Világszám: mindenkin túltett trükkjeivel a magyar fenomén

Három éve számoltunk be arról, hogy egy lelkes egyetemista az interneten felfigyelve egy francia freestyle-fenomén ördöngös trükkjeire először , majd csoporttá szervezte a többi érdeklődőt. A közös gyakorlásokat követték a nagyközönségnek szánt bemutatók a Hősök Terén, bajnoki labdarúgó mérkőzések szünetében, vagy válogatott meccseken.

2011. április 3., 08:25

Öt év alatt odáig fejlődött a magyar mozgalom, hogy nem csak a honi sportbarátok, hanem a nagyvilág is az ő trükkjeinek tapsol. Hiába a több ezer külföldi versenyző – nem egyszer profi versenyzők – és a másfél évtizedes lemaradás, 2011-ben Magyarország adta a freestyle-football világbajnokát, a tokaji születésű Kovács Péter személyében.

A 24 éves magyar versenyző a döntőben a 2008-as év világbajnokát, Sean Arnaud Garniert győzte le. A szabályok egyszerűek voltak: 90 másodperc alatt kellett meggyőznie a zsűrit arról, hogy jobb ellenfelénél. Mivel számtalan új trükköt mutatott be hibátlanul, míg ellenfelétől kétszer is elpattant a labda, így kétség sem fért ahhoz, hogy ki érdemli meg a világbajnoki címet.




– Hogyan jutottál ki Abu-Dhabiba? A MOTG (Masters of the Game) döntőjébe csak 24 versenyzőt hívtak meg. Hogyan kerülhet be valaki a világ 24 legjobb versenyzője közé?

– A meghívott versenyzőket vagy korábbi eredményeik, vagy videók alapján hívták meg. Én például eddig az összes Európa-bajnokságon részt vettem. Ez évtől egyébként változott a világbajnokság lebonyolítása is. Korábban a szervezők állták a repülőjegyet és a szállást, a díj pedig gyakorlatilag jelképes volt. Idén már mi fizettük a repülőjegyet, de komoly pénzdíj – 5000 euró – járt az első helyért, ami szép összeg…ráadásul a szponzorom (Adidas), Tokaj városa és a magyar freestyle egyesület összedobta a repülőjegyemet is.

– Csak kíváncsiságból: a videón látszik ahogy az ujjaidon számolsz, miközben ellenfeled gyakorlatokat végez. Van ennek jelentősége?

– Azt jelenti, hogy ezt a gyakorlatot már többször is bemutatta a verseny alatt. Egyfajta jelzés a zsűrinek és kicsit húzom az ellenfelemet is.

– Hogyan tudsz a jövőben is a világ élvonalában maradni? Trükkjeidet bármikor megnézhetik és lemásolhatják az internetről, ahogy annak idején te is megtetted. Van határa a kreativitásnak?

– Ha lemásolják, akkor majd kitalálok valami újat! Egyébként nincs határa a kreativitásnak. Egyetlen trükknek is millió kombinációja lehetséges.

– Ahhoz, hogy a legjobbak közé kerülj, hány órát kell edzened? Az életmódodat a freestyle-hoz igazítod? Értem ezalatt: vannak különleges erőnléti edzések, vagy nyújtási gyakorlatok a labdával való zsonglőrködésen kívül, esetleg speciális táplálkozás…

– Legalább napi két órát edzek – van amikor hármat, vagy négyet is. Utána muszáj nyújtanom, hogy másnap ne legyen izomlázam. A táplálkozásra is figyelnem kell, hogy ne legyen rajtam felesleg – ez kihathat a gyorsaságra.

– Van esélye ebben a műfajban egy mackós férfiúnak? Ahogy elnéztem, mindegyik versenyző kimondottan vékony testalkatú. Van ennek szerepe az eredményességben?

– Fellépni éppen felléphetne, de azt már nem hiszem, hogy egy komoly versenyen is el tudna indulni, mert így sokkal nehezebb látványos, gyors trükköket bemutatni.

– Mennyire érdekel az igazi labdarúgás? Vannak példaképeid, vagy kedvenceid?

– Régen fociztam, de abba kellett hagynom egy sérülés miatt. Még mindig követem a bajnoki eredményeket, de már nem mennék vissza játszani. A kedvenc játékosom egyébként Ricardo Quaresma.

– 24 éves vagy, idén végzel a főiskolán. Ilyenkor az ember elgondolkodik a „hogyan-továbbon”. Munka mellett is tudnád ilyen szinten bűvölni a labdát, vagy ebből akár meg is lehet élni?

– Nem akarom ezt munka mellett csinálni, én ebből szeretnék megélni! Nekem ez a munkám…a főiskolán éppen azt akartam megtanulni, hogy hogyan építhetem fel ennek a gazdasági hátterét. Németh Ádámékkal továbbra is hívnak minket fellépésekre, ráadásul mostanában egyre többen megismernek, ami még több fellépést von maga után. Ehhez persze kapcsolatok kellenek és egy jó manager. Utóbbiban sokat segít nekünk a Sport Agency ügynökség. De az igazi álmom egy Freestyle Iskola alapítása! Remélem már idén ősztől megnyithatjuk kapuinkat.

– Hol tervezitek elindítani ezt az iskolát?

– A lehetőségek miatt valószínűleg Budapesten, mivel itt sokkal több az iskola és a fiatal. De a későbbiekben ezt szeretném Borsodra is kiterjeszteni.

– Milyen lehetőségei vannak egy freestyle-világbajnoknak? Napok óta reklámfilm-forgatásra jársz, onnan ugrottál át egy televíziós műsorba fellépni, holnap pedig a Sport Televízióban láthatunk.

– Az utóbbi időben állandóan hívnak forgatásra, fotózásra. A teljesség igénye nélkül: magyar válogatott mérkőzés, Digisport, Symbol, Sport-TV, Fábry Show, Fókusz, Aktív, Hír TV, Origo, Index, Blikk, CKM…

– Számíthatunk rá, hogy külföldi klipekben, vagy reklámokban is feltűnsz?

– Már volt rá példa, és remélhetőleg lesz is! Egyébként egy hónapot már eltöltöttem Indiában, ahol több városban is felléptünk. Hívtak Afrikába, Fokvárosba zsűri-tagnak, és Európa minden országában megfordultam már versenyeken.

– Kik lehetnek azok a magyar mezőnyből, akik a közeljövőben hozzád hasonló eredményeket érhetnek el?

– A magyar „freestyle-csapat”-ból bárki! A VB-negyedik Bibe, Rocco, Ácsi, Bálint, TG, a lányok közül pedig Kitty.

Sok idő nem maradt, hogy újabb kérdéseket tegyek fel, mert az ifjú titánra máris türelmetlen producerek és műsorvezetők vártak – a nekem adott interjúra is a szűkre szabott pihenőidejéből szakított időt. Búcsút intek és azzal a tudattal sietek az autómhoz, hogy a Szerencsepercekben még viszontláthatom. Napi három-négy óra gyakorlás…a Petike művésznevű magyar freestyle világbajnok nem a Fortuna kegyeiből jutott el idáig!