Válságtanácskozást tart Orbán
Tizenegy közgazdásszal egyeztet délután a kormányfő. Szeptemberben volt utoljára ilyen konzultáció. Mesterházy Attila közben az MSZP nevében arra szólította fel Lázár Jánost, hogy a "Fidesz-frakció konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal válasszon új miniszterelnököt és új kormányt". Az LMP-s Scheiring Gábor szerint Matolcsynak mennie kellene.
A miniszterelnök pénteken délután három órakor folytatja tizenegy közgazdásszal a szeptemberben elkezdett konzultációt - közölte a Miniszterelnökség.
Részleteket egyelőre nem tudni, de szinte bizonyos, hogy a
Moody’s leminősítése nyománelőállt helyzetről lesz szó a megbeszélésen. Orbán Viktor szeptemberben már egyeztetett a szakemberekkel a hazai gazdasággal kapcsolatos kérdésekről - írta az MTI.Orbán Viktor leváltását kéri az MSZP
Mesterházy Attila az MSZP nevében arra szólította fel Lázár Jánost, hogy a "Fidesz-frakció konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal válasszon új miniszterelnököt és új kormányt".
Mesterházy Attila azt kérte, hogy a Fidesz-frakció olyan új kormányfőt válasszon, aki "kellően hiteles" ahhoz, hogy megoldja a problémákat. Hangsúlyozta, hogy a kétharmados kormánypárti parlamenti többség bír kellő támogatással egy ilyen személyi változtatáshoz, valamint ahhoz is, hogy a kormány egy olyan programot hajtson végre, amelyik kivezeti az országot "ebből a zsákutcából".
Az MSZP vezetője arra kérte a kormánypárti képviselőket, hogy az ország érdekében tegyenek félre minden személyes és pártpolitikai érdeket, "viselkedjenek hazafiként, ne pedig egy hűbérúr szolgáiként". Arra a kérdésre, hogy lenne-e saját jelöltjük, azt felelte, hogy a "Fidesz-frakciónak van kétharmados többsége", ezért az ő kezükben van a megoldás kulcsa.
"Két ember hülyeségének az áldozata" lett az ország
Mesterházy Attila a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy Orbán Viktor kormányfő teljesen elveszítette a hitelét a világban, ezért mennie kell. Elég volt a nagyképűségből, az arroganciából és a háborús politikából, mert ez vezetett oda, hogy másfél évvel a választások után Magyarország nagyobb bajban van, mint 2008-ban vagy 2009-ben volt - mondta.
Kijelentette azt is, hogy Orbán Viktoron és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszteren kívül ma mindenki látja, hogy Magyarország nem összeesküvés, hanem "két ember hülyeségének az áldozata" lett. Véleménye szerint ugyanis a miniszterelnök által választott "szabadságharcos politika teljes zsákutca", ami a csőd közelébe vitte az országot. A nem ortodox gazdaságpolitika napról napra hozza egyre nehezebb helyzetbe a családokat, ezért ki kell, hogy mondjuk, nemzetellenes – fogalmazott Mesterházy Attila.
– Már akkora a baj, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalások sem tudták megmenteni az országot a leminősítéstől - mondta Mesterházy Attila. – Az ország iránti bizalom visszaállításának érdekében a kormánynak a lehető leggyorsabban meg kell állapodnia az IMF-fel és az Európai Bizottsággal. Emellett az MSZP szerint szükség van egy radikális, "ha úgy tetszik, 180 fokos" gazdaságpolitikai fordulatra, miközben helyre kell állítani a jogállam rendjét és a demokratikus működést. Végül leszögezte: a politikai felelősöknek pedig távozniuk kell.
A hatályos alkotmány értelmében a képviselők legalább egyötöde a miniszterelnökkel szemben írásban - a miniszterelnöki tisztségre jelölt személy megjelölésével - bizalmatlansági indítványt nyújthat be, amelyet a kormánnyal szemben benyújtott bizalmatlansági indítványnak kell tekinteni. Ha az indítvány alapján az országgyűlési képviselők többsége bizalmatlanságát fejezi ki, az új miniszterelnöknek jelölt személyt megválasztottnak kell tekinteni.
