„Totális botrány” – Így látják Orbán lépését külföldön

Totális botránynak nevezte a kerítés építését az ENSZ egyik korábbi jelentéstevője a Kurier című lapban. A svájci Jean Ziegler szerint a magyarok lépése teljes mértékben ellentétes a nemzetközi joggal.

2015. augusztus 22., 11:01

A szociológus hozzátette ugyanakkor, hogy a menekültkérdésben az egész uniós és az ENSZ is csődöt mondott. A szakember, aki az világszervezet Emberi Jogi Bizottsága mellett működő tanácsadó testület tagja, azzal érvel, hogy menedéket kérni alapvető emberi jog, felette áll minden nemzeti vagy nemzetközi szabályozásnak.

A kerítéssel azonban Magyarország durván megsérti ezt a jogot. És az EU nem reagál, pedig ki kellene merítenie minden szankciós lehetőséget. Az uniós tagságnak ugyanis feltétele, hogy a tagállamok tiszteletben tartsák az emberi jogokat.

A kölni érsek szerint falakkal és kerítésekkel nem lehet megoldani a menekültkérdést, az ilyesfajta eljárás méltatlan Európához, azon kívül emberellenes. Woelki a Die Zeitnak így reagált arra, hogy Magyarország műszaki akadályt telepít a szerb határra. Mint mondta, a világban a távolságon lerövidülnek, az emberek látják, mekkora a jólét a földrészen és joguk van arra, hogy részesüljenek belőle. Ezért Németországban a menedékjog mellett meg kell teremteni a lehetőséget a legális bevándorlásra. Hogy a potenciális migránsok érezzék: szívesen látják őket. Az egyházi főméltóság, aki nemrégiben a Caritassal Albániában és Koszovóban járt, kitért arra is, hogy nincs értelme további balkáni államokat biztonságos származási országnak minősíteni, inkább az ottani szegénységet kell legyőzni, Európának segítenie kell legyűrni a helyi korrupciót és demokratikus szerkezeteket létrehozni, fejleszteni kell az oktatást. A kézművesség és a szolgáltatások támogatásával hozzá kell járulni a középréteg kialakulásához. Viszont az onnan érkező menekülteket is megilleti német földön a tisztességes eljárás, jóllehet Albániában pl. senkit sem üldöznek politikai okokból. A kardinális rámutatott arra is: az nem megy, hogy minden fejlett ország csak azt csipegeti ki a közös menekültügyi irányvonalból, ami hasznos neki, a többit viszont hanyagolja. Ez ugyanis hosszú távon árt az európai gondolatnak.