Washington másodszor is megintette Orbánt

Az Egyesült Államok ismét arra figyelmeztette Magyarországot, hogy az ne próbálja meg elfojtani a civil társadalmat – írja az AFP francia hírügynökség.

2014. szeptember 19., 09:32

Bécsben, az EBESZ egyik tanácskozásán az amerikai delegáció helyettes vezetője kijelentette: a két civil szervezet irodáinak lerohanása a jelek szerint azt szolgálta, hogy elnyomja a bíráló hangokat és korlátozza a civil társadalom szabad működését. Négy hónap alatt ez már a második eset, hogy a washingtoni kormányzat szóba hozza a témát az összeurópai szervezet valamelyik fórumán.

Az állásfoglalás ezúttal hozzáteszi, hogy az USA emlékezteti a magyar vezetést azokra a kötelezettségekre, amelyek az EBESZ-tagságból következnek az emberi jogok és alapvető szabadságok, a demokrácia és a jogállam területén. Majd kitér arra is, hogy a rendőrség másfél hete minden előzetes figyelmeztetés nélkül hatolt be két olyan szervezet irodáiba, amelyek a Norvég alap pénzeinek elosztását végzik és a razzia során a hatóságok dokumentumokat, illetve számítógépeket foglalt le.

Az amerikai diplomata megfélemlítési akciónak minősítette az eljárást. A hírügynökség megjegyzi, hogy június óta 58 olyan szervezetnek kellett bizonylatokat beszolgáltatnia a jobboldali kabinet által elrendelt széleskörű vizsgálat során, amelyek kaptak a norvég támogatásból. Ugyanakkor Norvégia és a civil csoportok visszautasítják azt a hivatalos magyar állítást, hogy bármiféle politikai céljuk lenne.

“Viszlát, Marx – Magyarországon tisztogatják az utat Orbán forradalma előtt”. Ezzel a címmel számol be a francia hírügynökség jelentése alapján a Yahoo arról, hogy eltávolították a német gondolkodó szobrát a Corvinusról, amely pedig nem kommunista zavarkeltők melegágya, és nem is érez nosztalgiát a régi rendszer iránt. A diákoknak azonban hiányzik a bronzalkotás és szégyennek tartják a döntést.

De az ügy további kérdéseket vet fel: bár a rektor tagadja, hogy lett volna bármiféle politikai nyomás, januárban olyan nyílt levél látott napvilágot Rétváry Bence részéről, amely szerint Marx rasszista volt és osztályalapokon állt.

Mások úgy látják, hogy a szobor azért jutott erre a sorsa, mert Orbán Viktor forradalmi módon akarja átalakítani országát, nem csak esztétikai értelemben. Hiszen illiberális demokráciát ígér, amire válaszul többen populista autokratának nyilvánították. Célpontjai közé tartozik az utóbbi időben több civil szervezet is. Mink András történész a CEU-ról azt mondja hogy a mostani hatalom számára Marx a folyamatosságot képviseli a kommunizmus és az utána következő két évtizedes káosz között. És a kormány úgy véli, hogy a választási győzelem birtokában végképp szakíthat a múlttal.

(Forrás: Klubrádió – Szelestey Lajos)