Üzentek Schmitt Pálnak: "Ezt kikérjük magunknak!"
Az alábbiakban változtatás nélkül közöljük a 168 Óra online-hoz eljuttatott levelet, melyet tizenhárom hajléktalan ember jegyez. A nyílt levél A Város Mindenkié nevű civil szervezet segítségével jutott el hozzánk. A Város Mindenkié hajléktalan és nem-hajléktalan aktivisták csoportja, melynek célja a hajléktalan emberek jogvédelme és a hajléktalanság felszámolása érdekében társadalmi változások elindítása.
Schmitt Pál Köztársasági Elnök Úrnak
Tisztelt Köztársasági Elnök Úr!
Mi, akik ezt a nyílt levelet írjuk Önnek, mind hajléktalan emberek vagyunk. Hajléktalanok vagyunk, de a magyar nemzet tagjai, és a Magyar Köztársaság állampolgárai. Ezt azért emeljük ki mivel ugyanolyan emberi jogaink vannak mint a lakásban elő embertársainknak.
Ezt az egyenlőségünket és egyenlő méltóságunkat azonban nap mint nap kétségbe vonják. Legutóbb éppen a parlamenti képviselők, azáltal, hogy tegnap este elfogadták az építési törvény módosításáról szóló javaslatot.
Az elfogadott törvény 6.§-a meghatározza a közterületek rendeltetését, és felhatalmazza a települési önkormányzatokat, hogy büntessék a közterületek minden olyan használatát, amit ez a meghatározás nem tartalmaz. Ez önmagában is a szabadságjogok indokolatlan és önkényes korlátozását jelentheti, de különösen súlyos problémát jelent a hajléktalan emberek számára. A törvénymódosítás valódi célját ráadásul egyértelművé teszi a törvényjavaslat első változatának indokolása, ami a Belügyminisztérium honlapján jelent meg néhány hete: a cél eszerint az, hogy „a közterületek nem rendeltetésszerű használatának esetkörére (pl. hajléktalanok életvitelszerű ottlakása) az önkormányzatoknak lehetőség legyen szigorúbb közterületi szabályok és szankciók megállapítására helyi rendeletükben pl. a hajléktalanok kitiltására a közterületekről.”
Ezt kikérjük magunknak. A hajléktalan ember – azért mert nincs otthona – még nem bűnöző, akit ki lehetne tiltani a közterületekről. A hajléktalanság nem büntetőpolitikai, hanem társadalompolitikai probléma. A hajléktalanságra nem a rendőri zaklatás a megfelelő társadalmi válasz, hanem érdemi szociális lakáspolitika és a lakhatáshoz való jog biztosítása.
A törvényjavaslat vonatkozó része ellen a parlamentben az összes ellenzéki párt, és számos civil szervezet is felemelte a szavát. A Belügyminisztérium elé szervezett békés demonstrációval tiltakozott az a többségében hajléktalan emberekből álló önkéntes szerveződés, A Város Mindenkié csoport, aminek mi is tagjai vagyunk. De tiltakozott még az ELTE Társadalomtudományi Kar Szociális Munka és Szociálpolitika Tanszéke, a Társaság a Szabadságjogokért, a Habitat for Humanity magyarországi szervezete, valamint a budapesti hajléktalanellátó intézményeket tömörítő Tízek Tanácsa is. A törvényjavaslatot sajtóközleményben kritizálta továbbá a hajléktalansággal foglalkozó európai szervezetek brüsszeli székhelyű ernyőszervezete is.
Mindezek alapján, arra kérjük Önt, hogy ne írja alá a szóban forgó törvényt, hanem küldje vissza megfontolásra az Országgyűlésnek.
Tisztelettel,
Bene Géza
Balog Gyula
Csepregi László Iván
Erdősné Mária
Fábián Károly
Fodorné Orbán Anna
Horváth Csilla
Kis Tibor
Magyar Csilla
Némedi Lászlóné
Szigeti Adrienn
Takács Attila
Tót Rajmund István