Ügyes: így játssza ki Sólyom Lászlót a Fidesz
"Szemérmetlen manipuláció" - így kommentálták a szocialisták a Fidesz bejelentését, miszerint három nappal meghosszabbítják a rendkívüli ülésszakot, ezáltal július 21-re halasztva a médiatörvény zárószavazását. Az MSZP szerint ugyanis attól tart a Fidesz, hogy Sólyom László megküldi az Alkotmánybíróságnak a törvényt, ezért már nem vele, hanem Schmitt Pállal íratnák alá a médiacsomagot.
Mint ahogyan korábban a
Népszavais megírta, akár Sólyom László vétójától is tarthatott a Fidesz, amikor úgy döntött, hogy elhalasztja őszre a médiacsomag egyik törvényének tárgyalását. Azóta kiderült, hogy három másik, ugyancsak a médiával kapcsolatos törvény zárószavazását is elcsúsztatta a Fidesz, feltehetően szintén emiatt.A médiatartalmakat szabályozó törvényről szóló vitát a hivatalos álláspont szerint azért halasztották őszre, mert kormány meghallgatja az érintett szervezetek javaslatait is. Ugyanakkor árulkodó Szalai Annamária nyilatkozata, amelyben arra felvetésre, hogy a szavazás elhalasztása azt jelenti-e, hogy a rendszer még változhat, azt felelte, hogy "ez egy jól átgondolt médiacsomag".
A kormánykoalíció azonban meghosszabbította a rendkívüli ülésszakot, ezáltal az eredeti tervekkel ellentétben nem július 19-én, hanem 21-én tartják a három másik médiát szabályozó törvény zárószavazását. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője hétfőn azzal indokolta a hosszabbítást, hogy a kormány szerdai ülése után még újabb törvényjavaslatokat akarnak benyújtani.
Lendvai Ildikó azonban másként látta a helyzete, szerinte ugyanis a halasztás szemérmetlen manipuláció. A szocialista politikus úgy vélekedett, hogy azért borították fel a menetrendet, mert azt akarják elérni, hogy már ne Sólyom László, hanem Schmitt Pál írja alá a törvényt. Ezzel elkerülhetnék azt, hogy a jelenleg még hivatalában lévő elnök alkotmányellenesnek találja a szabályozást, és megküldje a jogszabályt az Alkotmánybíróságnak.
Sólyom László augusztus 5-én éjfélkor távozik a hivatalából, így amennyiben az addig már megválasztott Kövér László házelnök nem várja ki a jogszabályban meghatározott 15 napot, akkor biztosan Sólyom elé kerülne a törvény. A Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóosztályán lapunknak elmondták, hogy a házelnök által aláírt törvényt még aznap átviszik az elnökhöz, akinek szintén 15 napja van a döntésre.
Ez július 21-i zárószavazás esetén azt jelentené, hogy amennyiben Kövér kivárja a 15 napot, akkor augusztus 6-án kerülne a köztársasági elnökhöz a médiatörvény, ekkor viszont már Schmitt Pál lenne a köztársasági elnök. Az eredeti tervek még július 19-ét jelölték meg a végső döntés időpontjául, ebben az esetben még Sólyom László dönthetett volna a kérdésben.
A törvényhozási gyakorlat szerint a házelnök nem várja ki a 15 napot, hanem pár napon belül megküldi az elnöknek a törvényt.
Sürgősségi kihirdetés esetén 5 napja lenne Sólyom Lászlónak arra, hogy aláírja a törvényt, azonban kérdéses, hogy az új házelnök ezúttal is kezdeményezi-e a sürgősségi eljárást. A kormány megalakulása óta ugyanis több fontos törvény esetében is kezdeményezték a törvény sürgős kihirdetését, ez viszont most azt idézné elő, hogy a sokak által aggályosnak tartott médiatörvény biztosan Sólyom elé kerülne.
Az MSZP ezért már a múlt héten megpróbálta elérni, hogy a Fidesz támogassa a törvény sürgős kihirdetését. Mandur László véleménye szerint amennyiben a Fidesz nem támogatja a kezdeményezésüket, akkor bebizonyosodik, hogy a Fidesz nem azért vette le a napirendről a törvényjavaslat zárószavazását, mert társadalmi vitát akart kezdeményezni, hanem azért, hogy már az új államfőhöz kerüljön aláírásra.
A Köztársasági Elnöki Hivatal sajtóosztályán arra a kérdésre, hogy a köztársasági elnöknek mi az álláspontja a médiatervekkel kapcsolatban azt mondták, hogy folyamatban lévő törvényekről nem nyilatkoznak, így Sólyom László véleménye csak akkor derül ki, ha elé kerül a végleges jogszabály.