Tüntetés a budafoki buszjáratok fejlesztése ellen

Ma estére tüntetést hirdettek meg a budafoki és budatétényi buszjáratok kiterjesztése ellen. A kerületben az érintett utcákban kiterjedt aláírásgyűjtés kezdődött, eddig mintegy kétszázötvenen írták alá a tiltakozó íveket. Tegnap a tiltakozó akció szervezői felhívással fordultak a Polgármesteri Hivatalhoz, követelve a buszmegállók kiépítésének leállítását, hatástanulmányok elkészíttetését, valamint zajterhelés mérések elvégeztetését.

2008. augusztus 14., 19:01

Németh Zoltán alpolgármester nyilatkozatában felhívja a figyelmet arra, hogy az új buszjáratok ellen párszázan tiltakoznak, de a tömegközlekedési fejlesztés által érintett körzetekben sok ezren élnek.

A tiltakozók egy fontos momentumot figyelmen kívül hagytak. Az alpolgármester szerint sokan azért írták alá az íveket, mert a szervezők állítása alapján feltételezték, hogy az érintett környéken túlzottan sűrűn járnak majd a buszok.

Az egyik új járat, a 141/a azonban nem érinti a kerületet, a Mustár utcáig közlekedik, tehát a járatsűrűséget csak a 141-es járat alapján lehet figyelembe venni. Ez napközben húszpercenkénti, este pedig félóránkénti indulást jelent, nem tízpercenkénti járatsűrűséget, ahogy azt az aláírók – tévesen – feltételezhették.

A petíciókban és a lakossági blogbejegyzésekben visszatérő elem, hogy hiányzott, illetve későn érkezett előzetes tájékoztatás az új buszjáratokról. Németh Zoltán ezzel kapcsolatban kitért arra: a helyi önkormányzat hivatalos lapja tavaly novemberben felhívta a figyelmet, hogy új járatokat terveznek, s hogy az erről szóló dokumentumot az interneten és a Városházán teljes terjedelmében tanulmányozhatják. Az alpolgármester leszögezte: a fővárosi szakbizottság azzal a megszorítással fogadta el a paraméterkönyvet, hogy a következő fél évben az új buszjáratokkal kapcsolatban hatásvizsgálatokat végeznek, s ennek alapján döntenek véglegesen a buszjáratokról.

A tiltakozó akció szervezői felhívják a figyelmet arra, hogy a buszjáratok útvonala alatt pincerendszer van, s hogy a járatok a nagy terhelés miatt beszakadhatnak. Németh Zoltán ezzel kapcsolatban hangsúlyozza, hogy ezeken az utcákon jelenleg is nehéz járművekkel közlekednek, amelyek súlyosabbak, mint az újonnan forgalomba állítandó buszok. Leszögezte: a tömegközlekedést kell előnyben részesíteni.