Újabb gyanús oldalak Schmitt doktorijában

Újabb részletek forrását azonosította a hvg.hu Schmitt Pál köztársasági elnök 1992-es doktori disszertációjában. Ezúttal a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak az olimpiai mozgalomról kiadott ismeretterjesztő brosúrája és maga az Olimpiai Charta volt az „ihletforrás”. További tíz oldalt tesznek ki a Georgiev-tanulmányból változtatás és hivatkozás megjelölése nélkül átvett táblázatok és diagramok.

2012. március 6., 17:28

Schmitt Pál 1992-ben megvédett doktori disszertációjának az olimpiai mozgalom alapelvével, célkitűzéseivel, valamint az alapfogalmakkal, meghatározásokkal foglalkozó első néhány oldala a Nemzetközi Olimpiai Bizottság által 1990-ben kiadott The Olympic Movement / Le Mouvement Olympique című 118 oldalas ismeretterjesztő brosúra szövegéből szemezget. Az olimpiai programba kerülés szabályaival foglalkozó pár oldalhoz pedig az Olimpiai Charta 1991–92-ben hatályos változatát használta fel Schmitt Pál. Ezzel a dolgozat újabb részeivel kapcsolatban merül fel a plágium gyanúja. Ezzel a 215 számozott oldalból álló, táblázatokkal és diagramokkal együtt 225 oldalas dolgozat több mint 200 oldalának forrását sikerült azonosítani.

A

hvg.hujanuár 11-én írta meg, hogy az államfő kisdoktori dolgozatából mintegy 180 oldal szinte szó szerinti egyezést mutat Nikolaj Georgiev bolgár sportkutató öt évvel korábban hasonló címmel készített francia nyelvű tanulmányával. Egy héttel később azt is feltárta a portál, hogy ezenfelül 17 oldal Klaus Heinemann német professzor 1991-ben megjelent tanulmányának fordítása.

Az MSZP közleménye szerint: "Azzal együtt, hogy természetesen nagy-nagy várakozással tekintünk a Semmelweis Egyetem Testnevelési Főiskolai Karán felállt vizsgálóbizottság állásfoglalására, boldogok lennénk, ha maga a köztársasági elnök állna végre a nyilvánosság elé, hogy tisztázza magát. Vagy, hogy bemutasson legalább egyetlen oldalt a dolgozatából, amelyet minden kétséget kizáróan maga jegyez. Mert az utóbbi időben csak az ellenjegyzésben való jártasságát bizonyította. Habár a történtek után már az aláírásának hitelességéről sem vagyunk meggyőződve".