Nem csitul a Rudolf-Wunderlich ellentét: újabb botrány került elő
A Vígszínház művésze újabb posztban szólalt fel.
Ma tudtam meg, hogy egy fiatal kolléganőnk azért nem fog Nyinát játszani Csehov Sirályában, mert nem szeretne vetkőzni a Vígszínház nagyszínpadán – írta a hvg.hu szerint Wunderlich József, a Vígszínház színésze a Facebook-oldalán. Mint a lap hozzáteszi: a poszt rövid időn belül eltűnt, vagy legalábbis a nyilvánosság számára már nem látható. A színész korábban a járványkezelés miatt kérte számon a Vígszínházat, Rudolf Péter szerint viszont igenis fontos számukra a járvány elleni védekezés.
Újabb poszt
A hvg.hu szerint Wunderlich második csütörtöki posztjában arról írt, szerinte „eltűnt a megértő Rudolf Péter. Helyette egy szorongó ember hangját hallom, akit bizonyos kormányrendeletek, vagy a megfelelő kormányrendeletek hiánya és a vírushelyzet sarokba szorított. Továbbra is nagyon szeretlek, Rudi! Nem téged támadlak, a rendszert támadom.” A színész hozzátette, hogy nem akar pánikot kelteni, ezért többet nem ír a vírusról, történt viszont valami, amit sehogyan nem tud „felfogni, értelmezni, feldolgozni” – írja a lap.
Hozzáteszik, a művész így folytatta: „Ma tudtam meg, hogy egy fiatal kolléganőnk azért nem fog Nyinát játszani Csehov Sirályában, mert nem szeretne vetkőzni a Vígszínház nagyszínpadán. Nyina egy komoly főszerep, szakmabeliek és szakmaközeliek tudják jól. A rendező ragaszkodott a vetkőzéshez, a fiatal színésznő tartotta magát ahhoz, hogy nem szeretne vetkőzni. A megoldás az lett, hogy egy másik színésznőnek adták a szerepet. Tudja-e a színház, hogy egy ilyen döntéssel mit üzen a fiatal színészeinek és színésznőinek, dolgozóinak? Tovább szorítják a hurkot a fiatal pályakezdők, fiatal színészek és színésznők torkán. Egy ilyen döntés példaértékű, azt üzeni nekünk, színészeknek, hogy mindenben alá kell magunkat vetni a rendezői és színházvezetői hatalomnak, különben akár a szerepeink, vagy a munkánk elvesztésével is szembe kell néznünk” – írják.
Wunderlich emellett, azt állítja: „Amikor a fiatal színésznő azt merte mondani, hogy ő nem fog vetkőzni, a rendező olyan mondatokkal alázta meg, hogy akkor ő nem is színésznő, ez olyan, mintha azt mondaná, hogy nem tud járni a színpadon. A színház vezetősége nem állt a fiatal színésznő mellé, ehelyett a rendezővel egyeztetve más színésznőre bízták a feladatot. Őszintén azt hittem, hogy az utóbbi évek botrányai után ilyen nem történhet meg sehol, semmilyen színházban. Hát nálunk megtörtént.”
Rudolf Péter reagált
A hvg.hu megkereste a Vígszínház igazgatóját, Rudolf Pétert is az üggyel kapcsolatban, aki úgy fogalmazott: „A próbafolyamat során világossá vált, hogy a rendezőnek olyan határozott víziója van erről a szerepről, amiben nem tudtak kompromisszumra jutni a művésznővel. A közeli premier miatt, a közvetlen munkatársakkal való egyeztetést követően az a döntés született, hogy más művész veszi át a szerepet, amit természetesen egyeztettünk minden érintettel.”
Az igazgatót megkérdezték arról is, a márciusban elkészült etikai kódex milyen szabályokat fektet le az üggyel kapcsolatban, és tett-e bárki bejelentést a szerepcsere miatt. Rudolf azt felelte: „A Vígszínház etikai kódexe és annak eljárásrendje tisztán fogalmaz, milyen esetekben és milyen módon lehet eljárást indítani. Ez mindenki számára elérhető, és minden Vígszínházi munkavállalónak, illetve külsős szerződéses partnernek lehetősége van bejelentést tenni a megfelelő fórumokon. Ez nem történt meg.”
Az igazgató a korábbi bejegyzésre válaszul leszögezte, nem szeretne személyi kérdésekről beszélni, mert „végtelenül tiszteli és nagyra tartja” Wunderlich Józsefet. A második posztra reagálva közölte: „Járványhelyzetben színházat működtetni nem egyszerű feladat. Senki sem erre szegődött, amikor színésznek, színházigazgatónak állt. Egy online felületen támadást indítani, ezzel a színház közösségét bomlasztani ezekben a kritikus időkben: ezt etikátlannak tartom.”
(Kiemelt kép: Budapest, 2020. július 1. Rudolf Péter, a Vígszínház igazgatója beszél a színház 125. évadának évadhirdető sajtótájékoztatóján 2020. július 1-jén. Fotó: MTI/Illyés Tibor)