Telex: ez nem vita volt

A lap szerint a köztévé vitája pontosan megmutatta, mennyit változott a magyar média az elmúlt években.

2024. május 31., 10:29

Szerző:

A köztévé vitájáról az elmúlt hetekben rengeteget vitatkoztak a listavezetők, lassan alakultak ki a szabályok, de csörtéztek a résztvevők körén is. Végül olyan vita kerekedett az egészből, ahol nem is a tartalom, hanem a szerkezet volt a lényeg – írja a lap.

A köztévé vitáján nagyon hamar nyilvánvalóvá vált, hogy 11 résztvevővel egyszerűen nem lehet vitát tartani. Ahogy a résztvevők közül többen előre jelezték: túl kevés idő jutott egy listavezetőre, az előre meghatározott témák miatt pedig semmi esély sem volt arra, hogy a jelöltek reagáljanak egymásra. Igaz, a végén mindenki kapott 1, azaz egy percet arra, hogy reagáljon az elhangzottakra, vagy szavazásra buzdítsa a nézőket.

Lényegében ez lett volna a vita érdemi része, azaz maga a vita, de ez a jelöltenként egy perc sírnivalóan kevés volt az értelmes eszmecseréhez. Mert amit igazán szeretnek a nézők egy vitában, az pont az, hogy a résztvevők reagálnak egymásra, ez az ilyen politikai műsorok lényege.

Ez nem vita, csak rövid monológok

Ahogy a vita végén több résztvevő is megjegyezte: a vita helyett igazából csak rövid monológokat mondtak a politikusok egymás mellett állva. Dobrev Klára kitért arra is, hogy az előző országgyűlési választáson is kaptak lehetőséget az ellenzéki pártok arra, hogy monologizáljanak a köztévén, csak akkor egymás után hívták be a politikusokat, most meg egyszerre.

A rendszer miatt új információkat sem tudtak meg a nézők a politikusoktól, sem a politikusokról. Deutsch Tamás kifejezetten halványan szerepelt, a vita elején ugyan külön kritizálni kezdte Magyar Pétert és Dobrev Klárát, de később szakított ezzel az iránnyal, minden megszólalásában lehozta közepesre a mindenki által ismert fideszes mantrákat.

Donáth Anna, Dobrev Klára, Márki-Zay Péter és Magyar Péter nem meglepő módon elsősorban a 14 éve hatalmon lévő Fideszt kritizálták a beszédeikben, de ezekre Deutsch nem reagált. Márki-Zay Péter hagyományosan jól szerepel hasonló szituációkban, és jól szerepelt most is, ő volt az egyetlen, aki legalább megpróbálta áthágni a közmédia által diktált nevetséges szabályokat, többször beszélt például arról, hogy szerinte nem az ellenzék, hanem a Fidesz igazán háborúpárti, hiszen a miniszterelnök fiának szervezésében Csádba küld magyar katonákat. Később Márki-Zay Deutsch Tamás felszólalása alatt is csak ismételgette, hogy „Csád”.

 

Magyar Péter is megfontoltan és összeszedetten beszélt, de ezen a vitán talán ő vesztette a legtöbbet, hiszen ahhoz képest, hogy valószínűleg tényleg az ő berobbanása kellett ahhoz, hogy a Fidesz hajlandó legyen – legalább ebben a formában – vitázni, ebben a rendszerben nem sikerült kiemelkednie a résztvevők közül, beleszürkült a mezőnybe. Neki azt kellett volna elérnie, hogy minden néző őt tartsa a Fidesz fő ellenfelének, a legerősebb kihívónak, ez pedig nyilvánvalóan nem sikerült, nem tudott többet nyújtani a vitában Dobrev Kláránál, főleg nem Márki-Zay Péternél. Ez persze politikai szempontból valószínűleg egyáltalán nem fog neki ártani, hiszen a legtöbb néző számára hamar nyilvánvalóvá vált, hogy ennek a vitának túl sok hatása nem lesz.

 

A közmédia valóban annyira élhetetlen kereteket szabott a vitának, hogy a műsorban végül azok a résztvevők tudtak emlékezetesebbet alakítani, akik nem fogadták el ezeket a kereteket. Azaz minél kevésbé fogadták el a kereteket, annál inkább kiemelkedtek a mezőnyből. Emiatt a legtöbben néhány nap múlva valószínűleg csak Márki-Zay csádozására és Tóth Imre vicceire fogunk majd emlékezni – írja a lap.

A teljes vitát itt tekintheti meg.

(Kiemelt kép: Budapest, 2024. május 30. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt rendezvénye a közmédia által szervezett uniós választási vitaműsor helyszíne, a Várkert Bazár közelében, a Döbrentei téren 2024. május 30-án. MTI/Koszticsák Szilárd)