A Jobbik ausztriai-magyar nacionalista segítői

Két külön cikkben számol be a Der Standard egy salzburgi jobbikos rendezvényről, illetve arról, hogyan semmisített meg az osztrák rendőrség magyar nacionalista kezdeményezésre plakátokat Linzben. Az alábbiakban szószerinti fordításban ismertetjük a két cikket.

2013. május 14., 08:23

A Salzburgi Magyar Egyesület által szervezett egyik vitaesten a Jobbik képviselője, Sneider Tamás volt a fővendég. Riadókészültségben az Alkotmányvédelem – írja cikkében Elisabeth Steiner.

Az Urbanskeller nevű, kulturális célokra is használt, jó hírű salzburgi étteremben közel 20, Salzburgban, Felső-Ausztriában és Németországban élő külföldi magyar „magánrendezvényen” találkozott. Csak meghívott vendégek voltak jelen.

A termet közepén lukas magyar zászlókkal, szlovák és székelyföldi zászlókkal díszítették fel. Székelyföld a romániai Erdély magyarok lakta része. A résztvevők egyike fekete „bocskait” viselt, amely a szélsőséges magyar nacionalisták valamiféle egyenruhájának tekinthető.

A pódiumbeszélgetés témája Nagy-Magyarország helyreállítása volt. 1919-ben a trianoni szerződés következtében Magyarország elveszítette az államterületének kétharmadát. A szerződés a szélsőséges magyar nacionalisták szemében egy „szégyenteljes szerződés”.

Sneider Tamás a fővendég

Az est sztárja és fővendége Sneider Tamás, a romaellenességéről elhíresült magyar szélsőjobboldali párt, a Jobbik képviselője volt. Sneider, aki fiatalabb korában „Roy” néven közismert skinhead volt, a pártalapító Vona Gábor egyik helyettese. Az Index.hu-nak adott egyik interjújában a parlament ifjúsági, szociális és családügyi bizottságának elnöke romagyerekekről mondta: „azt akarjuk, hogy a lehető legtöbb gyerek szülessen. De a minőség is számít. Nem akarjuk, hogy Magyarországon a nők a börtönnek szüljenek gyermekeket...”.

A pódiumbeszélgetést a Salzburgi Magyar Egyesület és ennek elnöke, Peter K. szervezte – ahogyan azt helyettese a Standardnak megerősítette. Ő foglalta le az Urbankeller termét is. Az Urbankeller-ben senkinek nem volt tudomása arról, hogy miféle rendezvény lesz ez – bizonygatta a létesítmény helyettes vezetője.

Annál szembetűnőbben reklámozta a Jobbikhoz közel álló internetportál, a kuruc.info Sneider fellépését.

A Salzburgi Magyar Egyesület honlapja is a Jobbik jelképeivel és a Jobbikhoz kapcsolódó linkekkel, valamint Izrael ellenes kirohanásokkal van teletűzdelve. A Jobbikot alapító Vona egyik Youtub-on fennlevő videója is megtekinthető.

A Standard lapzártáig nem tudta elérni Peter K.-t. Felesége, aki hivatásos idegenvezető, azt mondta, hogy férje a Salzburgi Egyetemen dolgozik. Neki semmi köze nincs az Urbankellerben tartott rendezvényhez – mondta: „A magyar ügyek a férjem dolgai. Ezekben én nem veszek részt”.

A Salzburgi Magyar Egyesület címe az egyesületi regiszterben megegyezik K. asszony cégének a címével, aki egyebek közt egy internetes cégnek is tulajdonosa. Az egyesület más szövetségi tartományban, mint például Burgenlandban és Németországban is szervez rendezvényeket a külföldön élő magyarok számára.

A Jobbik külföldi tevékenysége miatt az Salzburgi Integrációs Iroda munkatársa, Daiva Döring is kifejezte aggodalmát. Az 1993-ban alapított egyesület tevékenységét eddig nem ismerte.

