni kell-e a prostitúciót, delegalizálni azt, vagy csupán nyilvánosságra hozni azt, ami eddig tabunak számított.

2012. szeptember 18., 19:22

A lengyel igazságügyi miniszter arra a kérdésre, hogy büntetni kellene-e a prostituáltak klienseit, azt válaszolta az újságírónak: „Nem felelek az Ön kérdésére, de megírhatja, hogy a minisztériumban erre vonatkozó munkák nem folynak, és nincs is szándékomban felvetni ezeket a kérdéseket.”

Nemzetközi tapasztalatokból is tudható, hogy nincs egyetlen jó recept a kérdés megoldására – mondja Joanna Piotrowska, a Feminotéka Alapítvány vezetője. Kulcskérdés lehet ugyanakkor a vita ebben a témában – véli -, az, hogy ne legyen a prostitúció tabu, éppen azért, hogy észrevegyük, létezik.

Piotrowska szerint a svéd és a norvég tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy még a téma felvetése sem jár mindig sikerrel, van, amikor még inkább a szőnyeg alá söprik a kérdést, csak azért, hogy ne látszódjon – a társadalom nem oldotta meg ezeket a gondokat. Lengyelországban még csak kísérletet sem tettek eddig arra, hogy egyáltalán beszélni lehessen erről a kényes problémákat.

Véleménye szerint szerte a világban azok a projektek bizonyultak a legsikeresebbnek, amelyekben maguk a prostituáltak is részt vettek, hiszen ők tudják a legjobban, mivel kell szembenézniük és mivel tudják megvédeni magukat.

A szakember meggyőződése, hogy a prostitúció legalizálása nem oldaná meg a problémát, hiszen továbbra is a legnagyobb drámát az emberekkel való, ezen belül pedig a kiskorúakkal való kereskedelem jelentené. De Lengyelországban jól jönne valamiféle szabályozás, mert ez legalább azt jelentené, hogy végre kihúzták a fejüket a homokból a hatalmat gyakorlók, észreveszik, hogy létező gondról van szó, amellyel szembe kell nézni.

Piotrowska szerint legalábbis jó megoldás, ha éppen nem szükségszerű, a prostituáltak klienseinek jogszabályi büntetése, legalább azzal, hogy ne az ártatlan ügyfél kifejezést alkalmazzák, akár egy autó szalon kliensére. A spanyol példa alapján lehetne az illető prostituáló is, mint ahogy az „erőszakot elkövető”meghatározást is a megbélyegző „ütlegelő férfira” kellene változtatni.