Végtelen történet
Alvó képviselők, hibáktól hemzsegő jogszabályok, az ülésnapok összecsúszása. Nagyjából erről szólt a parlamenti munka az elmúlt hetekben. Amikor az ülésszak elején hiányoltuk a parlamentből a dübörgő tempót, nem egészen erre gondoltunk.
A baj csak az, hogy ezeken, az egymás farkába harapó gigaüléseken olyan jogszabályokat fogad el a T. Ház, amelyek mindenkit érintenek. Így mielőtt nevetnénk egy jóízűt a békésen szunyókáló képviselők látványán, gondoljunk bele, miről is döntöttek mindössze két hét leforgása alatt a padsorokban szendergők.
Megszavazták például a jövő évi adószabályokat, amiknek köszönhetően jövőre 27 százalékos lesz az áfa, jöhet a baleseti-, és az ebadó, a pornóadó, bővül a chipsadó alá tartozó termékek köre, s bár sokáig még maga a Fidesz sem jutott dűlőre a kérdésben, megmarad az eva, no persze a kulcs az magasabb lesz. Növekednek az illetékek is, így például (a kötelező kamarai tagságnak hála) a cégek évi 5000 forintot fizethetnek, de ha pereskedni kényszerülnénk, átlagosan plusz 100-250 ezer forinttal számoljunk majd.
Átment az a módosítás is, ami az Alkotmánybíróság hatáskörét a jövő januárban hatályba lépő alaptörvényhez igazítja. Mondanom sem kell, úgy, hogy a Fidesz számára a lehető legjobb legyen. A módosítás értelmében ugyanis az AB csak akkor jogosult állampolgári kérelmet elbírálni, amennyiben annak benyújtója egyben az ügy érintettje is. Ez a szabály (és ez itt a lényeg) azokra az ügyekre is vonatkozik, amelyeket már beadtak, döntés viszont még nem született. Ez pedig azt jelenti, hogy például a magánnyugdíj pénztári tagok hosszú ideje húzódó ügye is lenullázódhat.
Csont nélkül átment a T. Házon a bírákat, ügyészeket, illetve a hozzájuk kapcsolódó intézményeket érintő új törvény is, amelynek köszönhetően, januártól sokkal egyszerűbb lesz bíróvá válni (gyorsan pótolni kell a nyugdíjazottakat), a Legfelsőbb Bíróságot felváltja a Kúria, ami bár előző jogutódjaként funkcionál majd, mégis remek alkalmat ad a kormányzat "igazságügyi reform" címszó alatt végzett ámokfutását rendszeresen – már nemzetközi színtéren is – kritizáló főbíró eltávolítására is. Az új ügyészségi törvény Európa egyik legnagyobb hatalmú ügyészi szervezetévé alakítja át a magyar ügyészséget. A bibi csak ott van, hogy eközben valós függetlenséget nem biztosít. Azt mondjuk nem állítanám, hogy különösebben meglepő változtatások ezek egy olyan kormányzat részéről, amely megválasztása óta elismerésre méltó módszerességgel bontja le a fékek és ellensúlyok rendszerének minden egyes elemét.
Ezek mellett államosították az önkormányzati vagyont és a szakképzési hozzájárulások rendszerét, elvették a korengedményes nyugdíjakat, szigorították a szabálysértések büntethetőségét... és még sorolhatnám.
Az, hogy a Munka törvénykönyvének, vagy a "köznevelés" új rendszerének vitájára nem suttyomban, valamikor éjszaka került sor, csak az ellenzék tökösségének, valamint a kormányzópártok lustaságának volt köszönhető. Ügyes húzás volt ez az ellenzékiek részéről, de sajnos a szavazódroidokkal szemben ez is csak ideig-óráig lassíthatja az őrült tempójú törvényhozást.
Mi pedig csak kapkodhatjuk a fejünket, próbálhatjuk nyomon követni, éppen miről is születik döntés, ami mindannyiunk életére kihatással lesz. Nincs ebben semmi megmosolyogtató.
Egyenlítő: Végtelen történet