Vörösiszap: egy milliárd áll érintetlenül
Iszapkatasztrófa: Egy milliárd áll érintetlenül a kármentő alapban - A kárpótlásként újonnan épített vagy használtan vásárolt lakás nem kerülhet többe, mint amennyit az ért, amit elmosott az ár.
Eddig mintegy 1,19 milliárd forint gyűlt össze a Magyar Kármentő alapba, amit a kormány hozott létre a vörösiszap-katasztrófa károsultjainak megsegítésére. E pénz felhasználását, tájékoztatta az
atv.hu-ta Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium, egy kormányrendelet szabályozza, ami arra is lehetőséget ad, hogy akár a tragédia miatt be nem takarított konyhakerti termények vagy a tönkrement háztartási eszközök árát is meg lehessen téríteni az adományokból – legalább részben. A katasztrófa kárvallottjai számára persze az a fő kérdés, hogy mikor juthatnak hozzá az összedobott summához. Például múlt héten lakossági fórumot tartottak a katasztrófa sújtotta Devecseren, ahol erősen fogytán volt a helyiek türelme, mert továbbra is keveset tudnak arról, hogy mikor, miből kezdhetnek új életet.Annyi biztos, hogy meg kell várni, amíg a pénz megjárja a hivatalos utat. A közigazgatási tárca tájékoztatása szerint az adományokból Kolontár, Devecser és Somlóvásárhely önkormányzata igényelhet támogatást. Ám a segítséget csak akkor kaphatják meg e települések, ha előbb rendeletet alkotnak a kárenyhítés igénybevételének feltételeiről és szabályairól. Ha kész a „települési szabályozás”, akkor a Magyar Kármentő Alap szerződést köt a helyi önkormányzatokkal, e kontraktus rögzíti a támogatás célját, feltételeit, összegét, a folyósításának ütemezését, az elszámolás rendjét, illetve az ellenőrzés módját. A beérkezett adományok felhasználásáról egyébként az Alap legfőbb szerve a Kármentő Bizottság dönt. A bizottság elnöke a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság elnöke, a grémium döntéseit a honlapján (veszpremmegye.hu) nyilvánosságra hozza, és az adományok, illetve a kiutalt segélyek összegéről folyamatosan tájékoztatja a nyilvánosságot.
Soron kívül 175 millió
Ami a pénzügyeket illeti, október végén a kormány átutalt az érintett településeknek soron kívül 175 millió forint előleget a védekezési költségek finanszírozására: Devecser 150, Kolontár 20, míg Somlóvásárhely 5 millió forintot kapott. Utóbbi település polgármestere azonban múlt vasárnap jelezte, hogy az előleg és az önkormányzat tartaléka is elfogyott. Az atv.hu azt az információt kapta, hogy a Belügyminisztériumban már döntés-előkészítés előtt áll az előterjesztés, ami szerint a minisztérium újabb, több millió forintos támogatási előleget nyújt Somlóvásárhelynek a károk helyreállítására. Az előleg mellett Devecser 30 millió, Kolontár pedig 3,4 millió forintnyi előleget kapott – ezt a katasztrófában érintettek átmeneti elhelyezésére és ellátására fordíthatta a két önkormányzat. Ezen kívül Devecserben korábban megkezdték a százezer forintos gyorssegélyek a kiosztását, november másodikáig 120 család vette fel a pénzt, de a segély felvételi idejét december 20-ig meghosszabbították. Számításaink szerint tehát az összegyűlt 1,19 milliárd forintból mindössze 220 millió forint jutott el a károsultakhoz, közel 1 milliárd forint az alapban áll.
A Magyar Közlönyben múlt héten kihirdetett kormányhatározat értelmében most kezdik meg az állami, illetve önkormányzati tulajdonú utakban, hidakban és vasúti pályákban keletkezett károk pontos felmérését. Ezen kívül számba veszik a károsodott mezőgazdasági területek mentesítésével összefüggő feladatokat is, a mezőgazdasági állat- és takarmánykárok természetbeni pótlásának lehetőségét, valamint megvizsgálják a szennyezett mezőgazdasági földterületekkel kapcsolatban az ingatlancsere lehetőségét. A kormány segíti a megrongálódott ingatlanok helyreállítását, ha pedig ez nem lehetséges, akkor ingatlanvásárlással vagy építéssel biztosítja mindenki számára a lakhatást, ígérte a minisztérium. Az újjáépítéssel kapcsolatban számos feltételt fogalmazott meg a kormány – például az új vagy vásárolt lakóépület szintterülete nem haladhatja meg a katasztrófa előtti szintterületet, illetve az ingatlan nem kerülhet többe, mint az, amit elmosott az iszapár. A károsultnak pedig bizonyító erejű magánokiratban kell nyilatkoznia arról, hogy Devecseren, Kolontáron, illetve Somlóvásárhelyen akarja-e az új ingatlant, vagy az ország bármely településén eladásra kínált ingatlanba akar-e beköltözni, netán a még helyreállítható épület munkálataihoz kér segítséget. A károsultaknak továbbá vállalniuk kell, hogy a tulajdonukba kerülő ingatlanra 10 évre elidegenítési tilalmat jegyezzenek be (ettől csak egyedi elbírálás alapján tekintenének el).
Ruhatárpótlás 200 ezerért
Az adományok felhasználhatóak továbbá a katasztrófa hatásai által előidézett egészségkárosodás megelőzésére, a megrongálódott közterületek, közutak helyreállítására, illetve a katasztrófával érintett térség revitalizációjára. Ezenkívül a kormány vállalja a konyhakertekből a katasztrófa miatt be nem takarított termények, az elhullott haszonállat-állomány károk enyhítését, a gépjárműben esett károk enyhítését, a károsodott lakóépületben lévő bútorok, háztartási eszközök pótlását - ingatlanonként legfeljebb 500 ezer forintig. Valamint a károsodott lakóépületben bejelentett személyek ruhaneműjét is hajlandó pótolni a kabinet, illetve élelmiszert is kész vásárolni – személyenként összesen 200 ezer forintig. Ennek feltétele azonban, hogy a károsultnak vállalnia kell, ha más forrásból megtérülő a kárösszege, azt az állam javára vissza kell fizetnie, valamint hozzá kell járulnia, hogy a számára adott támogatásokról a nyilvánosság számára hozzáférhető nyilvántartás készüljön - írta az ATV hírportálja.