Vége a lejáratásnak: megvan a mentőszolgálat új vezetője
Karácsony előestéjén felszállt a fehér füst, Balog Zoltán hosszas vívódás után a 33 éves dr. Csató Gábor aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvost nevezte ki az Országos Mentőszolgálat élére. A jogszabályok szerint a posztra szeptemberben pályázatot írt ki a minisztérium, a benyújtási határidő végéig nyolc érvényes pályázat érkezett, a döntést december 10-ig kellett volna meghozni, ez azonban csak december 23-ra sikerült – legalábbis akkor került nyilvánosságra.
Dr. Csató Gábor
Ahogy azt korábban megírtuk, nem volt meglepő, hogy a miniszter ilyen sokáig gondolkodott a döntésen: komoly lejárató kampánnyal igyekeztek ugyanis a mentőszolgálat korábbi meghatározó szereplői visszarendezni azt a helyzetet, amelynek az egy évvel ezelőtt megbízott vezető, Máté Gábor véget vetett. A támadásokkal szemben mind többen álltak a – januárig még – megbízott főigazgató mellé, hiszen úgy érezték: újra jó a mentőszolgálatnál dolgozni, meghallgatják és emberszámba veszik őket.
Az a miniszteri döntésen is látható, hogy Balogh Zoltán sem szerette volna a régi vezetést a szolgálat vezérkarában látni. A nyertes pályázó, az Országos Gerincgyógyászati Központ Budai Egészségközpont Kft. Szakkórházból érkező dr. Csató Gábor korábban hat évig dolgozott az Országos Mentőszolgálat kötelékében, fiatal, és – ahogy egykori tanára fogalmazott – talán éppen ez a tisztaság döntött mellette (természetesen azon túl, hogy megfelelt a feladat ellátásához szükséges követelményeknek). Dr. Szepesi András a Weborvos.hu-n megjelent írásában azt hangsúlyozta: „Aki Csató Gáborról a következő hónapokban bármi rosszat ír vagy mond, annak megkérdőjelezem a korrektségét vagy a jó szándékát. Mivel nem volt része az elmúlt évek OMSZ-vezetésének, nem volt módja hibázni vagy elmarasztalható cselekedetekben, folyamatokban részt venni.”
A reményüket vesztett dolgozók sem a fiatal szakember tisztaságában és jóindulatában kételkednek, sokkal inkább attól félnek: tapasztalatlansága megvezethetővé teheti. Mindenesetre a most búcsúzó vezető kollégáihoz intézett levelében arra kér mindenkit: ,,Merjetek bízni az utódomban és bölcs döntéseiben, segítsétek a közös célok elérésében! Nehéz, de felemelő 13 hónap áll mögöttem. Rengeteg kitűnő embert ismertem meg a közös munkánk során, és bátran kijelenthetem, hogy velem együtt az egész ország méltán lehet büszke rátok. Ismét több mint egymillió emberen segítettetek, és idén is ezerszer megkerültétek értünk a Földet, ha csak a megtett kilométereket számoljuk. Sok feladatot elvégeztünk, sok eredményünk büszkeséggel tölt el, de sajnos félútig sem jutottunk. Ahhoz, hogy a szeretett mentőszolgálatunk közép- és hosszú távon is élhető, megélhetést biztosító munkahellyé váljon, a kulcs az együttműködés. Az együttműködésetek egymással és a felálló új vezetéssel” – köszönt el a bejelentés hallatán Máté Gábor.
Talán a bizakodókat erősítheti a Magyar Időkben megjelent, a leendő főigazgatóval készített interjú, amelyben Csató Gábor kijelentette: számít mindenkire, aki azonosulni tud a jövőképével, aki az elmúlt időszak előremutató intézkedéseit hozzá hasonlóan meg kívánja erősíteni. Azoktól, akik nem örültek a kinevezésének, azt kérte, mielőtt bírálnák, várják meg, milyen mentőszolgálatot kíván felépíteni.
A fő feladatok között elsőként a mentőszolgálatot évek óta sújtó szakmai és morális válság felszámolását említette, de elengedhetetlen a vállalati kultúra és a lojalitás javítása, ehhez azonban erkölcsi megbecsülést és kiszámítható jövőt biztosító pályaképet kell felmutatni mindenkinek, aki az OMSZ-nél dolgozik – mondta. Az idén megkezdett bérrendezés jó alapot ad ahhoz, hogy az általa elképzelt és a kormányzat részéről is támogatott életpályamodellt bevezethessék, reményei szerint már főigazgatósága első évében tető alá hozható az életpályamodellhez szükséges megállapodás a szakszervezetekkel és az érdekképviseletekkel.