Gondos figyelem

Az egyesület mostanáig az Salzburgi Alkotmányvédelmi Hivatal számára is ismeretlen volt. De a riasztás már megvolt. „Ausztriában figyelmesen követjük a Jobbik ügyét” – mondta Hermann Rechberger, a helyi Alkotmányvédelmi Hivatal vezetője. Fel fogják venni a kapcsolatot az egyesületi tagokkal, hogy felvilágosítsák őket: a Jobbik eszközközként használhatja fel őket.

(Elisabeth Steiner, Der Standard, 2013.05.11.)
Fordította. Dr. Gonda László

Linzben magyar nacionalisták elérték, hogy plakátokat semmitsítsenek meg

Zöld indítvány, bocsánatkérő levél: politikai üggyé vált a romák helyzetével kapcsolatos kiállítás elleni rendőri akció. Az ügyről Irene Bricker számol be a Der Standardban.
Nem több, mint két napig voltak láthatóak Linz belvárosában egy építkezés kerítésén a bécsi művész, Marika Schmiedt plakátjai. Április 16-án a rendőrség eltávolította a plakátokat. Annélkül szedték le és tépték széjjel a plakátokat, hogy erről előtte Schmiedt asszonyt értesítették volna. Politikai botránnyá lett a kérdés, hogy mindez kinek a parancsára történt.

Magyarokra nézve sértő

Plakátjain Schmiedt asszony kritikusan szembehelyezkedik a magyarországi és a többi kelet-európai országbeli romák üldöztetésével és kirekesztésével. És ez felháborodást keltett, bizonyos körökben, azokéban, akik – habár Ausztriában élnek – közel állnak a romákat elutasító jobboldali nacionalista Jobbikhoz. Ők e műalkotásokban Magyarország megsérétést vélték felfedezni.

“Ezek a plakátok gyűlöletet keltenek. Ezzel kapcsolatban szakmai állásfoglalást jutattam el az államügyészséghez” – mondta Eva Maria Barki, bécsi ügyvédnő a Standardnak. Barki közismert jobboldali, magyar nacionalista. 2010-ben közreműködött egy felsőőri demonstráció engedélyeztetési eljárásában, amelyen aztán egyenruhás, magyar Jobbik-hívek is részt vettek.

Nem hivatalos sajnálkozás

Nem teljesen világos, hogy a plakátok megsemmisítése kizárólag Barki fellépésének tudható-e be. Karl Öllinger zöld parlamenti képviselő szerint nemcsak ez játszott közre: „úgynevezett felháborodott polgárok is panaszt tettek a plakátok miatt, köztük egy állítólagos újságíró is” – mondta a képviselő. Barki ténykedésével együtt ez késztette beavatkozásra a rendőrséget.

A rendőrség most már sajnálkozik: „Munkatársaim nevében szeretnék bocsánatot kérni Önöktől és Marika Schmiedt asszonytól” – áll abban a levélben, amelyet a Felső-ausztriai Tartományi Rendőr Igazgatóság küldött a kiállítást szervező Linzi Városi Kulturális Műhelynek. A levél a Standard szerkesztőségének is rendelkezésére áll. A hivatalnokok „tévedésből” követtek el „hibát”. Az illetékes rendőrségi szóvivő nem volt elérhető.

Ezt a válaszlépést Öllinger nem tartja elegendőnek. Azt mondta, hogy a plakátok eltávolítása „megsértette Schmiedt asszony tulajdonhoz való jogát, a művészet szabadságát és beleütközött a közigazgatási jogba is”. Parlamenti kérdést terjesztett elő, amely „az Ausztriában élő nacionalisták és a magyarországi szélsőségesek, illetve neonácik közötti kapcsolatokat is” érinti.

(Irene Brickner, Der Standard, nyomtatásban 2013.05. 11/12.)

Fordította: dr. Gonda László

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon.