Vigyázzon, ha éhesek, az emberbe is beleharapnak!
Támadnak a harlekinkaticák: A gyékényesi erdőben több ezer példányt találtak, Várda környékéről is sokat jeleztek, ami az útjukba kerül, azt elpusztítják - írja a sonline.hu.
Pettyesek, de nem kedvesek: a harlekinkatica-invázió Somogyot is elérte. Már húsznál több településről érkezett jelzés a Harlekin Projekt szakembereihez.
– A harlekinkatica folytatja hódító útját Magyarországon – tudtuk meg Fitos Eleonórától, a Harlekin Projekt munkatársától. Elmondta: a hazánkban idegen faj másfél évvel a megjelenése után már az egész országban, Somogyban is fellelhető.
A tél közeledtével ráadásul „megrohamozza” lakásainkat. A tavalyi rekordot egy kővágószőlősi épület tartja, ahol mintegy 3-4 ezer állat gyűlt össze. A csoportosan berepülő, kifejlett állatok pedig nemcsak jelenlétükkel okoznak kellemetlenséget, hanem az arra érzékenyeknél allergiás panaszokat is kiválthatnak, sőt, meg is haraphatják az embert.
Megtudtuk: a harlekinkatica – biológiai védekezés céljából – Ázsiából Európa több országába szándékosan betelepített ragadozó katicafaj. Több más betelepített fajhoz hasonlóan a harlekinkatica is „elszabadult”, és a betelepítések gócpontjaiban – Franciaország, Svájc, Belgium, Hollandia – az 1990-es évek közepén már önfenntartó populációkat alkotott, majd villámgyorsan terjeszkedni kezdett - írja a sonline.hu.
Nincs természetes ellensége, falánkságának és alkalmazkodó-képességének köszönhetően nagyon gyorsan terjed, hazánkban évente akár négy nemzedéke is kinevelődhet. A bajt súlyosbítja, hogy az elszaporodó állatok – levéltetű hiányában – megrágják a gyümölcsfák virágait és a gyümölcsöt is, ezzel mezőgazdasági kárt okoznak. Kiszorítják a nálunk élő katicafajokat, hiszen eleszik előlük a táplálékot, illetve ha nincs elég levéltetű, akkor elfogyasztják a többi katicafaj petéit és lárváit: bizonyítottan ragadozói a hétpettyes, a kétpettyes és a tizennégy pettyes katicabogárnak.