Zugló elutasítja a Liget-projektet
A zuglói képviselő-testület annak ellenére sem támogatta a budapesti Városligetbe tervezett Liget-projektet, hogy személyesen Baán László miniszteri biztos próbálta őket meggyőzni róla.
Karácsony Gergely polgármester az MTI-nek azt mondta, hogy a 12:8 arányban elfogadott dokumentum szerint támogatják a már meglévő épületek felújítását, a közlekedés átszervezését, a park rendbetételét, de az új épületek megépítésére nemet mondtak.
A zuglói határozat jogilag nem kötelezi a kormányt, ugyanakkor a PM-es polgármester szerint politikai jelentősége van annak, hogy nemet mondták a tervekre.
Az ülésen részt vevő Baán László, a Liget Budapest Projekt miniszteri biztosa Karácsony szerint nem tudta meggyőzni a képviselők többségét arról, hogy az új múzeumi épületek bezsúfolása nem eredményezné a terület jellegének erőteljes megváltozását. A testület szerint a Városligetnek zöld szabadidős övezetnek kell maradnia – írja az Index.
Baán László az MTI-hez eljuttatott reagálásában sajnálatosnak tartotta, hogy a zuglói testület politikai megfontolások alapján hozta meg határozatát. Mint mondta, hiába kérte, hogy halasszák el a Városligetről szóló előterjesztés szavazását, és tekintsék át a Városliget Zrt. szakértőivel a zöldterület fejlesztésével kapcsolatos adatokat és tényeket.
A Városliget zöldfelületeinek megmaradásáért küzdő Városliget.info portál a mai híreket így kommentálta: „A használaton kívüli épületek bontásával nőhet a zöldfelület, szakszerű kertészeti tervezéssel pedig megújulhat a növényállomány. Mindez a tervezett Múzeumi Negyed költségvetésének töredékéből.”
Az www.epiteszforum.hu szakmai oldalon közben megjelent a világhírű holland építésznek a márciusi budapesti építészkongresszuson elhangzott előadása, melyben meglehetősen kritikusan fogalmazott a kormány Múzeumliget-terveiről:
„Ha van egy városod, akkor az épületeivel kell foglalkoznod. Ha parkod van, ott fák vannak. Ha ezeket nem értékeled, akkor ott valami alapvető probléma van. Abszolút szükség van arra, hogy ha van egy park, akkor az park is maradjon, és ha van egy város, akkor bármit teszel azzal, jobbá tedd azt. Ez nem feltétlen csak az én logikám. Ezért szeretjük például az olyan helyeket, mint a Central Park. Kitűnő hely, mindenki tudja, ezért jár oda. Belül nincs semmi, körülötte viszont rengeteg épület van. Így kell egy ilyen városi parknak működnie. És természetesen vannak helyzetek, amikor elkezdesz meglévő szerkezeteket tökéletesíteni és hozzáadni új dolgokat, mint ahogy például ez a Millenáris Parkban történt. Ez nagyon jó példa arra, hogy zavaró beavatkozás nélkül, értéket hozzáadva is tudsz változtatni a dolgokon. Ha van egy ligetünk, abból egy szebb ligetet kell létrehoznunk.”