Vészhelyzet a mentőknél?

Információink szerint válságtanácskozást tartottak kedden a Markó utcában, az Országos Mentőszolgálat székházában. A regionális vezetők eligazítást kaptak a május 31-re meghirdetett demonstrációval kapcsolatban. Igaz, úgy tudjuk, már megkezdődtek az óvintézkedések”: szabadságot például nem adnak ki arra a napra. Eközben a Kúria meglepő döntést hozott a mentésben dolgozók ügyében: a korábbi bírósági ítéletekkel szemben nem gondolják veszélyes munkakörnek a mentők munkáját.

2017. május 17., 12:26

Szerző:

Értesüléseink szerint kedden valamennyi régióvezetőt és középvezetőt magához hívatott dr. Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat főigazgatója, hogy a május 31-re meghirdetett mentősdemonstrációról, illetve azokról a Facebook-megosztásokról, nyilatkozatokról beszéljenek, amelyekkel szerinte a dolgozók lejáratják a szolgálatot. A vezetők előtt is megerősítette, hogy a tízszázalékos béremelés szerinte nagy és jó lépés, lesznek munkaruhák, illetve folytatódik a mentőállomások felújítása. Kimondva-kimondatlanul az összehívottaktól lojalitást kért, s hogy segítsenek kifogni a „szelet a forrongók vitorlájából”.

Fotó: MTI / Lakatos Péter

Úgy tudjuk, Balog Zoltán miniszter két, meglehetősen szerencsétlen megnyilvánulását ő is sérelmezte, jelesül a veronai katasztrófa kapcsán az akkor frissen kinevezett főigazgató beiktatásakor tűzkeresztséget emlegetett, illetve a mentősöknek szervezett reggelin viccesnek szánt félmondatát a meghívottak meglehetősen szerény fizetéséről.

Egyes regionális vezetők már maguktól is elkezdték a „felkészülést” május utolsó napjára. Lapunknak az állományból többen is jelezték, hogy nem vehetnek ki szabadságot a demonstráció napjára.

Közben érdekes „sallert” is kapott a figyelemfelkeltő akció. Az Origo az egész tüntetésszervezést a Kúria friss állásfoglalásával hozta összefüggésbe, amely felülbírálta az első- és másodfokú bíróság döntését, miszerint jogosan igényelték elmaradt veszélyességi pótlékukat a dolgozók. Március 8-i ítéletében részben hatályon kívül helyezett egy korábbi, a kivonuló mentődolgozóknak járó pótlék kifizetéséről szóló bírósági döntést. A Közigazgatási-Munkaügyi Kollégium öttagú tanácsa arra a megállapításra jutott, hogy az ügyben eljáró első- és másodfokú bíróság tévesen ítélt meg kockázati pótlékot a kivonuló mentőszolgálat mentőápoló, gépkocsivezető és mentőtiszt dolgozóinak. Így a tizennégy dolgozónak vissza kell fizetnie a fejenként 1,1 millió forintot, nem beszélve a perköltségekről. Az Origo konklúziója szerint ,,a fejlemények fényében minimum elgondolkodtató, hogy voltaképpen mi is a célja a tüntetést meghirdető Magyarországi Mentődolgozók Szövetségének a május végi demonstráció megszervezésével. Jelen állás szerint a szakszervezet ugyanis egyszerűen »bebolondította« a tagságát azzal, hogy szerez nekik egy kis plusz pénzt, majd öt év után kiderült a próbálkozásról, hogy annak nincs sok jogi alapja. Sőt a képviselt mentősök fizethetnek, és még a szervezetnek is a nyakába szakadt egy néhány milliós perköltség. Kusper Zsolt, a MOMSZ elnöke persze nem vállalja a felelősséget, inkább azonnal bejelenti, hogy nincs tovább, tiltakozni fognak. A lépés minimum átlátszó” – írja a lap.

Kusper Zsolt visszautasítja a feltételezést, de mint mondja, nem lepődik meg. „A döntés csak hab volt a tortán, ráadásul minimum meglepő, hogy a Kúria saját korábbi állásfoglalásával megy épp szembe. A közterület-felügyelőknek ugyanis jogosnak ítélte a különpótlékot, vagyis álláspontjuk szerint az veszélyes üzem, míg a mentőké nem” – reagált a vezető. (Egy közterület-felügyelő veszélyességi pótlék folyósítása iránti igényt terjesztett elő arra hivatkozva, hogy munkája ellátása során különböző negatív hatások érték – fertőzésveszély, fokozott stressz –, és ki volt téve a szélsőséges időjárási viszonyoknak, légszennyezettségnek, zajártalomnak. A területen végzett munkája során saját költségén kellett vásárolnia védőitalt, illetve használnia  a toalettet. Ezek miatt indokoltnak tartották a juttatást.) Vagyis ez az indoklás meggyőzte a Kúria tagjait, a mentők munkáját viszont nem ítélték kockázatosnak.

Update: a Mentőszolgálat vezetői szerint minden a legnagyobb rendben

Az Országos Mentőszolgálatnál nincs semmiféle „vészhelyzet”, a mentők folyamatosan és zavartalanul ellátják feladataikat, „válságtanácskozásra” sem került sor – reagált a cikkre az Országos Mentőszolgálat. A keddi munkaértekezlet elsődleges célja a béremelésekkel kapcsolatos tájékoztatás volt, annak érdekében, hogy az ország különböző pontjain szolgálatot teljesítő bajtársaink minden szükséges és a bérük várható emelkedésére (a 2016 elejétől 2018 végéig terjedő időszakban több mint 67 százalékos béremelés történik) vonatkozó információt megkaphassanak – közölte Győrfi Pál, kommunikációs és pr igazgató. Az értekezleten semmiféle olyan intézkedésről, szándékról nem esett szó, mely a mentődolgozók szabadságát korlátozná. Az értekezleten az hangzott el, hogy az OMSZ, mint munkáltató szándéka és célja ugyanaz, mint az érdekképviseleteké: a mentődolgozók anyagi és erkölcsi megbecsülésének lehető legnagyobb mértékű növelése, munkakörülményeik javítása. A cél érdekében azonban hamis, évekkel ezelőtti adatokra épülő, a mentődolgozókat félrevezető, eszközként használó utcai toborzás helyett a jogszerű és nyílt, érvekre épülő érdekérvényesítést tartjuk elfogadhatónak, hiszen félő, hogy a MOMSZ tettei és megnyilvánulásai hiteltelenné teszik a mentők jogos igényeit és veszélybe sodorják a mára elért és még elérhető eredményeket is.

Tegnap 15:09

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.