Viharos szélre, félméteres hóra kell számítani
Budapest belső kerületeiben is elkezdődött a hóesés, vasárnap délelőttig 15 centiméter körüli hóra kell számítani. Az ország legnagyobb részén a hóréteg vastagsága elérheti a 10-30 centimétert, délen pedig a 40-50 centimétert is. Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt kéri, senki ne induljon útnak autóval azokban a megyékben, amelyekben intenzív havazásra lehet számítani.
Éjfélig a hóréteg vastagsága az ország legnagyobb részén elérheti a 10-30, délen, délkeleten pedig a 40-50 centimétert is, északnyugaton 10 centiméter körüli hó valószínű - közölte szombat reggel közzétett figyelmeztető előrejelzésében az Országos Meteorológiai Szolgálat. A szervezet honlapján arra hívják fel a figyelmet, hogy az Alföld nagy részén és az Északi-középhegység keleti területein az erős, helyenként viharos, 60-75 kilométer/órás sebességű északkeleti szél többfelé okozhat erős hófúvást, amely magas, fél métert meghaladó hótorlaszokat emelhet. Délnyugaton, főként Zala és Somogy megyében az erős északi szél szintén hófúvásokat okozhat. A Nyugat-Dunántúlon a legerősebb széllökések ugyancsak 60-75 kilométer/óra körül várhatók.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapjának tájékoztatása szerint szombatra kilenc megyére (Baranya, Tolna, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Csongrád, Békés, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Borsod-Abaúj-Zemplén) adtak ki harmadfokú figyelmeztetést a várható nagy mennyiségű hó, illetve hófúvás miatt. Két megyében - Hevesben és Somogyban - másodfokú, a többi helyen pedig elsőfokú jelzés van érvényben.
Budapesten is elkezdett havazni
Szombat reggel a dél-dunántúli, illetve a dél-alföldi havazás után Budapest belső kerületeiben is elkezdődött a hóesés. Csonka Tamás, az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa az MTI-nek elmondta: a következő óráktól tovább erősödik majd a havazás a főváros egész területén, és vasárnap délelőttig 15 centiméter körüli hóra kell számítani. A havazás a vasárnap reggeli, délelőtti órákra szűnik meg, de csak átmenetileg, ugyanis várhatóan hétfő délután egy újabb csapadékzóna éri el Budapestet. Kifejezetten erős hófúvásokra a fővárosban nem kell számítani.
OKF: Senki ne induljon útnak autóval a heves havazásban!
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt kéri, senki ne induljon útnak autóval azokban a megyékben, amelyekben intenzív havazásra lehet számítani. A katasztrófavédelem péntek esti, az MTI-hez is eljuttatott közleményében azt írta, hogy aki mégis elindul, az fokozott óvatossággal közlekedjen, figyelje a katasztrófavédelem közleményeit, valamint vigyen magával hóláncot, hólapátot és egyéb téli felszerelést. Hóvihar közeledtekor pedig álljon meg az első településen és maradjon ott a vihar végéig - tették hozzá.
Aki bajba kerül, hívja a tűzoltóságot (105) vagy az általános segélyhívót (112), és minden esetben közölje, hogy történt-e személyi sérülés és mi a pontos tartózkodási helye. Jelezték: a katasztrófavédelem, a rendőrség, a mentők és a közútkezelő egységei készen állnak a szükséges beavatkozásokra.
Készenlétben 600 katona, a terepjárók és mentőhelikopterek
A hétvégére várható rendkívüli havazásra tekintettel az Országos Mentőszolgálat készenlétbe helyezte mintegy 60 négykerék-meghajtású terepjáró mentőautóját, valamint mentőhelikoptereit - közölte Győrfi Pál, a mentőszolgálat szóvivője pénteken. Mint mondta, a mentőszolgálatnál nem számítanak az átlagosnál több hívásra, ugyanis mivel hétvége jön, az emberek megtehetik, hogy otthon maradnak. Egy eset ellátása azonban nagyobb erőfeszítést igényelhet a mentőktől, mint általában, mivel a nagy hóban a mentőautó is lassabban tud csak közlekedni, jelentős havazás esetén pedig az is előfordulhat, hogy egyes településeket meg sem tudnak majd közelíteni. Ilyen helyeken viszont - ha az időjárás lehetővé teszi - bevethetik a helikoptereket - hangsúlyozta a szóvivő.
Folyamatos kapcsolatban vannak a társszervekkel, folyamatosan kapják a meteorológiai előrejelzéseket - tette hozzá. Győrfi Pál azt mondta, megyénként öt-tíz olyan eset volt, amikor a kihűlés ellen helyeztek biztonságba valakit a mentőszolgálat dolgozói. Néhány olyan haláleset is történt, amelynél felmerült a kihűlés, de az okot egyértelműen az igazságügyi orvos szakértői vizsgálat tisztázza - tette hozzá a mentőszolgálat szóvivője.
Domján László, az MH Összhaderőnemi Parancsnokságának parancsnoka pénteken Székesfehérváron azt mondta: a Magyar Honvédség 600 katonával és 200 különleges gép- és harci járművel készült fel arra, hogy ha szükséges, segítséget nyújtson a hideg idő és a várható havazás miatt kialakuló esetleges veszélyhelyzetekben. Hangsúlyozta: ha szükség lesz rá, a létszámot és a műszaki eszközök számát növelik. A katasztrófavédelemmel együttműködve elsősorban olyan esetekben segítenek, amelyek megoldásához a katasztrófavédelemnek és a polgári erőknek nincsenek meg a megfelelő műszaki eszközeik.