Transparency: törvénysértő a a MOL-lal kötött 35 éves állami hulladéküzlet

Utolsó pillanatban beadott törvénymódosítással könnyítene a kormány a hulladékgazdálkodási koncesszió feltételein. A Trancparency International (TI) szerint ezzel a kormány elismeri, hogy a nyertes MOL nem teljesítette a szerződésben vállalt feltételeket, tehát a szerződés semmis. A kormány szerint csak pontosításról van szó.

2023. június 11., 10:22

Szerző:

Kevesebb, mint egy hónap múlva lép életbe az a koncessziós szerződés, amellyel a kormány átszervezi a hulladékgazdálkodást. A szerződés szerint vannak azonban korábbi határidők is. A győztes MOL által alapított MOHU nevű vállaltnak tavaly év végéig kellett minden szükséges engedélyt és a szállításhoz szükséges kapacitásról szóló szerződéseket beszereznie és megkötnie. A Trancparency International (TI) próbált utánajárni, hogy ez megtörtént-e, de nincs nyoma a nyilvános adatbázisban. Közérdekű adatigénylésükre sem kaptak választ, ezért perre mentek, de még annak sincs eredménye – számol be róla az RTL.

„Ha a MOL tényleg nem szerezte be 2022. december 31-ig az engedélyeket és nem kötötte meg a kapacitást igazoló szerződéseket, akkor a koncesszió, a 35 éves hulladékkezelési biznisz ugrott. Akkor ez a koncessziós szerződés nincs, nem jön létre a törvény erejénél fogva”– foglalta össze az RTL Híradónak Ligeti Miklós, a TI jogi igazgatója.

Az engedélyek és szerződések meglétét június 20-ig kell igazolnia a jelenlegi törvény szerint cégnek a kormány felé. A kormány azonban két napja benyújtott salátatörvényében úgy módosítaná a törvényt, hogy akkor is teljesül a MOL esetében ez a feltételrendszer, ha nem saját maga, vagy a MOHU, hanem valamelyik szerződött partnere rendelkezik a dokumentumokkal.

„Ezzel az utólagos szerecsenmosdatással nem lehet meg nem történté tenni a törvénysértést és a szerződésszegést. Úgy gondoljuk, hogy a MOL, illetve a magyar állam ezzel elismerte, hogy törvénysértően indul el a 35 éves hulladékkoncesszió”

– mondta Ligeti az RTL-nek.

A kormány az RTL megkeresésére azt válaszolta: a módosítás csak pontosításokat tartalmaz az átmenet segítése érdekében. A tervek szerint az Országgyűlés jövő kedden szavazhat a módosításról.

(Kiemelt képünk: 168 Archív)