Túl kövér a műtéthez? Új szabály zárhatja ki a túlsúlyos betegeket a várólistáról
Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Ortopédia Tagozata és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) új irányelveket vezetett be a csípő- és térdprotézis műtétek várólistájának kezelésére, amely jelentős hatással van a túlsúlyos betegek ellátására.
A NEAK és az Ortopédia Tagozat közös munkájának eredményeként 2025. április 1-jétől új szakmai protokoll lépett életbe a csípő- és térdprotézis műtétek várólistájának kezelésében. Az új irányelvek célja az ellátáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása és a várólisták átláthatóságának növelése. Jelenleg több mint 23 000 beteg vár ilyen jellegű beavatkozásra, és az átlagos várakozási idő csípőprotézis esetén 122 nap, míg térdprotézisnél 262 nap – számol be róla a 24.hu.
Új várólista-protokoll a túlsúlyos betegek műtéti ellátásában
Az új protokoll egyik legvitatottabb eleme a testtömegindex (BMI) figyelembevétele a várólistára kerülésnél. Az irányelv szerint a 35–40 közötti BMI-vel rendelkező betegek ideiglenesen nem kerülhetnek fel a várólistára, amíg testsúlyuk nem csökken a meghatározott érték alá.
Ez azt jelenti, hogy
a túlsúlyos pácienseknek először fogyniuk kell a műtét előtt.
Hegedűs Zsolt ortopéd főorvos diszkriminatívnak tartja a BMI-alapú kizárást, mivel szerinte a túlsúly kockázatot jelenthet, de a műtét előnyei egyes esetekben felülmúlhatják a kockázatokat. Kiemelte, hogy egy angliai kutatás szerint a műtéttől eltiltott túlsúlyos betegek állapota tovább romolhat, ami még sürgetőbbé teszi a beavatkozást.
Egy névtelenséget kérő ortopéd sebész szerint az új protokoll elsősorban az orvosok ellenőrzését szolgálja, és nem feltétlenül járul hozzá a várólisták csökkentéséhez vagy az ellátás javításához. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a magánegészségügyi intézmények kihasználhatják ezt a helyzetet, és hirdethetik, hogy ők vállalják a túlsúlyos betegek műtétjét is.
A NEAK szerint az új protokollok célja az egységes és egyenlő hozzáférés biztosítása az ellátáshoz, és nem a várólisták rövidítése a túlsúlyos betegek kizárásával. Az egészségbiztosító idén 5 milliárd forintot különített el a várólisták csökkentésére, és hangsúlyozza, hogy az új irányelvek az ellátás minőségének javítását szolgálják.
Az új várólista-protokoll bevezetése komoly vitákat váltott ki az egészségügyi szakemberek és a betegek körében. Miközben a NEAK az ellátás egységességét és minőségét kívánja javítani, sokan aggódnak amiatt, hogy a túlsúlyos betegek számára ez az intézkedés hátrányos megkülönböztetést jelenthet, és tovább növelheti az egészségügyi egyenlőtlenségeket.
(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Freepik)