Scheiring Gábor: két fontos tanulság
Nem mintha nagyon váratlanul ért volna minket a bóvlikategória, hisz hónapok óta arról beszél mindenki Londontól Csókfalváig, hogy jön a leminősítés. Azonban az éjjeli szemetesládába vettetésünknek van két fontos tanulsága - írta Scheiring Gábor, az
LMP gazdaságpolitikusa blogjában.Az LMP-s képviselő azt írta: egyrészt, tessék végre észrevenni, hogy a pénzpiacok, beleértve a hitelminősítőket, sokkal inkább hasonlítanak egy csorda baromra, mint a tankönyvek tökéletesen működő piacgépezetére. Mert ne mondja nekem senki, hogy az elmúlt héten akkora változások történtek a gazdasági fundamentumokban, hogy ezt úgy kellett beárazni, hogy a forint árfolyama erősödjön, az államkötvények kockázati felára meg az egekbe szökjön. Akik a forintra spekuláltak, megnyugodtak az IMF visszahívása kapcsán, akik pedig az államadósság finanszírozhatósága végett aggódnak, azok 2009 legvérzivatarosabb heteiben aggódtak utoljára annyira, mint tegnap. Ellentmondásos. Mint ahogy ellentmondásos az is, hogy három-négy hitelminősítő egy egész hordányi spekuláns mozgását irányítja, óriási piaci torzulásokat és prociklikus mozgásokat generálva. Ezzel együtt a helyzet egyértelmű: a kormány másfél éves bénázása minden alapot megadott arra, hogy a befektetők elkerüljenek bennünket. A forint és az állampapírok elleni legnagyobb támadást nem a spekulánsoknak, hanem a kormánynak köszönhetjük.
Épp ezért akkora katasztrófa, hogy egy ilyen dilettáns vezeti a magyar gazdaságpolitikát - írja Scheiring Gábor. Ugyanis hatalmas nagy szükség lenne arra, hogy valóban új alapokra rakjuk a gazdaság működését. Aki gazdasági rendszerváltásra készül, annak tudnia kell, hogy miről beszél. Megmondom őszintén, évekkel ezelőtt voltak pillanatok, amikor szimpatikusak voltak számomra Matolcsy kísérletei a közgazdasági ortodoxia meghaladására. Írt ő dolgokat, amiket szívesen olvas a rendszerkritikus, az alternatív, a zöld meg a baloldali közgazdász is. Tagja volt a hazai szocdem és keynesi közgazdász berkeknek. Sajnos azonban kezdetektől fogva látszott, hogy nem tudja, mire vállalkozott. Öngyilkosság ugyanis néhány jó felismeréssel és sok veretes fantazmagóriával nekimenni a piaci fundamentalista főáramnak. Matolcsynak sem ideje, sem felkészültsége nem volt ahhoz, hogy valóban lerakja az alapjait egy olyan gazdaságpolitikának, ami kiutat jelent az elmúlt évtizedek zsákutcájából. Ehhez sokat kellett volna olvasnia, írnia, beszélgetnie és szerveznie. Ő ezt elbaltázta végleg.
A spekulatív pénzügyi lufi leeresztése, a banki önkény újraszabályozása, a reálgazdaság megerősítése, az egyenlőtlenségek csökkentése, a képzett munkaerőre építő magas hozzáadott értékű helyi termelés, a működőtőke beágyazása a kis közepes vállalkozások hálójába, a tőke regionális és szektorális terelése vidékre és a jövő válságálló szektoraiba, a perifériás függőség csökkentése, a közösségi tulajdon támogatása, a szabályozó és ellenőrző hatóságok erősítése, a munka kiszolgáltatottságának csökkentése a tőkével szemben, az offshore paradicsomok felszámolása, a mobil tőke megadóztatása, ökológiai adóreform és a termelés ökológiai modernizációja – ilyen sziszifuszi, ám annál jelentősebb lépésekből állna össze a valódi gazdasági rendszerváltás, a zöld fordulat paradigmatikus programja. Sajnos Matolcsy ebből egy kukkot nem ért. És sajnos a miniszterelnökön pedig végleg eluralkodott a valóságtól elszakadt irracionalitás és az önkényes demagógia. Ezért eszköztelen annak felismerésére, hogy Matolcsy megújulás helyett romba döntötte az országot.
A helyzet az, hogy bóvliország gyorsnaszádja saját farkába harapott. Íme a verdikt: Matolcsy mégsem csak a képzavaraival, hanem Magyarország egyik legnagyobb gazdasági válságával is bevonul a történelemkönyvekbe - írta Scheiring Gábor a blogjában.