Váratlan fordulat, az MSZP mégis beáll Márki-Zay Péter mögé
A társelnökök egyelőre szembe mennek egymással.
„Az elmúlt napokban – külön utakon –, de mindkét miniszterelnök-jelölt azt kérte tőlem és a Magyar Szocialista Párttól, hogy egyértelműen foglaljunk állást a jelöltek támogatásáról.
Én ezt most megtettem, és rendkívüli Országos Elnökségi ülést hívtam össze annak érdekében, hogy a Márki-Zay Péter támogatásáról szóló állásfoglalást az MSZP Országos Elnöksége is erősítse meg”
– jelentette be Tóth Bertalan, az MSZP társelnöke.
Leadtam a szavazatom az előválasztás második fordulójában: Márki-Zay Péterre szavaztam - tette hozzá.
Tóth Bertalan azt mondta: benne látja a nagyobb esélyt, hogy képes jövőre legyőzni Orbán Viktort és a Fideszt, ugyanakkor elkötelezett a jogállam és a demokrácia helyreállítása, a korrupció felszámolása, a társadalmi igazságtalanságok orvoslása és mindenkinek egyenlő esélyeket biztosító ország építése, valamint a jövő generációk érdekeinek védelme mellett a környezet- és klímavédelmi ügyek tekintetében.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP társelnöke vasárnap a HVG-nek azt mondta, hogy az MSZP tagsága megosztott, így a pártvezetés sem foglalhat állást Dobrev Klára vagy Márki-Zay Péter mellett az ellenzéki előválasztás második fordulójában. Kunhalmi szerint a párt tagságának megosztottsága miatt elnökségi döntés született arról, hogy egyiküket sem támogatják.
Hiller István, a párt választmányi elnöke, egykori vezetője, szombaton úgy nyilatkozott, hogy számára világos, hogy Dobrev Klára mögé áll be.
Több MSZP-s politikus is bejelentette már, hogy Dobrev Klárára szavazott, például Hiller István, az MSZP választmányi elnöke, Horváth Csaba zuglói polgármester, Gajda Péter kispesti polgármester, Nyőgéri Lajos, Pécs alpolgármestere, Gőgös Zoltán, az MSZP volt elnökhelyettese.
Márki-Zay Péter mögött is vannak MSZP-s politikusok, vagy a szocialista párthoz köthető személyek. A Mindenki Magyarországa Mozgalom miniszterelnök-helyettesét támogatja Györfi Mihály Szolnok MSZP-s alpolgármestere és Lendvai Ildikó, az MSZP korábbi elnöke.
A párt Karácsony Gergely visszalépését követően úgy döntött, hogy tartózkodik bárki támogatásától, most ezt a döntésüket változtatták meg a párt csütörtöki rendkívüli ülésén.
Az MSZP közleményében leírta, hogy mind Márki-Zay, mind Dobrev Klára, a DK jelöltje megkereste őket azzal, hogy támogassák őket. Hozzátették, hogy Karácsony programját és miniszterelnöki jelöltségét azért támogatták, mert szerintük képes volt hitelesen képviselni a baloldali- és zöld értékeket is, valamint alkalmas volt arra, hogy a hat ellenzéki párt szövetségét összefogja. Kiemelték, hogy fontosnak tartották, hogy Karácsony a bizonytalanokat is meg tudta szólítani.
(Kiemelt kép: Budapest, 2020. március 23. Tóth Bertalan, a Magyar Szocialista Párt frakcióvezetője napirend előtt szólal fel az Országgyűlés plenáris ülésén 2020. március 23-án. MTI/Kovács Tamás)