Varsó, 1943, 1944

2015. október 9., 10:05


A 2015. október 8-án megjelent számukban van egy cikk Heltai András tollából Az erdei Jeruzsálem címmel. A cikk rendkívül érdekes, egy minden valószínűséggel csak nagyon kevesek által ismert történelmi „epizódra” hívja fel a figyelmet.

Érdemei mellett azonban már a cím utáni első sorban történelmi tények összemosása olvasható: „Tudunk az 1944-es varsói gettófelkelés drámájáról, kevesen...”

Nos, ha csak a Wikipédiához fordul az ember, és nem mélyed bele jobban a történelmi munkákba, már akkor is olvashatja a következőket: „A varsói felkelés a náci Németország által megszállt lengyel fővárosban 1944. augusztus 1-jén kitört általános felkelés volt, melyet az Armia Krajowa (Honi Hadsereg) irányított a német megszálló csapatok ellen. A felkelés kirobbantását arra az időpontra időzítették, amikor a szovjet csapatok megközelítették Varsót. A Honi Hadsereg célja az volt, hogy még a szovjetek előtt felszabadítsák a fővárost és megerősítsék a lengyel függetlenséget a háború végéig működő Lengyel Földalatti Állam kormányának hatalomra juttatásával.”

„Talán a leghíresebb gettó Varsóban állt. 1939-ben, nem sokkal az első zsidótörvények kihirdetése után kezdték el kiépíteni a lengyel fővárosban. 1940-ben Varsó és a környező települések zsidó lakosságának nagy részét – mintegy 450 000 embert – a kijelölt lakórészekre telepítették át. Dr. Fischer, a varsói gettó és a politikailag Varsói Körzetnek nevezett terület főparancsnoka 1943 tavaszára új törvényt léptetett életbe: megkezdte a gettó kiürítését és deportálását a treblinkai haláltáborba. 1943. április 19-én (amikor már csak mintegy 60 000 zsidó maradt a gettóban) felkelés tört ki, mely 27 napig tartott, és a németek május 15-én verték le. Ezután a gettó összes lakóját deportálták, majd porig rombolták.”

Tudom, hogy a Wikipédiát nem szabad minden ismeretek és tudományok tévedhetetlen tárházának kikiáltani, azonban ebben az esetben (is) a történelmi tényeket az igazságnak megfelelően írták le.

Friedmann Péterné, e-mail