Valakinek valamiért nem tetszik egy sikeres étterem

A Belvárosi Önkormányzat tevékenységével az utóbbi években elsősorban az ingatlanügyei miatt foglalkozott a sajtó. A mélyen baráti áron értékesített ingatlanok mellett azonban úgy tűnik: a közterület-használat engedélyezése sem működik botránymentesen a főváros V. kerületében. Ezúttal a Gerlóczy étterem járt pórul – és sok-sok vendég.

2016. május 27., 08:10

Az V. kerületi önkormányzat fél éve nem hosszabbítja meg a Kamermayer téren a Gerlóczy étterem engedélyét a terasz működtetésére – írta meg minap az Egy nap a városban blog. Teszi ezt a kerület vezetése annak ellenére, hogy minden körülmény ezzel ellentétes döntést indokolna. A Gerlóczy étteremé volt ugyanis a leghangulatosabb teraszok egyike a fővárosban, ami a Városháza melletti kis teret különleges atmoszférával ajándékozta meg. A Terasz Budapest 2015 versenyen a szakmai zsűri, benne az akkori budapesti főépítész Kiemelt Terasz címmel jutalmazta a Gerlóczyt, s követendő példának nevezte. A közönségszavazáson pedig a legszebb V. kerületi terasznak választották.

Az engedély meghosszabbítása mellett szólna, hogy a tér egy részét az étterem a saját pénzén hozta rendbe. A közterületre, a szürke aszfalt helyére a tulajdonosok 220 négyzetméternyi díszburkolatot rakattak le, amelyből a kávéház nyáron 70, télen 30 négyzetmétert használt, s az önkormányzatnak díjat is fizetett. Később rendbe tették a Kamermayer-szobor körüli kis kertet is. Vagyis önerőből fejlesztették környezetüket, ami az egész közösség javára vált.

A belvárosi önkormányzat egyik funkcionáriusnak azonban valami nem tetszett, s jogot formált arra, hogy ellehetetlenítse a vállalkozást. Még akkor is, ha a kerületnek egyébként az lenne az érdeke, hogy a területről bevétele származzon, a turisták pedig eggyel több helyen költsék a pénzüket a Belvárosban.

Ehhez képest a tér fél éve üresen áll. A bezárt terasz szomorú látványa alapján nem könnyű felidézni a lampionos párizsi kávéházakra emlékeztető kiülős részt, amely életet vitt erre az elhagyatott, kissé félreeső térre. A nyári időszakban a vendégek zöme nem akar zárt helyiségbe beülni, ezért a terasz elvétele gyakorlatilag egyet jelent az étterem tönkretételével. Az Egy nap alatt a városban blog szerzője megpróbált utánajárni annak, miért záratta be a hivatal a város egyik legkedveltebb teraszát. Az önkormányzat válasza: csak. Nem így mondták, de a lényeg ez.

A történet legnyomasztóbb része a hivatali indoklásokban testet öltő önkény. Az önkormányzat képtelen magyarázatai csak egyféleképpen értelmezhetők: mindegy, mit teszel, akkor is kicsinálunk.

Az étterem jogi képviselője lapunknak az előzmények felidézésével kezdi beszámolóját:

– 2015 júniusában megjelentek a közterület-felügyelők a Gerlóczy kávéházban, és a több mint öt éve változatlan formában működő, az engedélynek mindenben megfelelő terasz kialakításáról megállapították: szabálytalan. Véletlenül pont abban az órában jöttek, amikor bent egyeztettünk az önkormányzatnál. Ezt az úgynevezett ellenőrzést még két hasonló követte a nyáron, gondolom, azért, mert a harmadik szabálytalanság után a helyi rendelet szerint a teraszengedély visszavonható. Ezután a jegyző 25 ezer forint bírságot szabott ki, amit megtámadtunk a bíróságon. 2015. november elején a bíróság jogerősen kimondta: a terasz szabályosan működött.

