A pápa testőrei sokkal jobban képzett harcosok, mint azt elsőre gondolnánk
A Svájci Gárda a közhiedelemmel ellentétben egy különlegesen képzett alakulat.
A Vatikánba látogató turisták egyik kedvelt fotótémája a Svájci Gárda, a pápa testőrsége. Kinézetük megtévesztő lehet, de katolikus egyház vezetőjének védelmét ellátó alakulat minden egyes tagja szigorú követelményeknek kell megfeleljen és a világ legjobban képzett harcosai közé tartoznak. Minden évben május 6-án teszik le esküjüket a vatikáni San Damaso udvarban tartott szertartáson, írja az index.
A jól képzett gárdisták kezében nem csak dísznek számít az alabárd. Amellett, hogy a legmodernebb lőfegyvereket alkalmazva látják el a pápa védelmét, a középkori fegyverrel is kiválóan bánnak. A Svájci Gárda közel 130 katonából áll. A gárda friss tagjai 26 hónapon keresztül szolgálnak a Vatikánban, de rendszerint még évekkel meghosszabbítják az egyház kötelékébe tartozó szolgálataikat.
A gárda 500 éves múltra tekint vissza és ezzel a világ egyik legrégebbi katonai alakulatának számítanak. A testőrséget még 1506. január 22-én alapította II. Gyula pápa svájci harcosokból, akik már akkor is a világ egyik legjobbjainak számítottak. Napjainkban is él a hagyomány, hogy az alakulat tagjai csak nőtlen, svájci állampolgárságú és 19-30 év közötti férfi lehet. A Svájci Gárdához csak hívő katolikusok, folttalan előélettel csatlakozhatnak. Meglepő kritérium, de minimum 174 cm magasnak is kell lenniük.
A gárda fő feladatai közé nem csak Vatikánváros és a pápa védelme tartozik. A pápaválasztás során a bíborosok kollégiumát is ők őrzi, valamint a Szentatyát is kísérik utazásai során. Az alakult tagjainak mindemellett ceremoniális és más egyéb biztonsági szolgálatot is el kell látniuk.
(Kiemelt kép: A Vatikáni Média által közreadott képen Ferenc pápa a személyes biztonságát felügyelő svájci gárda új tagjaival találkozik a Vatikánban 2020. október 2-án, két nappal az eskütételi ceremónia előtt. Fotó: MTI/EPA/Vatikáni Média)