A bajor CSU embere dícséri a Fideszt
A német média túlnyomó része – beleértve a közszolgálati adókat – szinte naponta bírálja az Orbán-kormányt s a napokban a szövetségi kormány külügyi államminisztere fogalmazott meg Budapesten éles kritikát. Az ugyanebben a kormánykoalícióban részt vevő bajor CSU egyik vezető embere, Hans-Peter Friedrich, volt szövetségi miniszter, jelenleg frakcióvezető-helyettes szerint viszont a választási győztes Fidesz ellen alig van kivetnivaló.
Friedrich, aki többek mellett találkozott volt kollégájával, Pintér Sándor belügyminiszterrel, Gottfried Péterrel, a kormányfő külpolitikai tanácsadójával és Prőhle Gergely államtitkár-helyettessel, azt a véleményét hangoztatta újságírók előtt, hogy nincs ok bírálni az immár három választáson többséget szerzett Fideszt. Szerinte a szilárd magyar-német kapcsolatok a mély barátságon és a kölcsönös bizalmon alapulnak. Mint mondotta, a magyar államadósság és a munkanélküliség csökken, így semmi ok arra, hogy Magyarország (amint arra Michael Roth államminiszter előző nap utalt) elszigetelődjék. És arra sem, hogy a „szabadságvágyó magyarokat brüsszeli komisszárok irányítsák.”
A kérdésre, egyetért-e internet-adó bevezetésével annyit mondott: kétli, hogy ez az adóbehajtás legjobb módja. A kérdésekre, hogyan látja az orosz problémát, a magyar kormány magatartását, illetve alkuját Moszkvával, már egy fokkal kritikusabb volt: nézete szerint a Moszkva elleni szankciókat az Unió tagállamainak feltétel nélkül, egységesen támogatniuk kell. Jövőre kiderül, sikerül-e az EU-nak az orosz energia-hordozóktól való függés elleni, egységes politika kidolgozása. Amennyiben ez nem sikerülne, az egyes tagállamok jogosan gondoskodnak maguk energia-biztonságukról.
Kérdésünkre, miért mutat a német média egészen más képet a magyar helyzetről, mint amilyet lefestett, a volt belügyminiszter azzal válaszolt: nem ismerik a helyzetet. S mindenképpen szerepet játszik a pártpolitika: Navracsics Tibort is azért bírálta a baloldal Brüsszelben – mert a Fidesz jelöltje. Friedrich nem tartotta indokoltnak a gyakori németországi bírálatokat sem a menekült-ügy magyarországi helyzetéről. Több bírósági ítélet és egyházi mentőakció akadályozta már meg menekültek Magyarországra való visszatoloncolását az indokolással, hogy nálunk nem számíthatnak az elvárható bánásmódra.
Orbán Viktor München vendége lesz
Angela Merkel kancellár magyarországi látogatásának tervéről Friedrich sem tudott beszámolni. Arról viszont igen, hogy Orbán Viktort jövő héten müncheni látogatásra várják. A konzervatívabb kereszténydemokrata párt a jelek szerint jobb taktikának tartja a „gyengeáramú diplomáciát”, amint Friedrich fogalmazott – és kontraproduktívnak azt a kritikát, amely a koalíció szociáldemokratáitól érkezik. Annyi azonban várható, hogy Orbán látogatásán a gazdaságilag különösen érdekelt bajorok is nyíltan beszélnek majd vendégükkel a magyar helyzetről. Négy fal között.
Friedrich személyében egyébként ultra-konzervatív, nézetei és magatartása miatt hazájában erősen vitatott politikus járt Budapesten. Belügyminiszter korában (2011-2013) ismételten síkra szállt azért, hogy az Internet-szolgáltatók a bűnüldözés, az ellenőrzés érdekében tartósan tárolják ügyfeleik adatait. Ezt a német Alkotmánybíróság már 2010-ben alkotmányellenesnek találta, megtiltotta és kötelezte a szolgáltatókat a még tárolt adatok megsemmisítésére. Azok az ügyfelek adatait – műszaki okokból – legfeljebb hét napra őrizhetik meg. A miniszter az ítélet ellenére azután síkra szállt azért is, hogy tiltsák el az Interneten a névtelenséget. Amikor kiderült, hogy az amerikai hírszerzés a vezető német politikusokat is lehallgatja, Friedrich ezt először cáfolta, hogy ilyesmi egyáltalán létezne- majd védelmébe vette a tengerentúli szövetségest. A belügyminiszter megvédte a belbiztonsági szerveket, amikor kiderült, hogy azok megfigyelés alatt tartják (a Bundestagban frakcióval rendelkező) Balpárt vezetőit, mondván: ha azok megfigyelését leállítják, fel kell hagyni a neonáci NPD embereinek figyelésével is.
A CSU-politikus (aki utolsó időszakában az agrártárcát vezette) februárban lemondásra kényszerült, miután az államügyészség szolgálati titok megsértése miatt indított eljárást ellene. Mint kiderült, belügyminiszterként tudott a nyomozásról egy SPD-képviselő ellen, akit gyermek-pornográfiával vádoltak – s erről tájékoztatta Sigmar Gabrielt, az SPD elnökét. Friedrich mentelmi jogát felfüggesztették, az ügyészség megállapította jogsértő magatartását, de az eljárást végül – tekintettel arra, hogy nem történt súlyos jogsértés – beszüntették. Ilyen előzmények után kapott Friedrich frakcióvezető-helyettesi megbízást. Tisztében az európai kérdésekért és a parlamentek együttműködéséért felel.