Gondolhatnánk, az önkormányzat nem gördít újabb akadályokat a területén működő vállalkozás elé. Nem így történt.

– Eddig egy, legfeljebb két hét alatt meghosszabbították az engedélyt. Most körülbelül öt hetet vártak, majd a polgármester elutasította a kérelmet arra hivatkozva: háromszor szabálytalan volt az étterem. Erről viszont jogerős bírósági ítélet mondja ki: nem igaz. Fellebbeztünk a polgármester döntése ellen, nem kaptunk választ.

Tovább is van.

– 2016. január közepén újra beadtuk a hosszabbítási kérelmet, de kizárólag asztalra és székre, mivel nem akartuk, hogy bármibe belekössenek. Ezen megint ültek, nem történt semmi, mintha nem kötné őket ügyintézési határidő. Végül közérdekű adatigénylést nyújtottunk be, és így jutottunk hozzá a döntéshez márciusban, amelynek indoklása szerint a Városház utcában lesz valamikor egy építkezés, és a munkálatokkal járó por és zaj biztosan zavarná a vendégeket, ezért nem adnak engedélyt a terasz megnyitására.

Tehát azért nem ad az önkormányzat most, a nyári főszezon kezdetekor engedélyt a teraszra, mert egyszer majd, valamikor, útfelújítási munkálatok kezdődnek az étteremtől legalább ötven méterre lévő utcában. Aminek egyelőre semmi nyoma nincs, viszont a vendégeket annyira védi az önkormányzat, hogy a Gerlóczy kávéház már fél éve nem nyithatja ki a teraszát. Az indoklás már csak azért is bicskanyitogató, mert a Belváros tele építkezések közvetlen közelében működő teraszokkal. Nem is kell messze menni, a Semmelweis utcában éppen csatornázás folyik az ottani teraszoktól néhány méterre. A vendégek pedig el tudják dönteni, zavarja-e őket a por és a zaj.

Kérdésünkre a jogász elmondta: az étterem mindig időben fizette a közterület-használati díjat, így ez a fél év jelentős bevételkiesést jelent a Belvárosnak. A java azonban csak most jön: Magyarosi Csaba, az ügyet nyilvánosságra hozó blog szerzője legutóbb azt a hivatalos választ kapta, hogy most már azért nem nyithat ki a terasz, mert „a bontott, illetve beépítendő anyagok ideiglenesen ezen a területen kerülnek majd elhelyezésre, így munka- és balesetvédelmi okok miatt nem lehetséges a terasz működtetése”. Magyarul: az önkormányzat az építkezéstől ötven méterre, a nemrég lerakott díszkövön akarja a sittet tárolni.

Az ellentmondások miatt megkerestük az V. kerületi polgármesteri hivatalt. Többek között arra voltunk kíváncsiak, mekkora bevételkiesést jelent az önkormányzatnak, hogy a Gerlóczy kávéháztól ebben az időszakban nem folyik be közterület-használati díj. Megkérdeztük, hogy volt-e bármilyen építkezés az elmúlt hét hónapban a Kamermayer téren vagy annak közelében. Ha éppen a terasz területén kívánnak építési anyagokat tárolni, akkor azt mikortól és milyen időtartamra tervezik? Az önkormányzat szerint nem veszélyezteti-e a díszburkolatot a sitt tárolása? Végül arra is rákérdeztünk, miért kapnak engedélyt terasz működtetésére más éttermek, miközben azok jelenleg is zajló építkezés közelében működnek.

Az önkormányzattól kérdéseinkre nem kaptunk választ, ezért közérdekű adatigénylést nyújtunk be, hogy megtudjuk, mennyi pénztől esett el a Belváros pusztán azért, mert – gasztronómiai forradalom ide, turisztikai érdekek oda – valakinek valamiért nem tetszik egy sikeres étterem.

Vagy nagyon is megtetszett.