A Pravda kiáll Orbán mellett

A moszkvai Pravda Orbán Viktor kijelentésével igyekszik bizonyítani, hogy az USA aktívan beleavatkozik a kelet-európai országok belpolitikájába.

2014. december 26., 10:42

„Az Egyesült Államok Európát fojtogatja az ukrán válság ürügyén” c. cikk a magyar miniszterelnök nyilatkozata kapcsán megkérdezett egy orosz elemzőt, aki szerint a magyar gazdaság nagyban függ az amerikai makrogazdasági döntésektől, az országnak NATO-tagként is a közös politikát kell követnie. Azon kívül Bruter szerint a beutazási tilalom is jelzi, miként viselkedik Washington azokkal szemben, akik nem igazodnak külpolitikájához. Mint mondta, mindez mutatja: a Fehér Háznak hatékony eszközei vannak, ha egy államban olyan viszályt kell előidézni, amely elvezethet az adott hatalom megdöntéséhez.

Hogy Orbán miért nem említette az EU-t, annak okát a szakértő abban látja, hogy Európa a gazdaságban nem az amerikai politikát hajtja végre, ám függ az USA kezében lévő globális pénzügyi piacoktól. És a készülő szabadkereskedelmi egyezmény azt eredményezi majd, hogy a tengerentúli tőke saját igényei szerint alakítja az öreg kontinens gazdasági viszonyait. Ami odáig juthat, hogy egyszerűen megszűnik az európai gazdaság önállósága, ez különösen nagy veszély a kicsiny, illetve nem kellőképpen fejlett országok számára.

Arra a kérdésre, hogy Magyarország kimaradhat-e az újfajta hideg háborúból, Bruter úgy válaszolt, hogy az EU és az NATO elválasztó vonalakat igyekszik létrehozni a kontinensen, a magyarok azonban ezt nem akarják támogatni, mert nem elég erősek. Az USA irányvonala elfogadhatatlan Közép-Európa számára. Ha Orbán ellenkezik, akkor mindent kockára tesz. Az USA ugyanis attól tart, hogy a politikus precedenst teremt, ráadásul saját hazájában igen népszerű. A példa elterjedése lehetővé tenné, hogy a földrész saját politikát folytasson. Az Egyesült Államok minden érintettnek tudtára kívánja adni, hogy nem emelhetik fel a fejüket.

Az Orosz Tudományos Akadémia Európa Intézetének egyik kutatója úgy látja, hogy Washingtonnak megvannak az eszközei a nyomásgyakorlásra, főleg Magyarország esetében. Mint mondja, korábban az elégtelen demokrácia volt a vád, most a korrupció. Hogy kiket tiltottak ki, azt az amerikaiak nem hajlandók elárulni. És az is nagyon valószínű, hogy az unió keményebb műszaki feltételeket ír elő az atomerőművek számára. Pedig – mutat rá a kutató – Paks-2 terve gazdaságilag kifogástalan, ám ha hozzávesszük az erős politikai tényezőt, akkor a magyarok joggal félnek, hogy teljesen figyelmen kívül hagyják nemzeti érdekeiket. Továbbá a szlovák, a cseh és az osztrák érdekeket. Lehet, hogy az USA egyszer s mindenkorra el akarja intézni Európát.

Drinocskin szerint azonban nem csak Orbán ellenzi a hideg háborút, hanem más szereplők is. Magyarország kicsiny, és lakosai tudják, hogy egy napon a frontvonal kellős közepén találhatják magukat, ha újabb agresszív akciók történnek.