Történt, ami történt

Azt mondja, nem érdekli, milyen pártszerkezetben, de rendelkezni kell győztes forgatókönyvvel 2018-ra. Azt is bevallja, egyelőre nincsenek jó válaszaik a kétharmadra, a társadalom helyzetére. Abban viszont biztos: a választási rendszer technikai megfejtése kevés lesz. Szigetvári Viktorral, az Együtt–PM társelnökével KRUG EMÍLIA beszélgetett.

2014. június 15., 09:58

- Hallani olyan véleményeket: nem kellenek ellenfelek, ha itt van szövetségesnek Fodor Gábor, akinek javaslatára ősszel is lesz többes ajánlás.

– Ez túlzás. Sokakból inkább sajnos a Fodor Gáborral szembeni személyes indulat beszél. A konkrét ügyben azonban szerintem nincs igaza. Elvi alapon nem zárom ki, hogy lehet jó többes ajánlási rendszert létrehozni, de most ez akkor is károkat okozna, ha nincs benne anyagi motiváció. Hiszen sem informatikai, sem választási eljárásjogi alapja nincs a megfelelő ellenőrzésnek.

- Viszont jól jellemzi az ellenzéket: a sajtóban üzengetnek egymásnak, pedig Fodor Gábor a közös listának köszönheti, hogy bekerült a parlamentbe.

– Fodor Gábor egy politikai alk- révén jutott oda, ahova, ezt én nem fogom kritizálni, mert végül magam is elfogadtam. Nem gondolom, hogy minden lépésünket egyeztetni kell, ahogy persze nem kell egymás létét fenyegető konkurenciaharcot sem folytatni.

- Legalább a Fidesz Budapestet érintő választásirendszer-módosítása tiszta helyzetet teremt. Nincs min dilemmázni, együtt kell működni.

– Egyelőre nem tudjuk, a javaslat hogyan lesz alkotmányos, mert a közvetett választást a mi értelmezésünkben nem engedi meg az Alaptörvény.

- Nosza, lesz még egy módosítás.

– Persze, ha kell, legyártják. De attól még cinikus, rossz javaslat. Nincs benne városirányítási cél, csak hatalmi érdek. A Fidesz jó eséllyel elvesztette volna ősszel a fővárost. Az új helyzetben nyilván okosan kell megállapodást kötnünk egymással.

- Az Együtt–PM került a legnagyobb csapdahelyzetbe. Az MSZP előtt nincs sok opció, a DK-nak nem gond az összefogás. Önök viszont április óta azt hangoztatják, hogy vége a rossz kompromisszumoknak. Ez most mitől lesz jó?

– Jogos. De az önkormányzati rendszer – és most nem mellébeszélni akarok – kellően sokrétű. Számos helyen és szinten önállóan fogunk indulni, ahol lehetséges balközép győzelem, figyelni fogunk egymásra. De mindezt nem a nyilvánosság előtt kell megbeszélnünk. Most nem 2018-ról döntünk, egy hosszú választási év utolsó voksolása következik egy négyéves ciklus elején. Ha minden szereplő tanul az elmúlt másfél év kudarcaiból, akkor lehet jobban csinálni, ügyesebben főpolgármester-jelöltet állítani. Lehet a kerületi polgármestereknek újraválasztási garanciát adni, az újaknak pedig érdemi esélyt, miközben megvédjük a fiatal pártok és szavazóik identitását.

- Sajtóhírek szerint a megállapodás része lenne, hogy a listán parlamentbe jutó szocialisták visszaléptetésével önök és a DK is frakcióhoz jussanak.

– Erről nincs döntés. Nem tudok arról, hogy kezdeményeztünk volna ilyesmit. A hír legelőször MSZP-s politikushoz kötődően jelent meg annak kapcsán, hogy a Mesterházy Attilával szemben állók újraszerveznék a frakciót.

- De jó ötletnek tartaná ezt a szempontot is bevonni az egyeztetésekbe?

– Ebben az ügyben eszköztelenek vagyunk, követelni semmit nem fogunk.

- A DK-val közösen, a budapesti választási eredmények ismeretében már annyira nem eszköztelenek.

– Jogilag azok vagyunk. Az elmúlt másfél év azt is megmutatta, hogy retorizáló politikai pozicionálásból lehet talmi sikereket elérni, csak épp nem jutunk közelebb a kormányzóképességhez.

- Húha, micsoda mondat.

– Szokásomtól eltérően délután is ittam egy kávét az imént, lehet, hogy amiatt csúszott ez így ki... Nyilván jobb frakcióval rendelkezni, mint nem. Mi egy viszonylag rossz megállapodást kötöttünk, ebben nekem is van felelősségem, de elmondtuk, senkit nem fogunk csábítgatni. Ha az MSZP kezdeményezően lép fel, lehet róla beszélni.

- Februárban ugyanitt ültünk, s akkor azt mondta, jó az a megállapodás.

– Azért volt rossz, mert ilyen gyenge választási eredmény esetén a kisebb pártoknak nem biztosított elegendő mandátumot. Februárban azért láttam jónak, mert jobb eredményben hittem.

- A gyatra eredményben nyilván közrejátszott, hogy finoman szólva nem volt zökkenőmentes a közös kampány. Az Indexnek például azt nyilatkozta, Molnár Zsolt önt is megfenyegette.

– Történt, ami történt. De ez külön ügy. A kampányban sok szocialista politikussal, közöttük Molnár Zsolttal, igyekeztünk mindent megtenni. Az őszi választási kampány más lesz.

- Botka László lapunknak úgy fogalmazott: „Bízom benne, hogy a másik két párt is megérti, nincsenek különálló forgatókönyvek. Tudomásul kell venni, hogy Gyurcsány, Bajnai és az MSZP egyetlen táborba tartozik. Mindig is így volt.” Mi úgy tudjuk, fúzióról is szó volt a két párt között.

– Én erről nem hallottam, de aki most ilyet felvet, kárt okoz. Aki azt hiszi, a folyamat első percében össze kell dugni a fejeket, miközben külön pártban politizálunk, rosszul gondolja. A tavaszi eredmény megmutatta: a választási rendszer technikai megfejtése a folyamat közepe. A lényeg az, hogy kinek lesz megoldási javaslata a balközép pártok és a társadalom jelenlegi helyzetére. Egyelőre ott tartunk, hogy át kell alakítani a gondolkodásunkat.

- Például?

– Például, ha valaki kibeszél a konszenzusból, ne legyen rögvest lebunkózva. Vagy: ha valaki finanszírozható materiális ígéretet mond, akkor ne populistázzuk zsigerből. Új gondolatok kellenek arra is, hogy mit lehet kezdeni a Jobbiknál kikötött emberekkel. Bántani őket azért, mert félnek attól a nyomorgó romától, aki bemegy hozzájuk – nem járható út. Nem mondhatjuk, hogy két hét alatt megoldjuk a gondjukat, de azt sem, hogy minden ház elé rendőrt állítunk. És ellenpopulizmust legyártani is teljesen felesleges. Olyan nincs, hogy Wass Albert helyett majd Nádas Péter nyelvén hazudunk valamit a mieinknek. Már csak Nádassal szemben sem lenne korrekt. A kapitalizmust elfogadó, a piacgazdaságba szociális alapon beavatkozó, a kilencvenes éveknél baloldalibban újraelosztó rendszerben hiszek, s e tekintetben sokat tanultam Szabó Tímeától, Karácsony Gergelytől.

(A teljes interjú a 168 Óra hetilap legfrissebb számában olvasható.)