Újra összehívták a Magyar Állandó Értekezletet

„Vége a Máért nélküli korszaknak” – jelentette ki Orbán Viktor a hat év szünet után összehívott IX. Magyar Állandó értekezlet budapesti testület ülésén a Parlamentben. Hozzátette: a tanácskozásnak rengeteg feladatot kell elvégeznie, beleértve az elmúlt hat év munkáját is.

2010. november 6., 06:17

- A következő a megújulás éve kell, hogy legyen – mondta Orbán Viktor a IX. Magyar Állandó Értekezlet budapesti ülésén.

A kormányfő szerint ebben az évben meg kell őrizni a lelki erőt, a magyar nép által a választásokon létrehozott egységet és az akcióképességet – adta hírül az inforadio.hu. A portál a miniszterelnököt idézi, aki szerint a nagy nemzetek három könyvben írják az önéletrajzukat: a tetteik, a szavaik és a műveik könyvében. A magyar a nagy nemzetek sorába tartozik, és tovább kell írnia a maga könyveit, méghozzá együtt. Mert ha külön írja, akkor útjaik elválnak. A kormányfő úgy vélte: a 2004. december 5-i népszavazáskor az akkor hatalmat gyakorlók arra akarták rávenni az embereket, hogy „külön-külön írjuk a magyar nemzet nagy könyvét". Orbán Viktor szavai szerint ez beteges politika. Az idei országgyűlési választás azonban válasz volt 2004. december 5-re, szakítottak ezzel a beteges gondolkodásmóddal.

A hirszerzo.hu viszont Bugár Béla szlovákiai politikust, a Híd párt elnökét idézi, aki nem kapott meghívást a Magyar Állandó Értekezletre. Bugár Béla szerint a Híd párt a szlovákiai magyarok érdekeit képviseli, és tisztességes, partneri kapcsolatra törekszik a magyar kormánnyal. Semjén Zsolt viszont szólt neki, hogy a Magyar Állandó Értekezletre csak az etnikai alapú pártok kapnak meghívást. „Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes korábban jelezte nekem, hogy a Máért-re csak az etnikai alapú pártok kapnak meghívást. Ez rendben is van, ám 2010 júniusától a szavazatok tükrében a Híd legitim képviselője a szlovákiai magyaroknak, arról nem is beszélve, hogy a szlovák parlamentben és egyúttal a kormányban is egyedül a Híd képviseli a szlovákiai magyarok érdekeit" – idézi a Hírszerző. hu Bugár Bélát.

A portál hírül adja azt is, hogy Szlovákiából a Máért-re a Magyar Koalíció Pártja (MKP) kapott meghívást, amely a júniusi parlamenti választáson öt százalék alatti támogatással nem került be a törvényhozásba. A Hídnak 14 képviselője van a pozsonyi törvényhozásban. Berényi József, az MKP elnöke - arra a kérdésre válaszolva, hogy szerinte miért nem kapott a Híd meghívást a Máért-re - az Új Szó című szlovákiai magyar napilapban pénteken megjelent interjúban azt mondta: "Minden magyar politikai szervezet bekapcsolódhat a Máért munkájába. A Most-Híd esetében az a probléma, hogy nem magyar szervezetként határozta meg magát, hanem vegyes pártként, és mint ilyen kizárta magát a meghívottak köréből."

A hirszerzo.hu beszámol arról is, hogy Lezsák Sándor, az Országgyűlés fideszes alelnöke szeptemberben Pozsonyban azt állította, a Fidesz "egyetlen" szlovákiai partnere az MKP, és ez meghatározza a Szlovákia irányában folytatott magyar külpolitikát is. "A nemzetpolitikai törekvésekben egyeznek álláspontjaink" - jelentette ki Lezsák.

A Magyar Nemzet online (mno.hu) arról ír, hogy elítélték a szlovák nyelvtörvényt a Magyar Állandó Értekezlet tagjai abban a zárónyilatkozatban, amelyet a tanácskozás minden résztvevője ellátott pénteken kézjegyével. Semjén Zsolt nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes azt mondta: példátlan nemzeti egység valósult meg a Máérten. Semjén kiemelte: a tagok elítélték a szlovák államnyelvtörvényt diszkriminatív, félelemkeltő szellemisége miatt. Megállapították, hogy a törvény a tervezett módosítások ellenére továbbra is tartalmazza a kisebbségi magyar nyelvhasználatot korlátozó rendelkezéseket, szankciókat. Egyben reményüket fejezték ki, hogy a szlovák kormány figyelembe veszi majd a Velencei Bizottság ajánlásait a jogszabály módosításakor.

Az aláírók ugyancsak reményüknek adtak hangot, hogy Romániában hamarosan elfogadják az új oktatási törvényt, amely több ponton javítja a magyar oktatás helyzetét, s továbbra is szorgalmazzák az állami magyar egyetem visszaállítását. Fontosnak tartják továbbá Székelyföld sajátos közigazgatási jogállásának kialakítását – ismertette a nyilatkozatot a miniszterelnök-helyettes – írja az mno.hu

A portál azt is hírül adja, hogy a Máért résztvevői üdvözölték a nemzeti összetartozásról és a kettős állampolgárság megszerzéséről szóló törvényeket. Rögzítették, hogy üdvözlik a budapesti kormány eddigi nemzetpolitikai tevékenységét, s egyetértenek abban, hogy a két törvény valóban a nemzeti összetartozás erősítését szolgálja. A jelenlévők állást foglaltak az autonómia különböző formái, mint stratégiai célkitűzés mellett, s megállapodtak abban is: a könnyített honosítás bevezetésével összhangban a szomszédos államokban élő magyarokról szóló törvényt is módosítani kell. A portál szerint a résztvevők kiemelték, hogy a tanácskozás a nemzeti érdekek képviseletére alakult legitim magyar szervezetek párbeszédének intézményesített fóruma, amely a közös gondolkodást és a magyar nemzetet érintő döntések közös meghozatalát szolgálja. A kormányfő helyettese úgy összegezte, hogy a Máért pénteki, kilencedik ülését, hogy össznemzeti szempontból rendkívüli jelentőségű és rendkívül sikeres volt.