Tordai Bence: Kövér László ostoba viselkedése már a Fidesz érdekeit sem szolgálja

A Párbeszéd frakcióvezető-helyettese szerint a pedofilellenes törvénynek még akár pozitív hozadéka is lehet az ellenzék számára. Interjú.

2021. július 3., 05:12

Szerző:

A Párbeszéd frakcióvezető-helyettese a 168-nak adott interjújában elmondta, ha Karácsony Gergely miniszterelnök lesz, már van jelöltjük a főpolgármester pótlására. Tordai Bence ugyanakkor Szijjártó Pétert a normálisabb fideszesek közé sorolta, Varga Mihályról és Kövér Lászlóról viszont már jóval lesújtóbb véleményt fogalmazott meg.

Az elmúlt hetek közbeszéde a pedofiltörvényről, és annak sokak szerint melegellenes módosításáról szól. Elképzelhetőnek tartja, hogy a jogszabály elfogadása elsősorban az ellenzék megosztásáról szólt, másrészt pedig gumicsontnak szánták, hogy eltereljék a figyelmet a Fudan ügyéről és a lakástörvényről?

Az LMBTQI közösség elleni hadjáratot már régóta készítette elő a Fidesz. A kormánypártok tematizációs kényszerben voltak a járványkezelés szörnyű eredményei miatt, így kapóra jött nekik ez a téma. Szükségük volt egy ellenségképre. A melegellenes módosításokkal arról akarták elterelni a figyelmet, hogy ez a törvény épp a saját pedofilbotrányaik miatt született meg. Márpedig a Fidesznek voltak és lesznek is ilyen botrányai. Azt hazudják, hogy ők azok, akik a legkeményebben küzdenek a gyermekeink védelméért, miközben a thailföldi nagykövet kihágásainak pontos részletei a mai napig tisztázatlanok. Kaleta Gábor pedig egy nevetséges büntetés után szabadon garázdálkodhat.

Hogyan járt el az ellenzék ebben a kérdésben?

Egységesnek kellett volna maradnunk. Ez a csapda az ellenzéknek volt kitalálva, de a Jobbik járt a legrosszabbul azzal, hogy belesétált. A körülményekhez képest azonban a párt tűrhetően manőverezett, nem okozott bizalomvesztést az ellenzéken belül. Az ellenzéki kiállás a pozitív társadalmi szemléletváltást segítette elő.



Fotó: Dimény András / 168.hu

Egy friss közvélemény-kutatás szerint a magyarok több mint fele egyetért azzal, hogy a homoszexuálisoknak is ugyanolyan jogok járnának. Ennek tudatában nem lett volna előnyösebb beleállni az ellenzéknek, és rákontrázni, teszem azt, bedobni a közbeszédbe a melegházasság ügyét?

Rendkívüli társadalmi attitűdváltozás ment végbe e téren az elmúlt években. A Fidesz nagyot tévedett azzal, hogy azt hitte, komoly szavazóbázist lehet megszólítani a melegek elleni uszítással. Az ellenzéki szavazók közül sokan rájöttek, nem lehet elítélni a másságot. Ha ebben a Fidesszel szembeni ellenszenvük segített, akkor legalább valami pozitív hozadéka is van ennek a szégyenteljes törvénynek.

Az autópályák privatizációja is felkapott téma lett mostanában. Önök is tiltakoztak.

Épp az ilyen kényes ügyekről szeretné elterelni a figyelmet a Fidesz. Az elmúlt hónapokban több ezermilliárdnyi közvagyont privatizáltak. Ez az, ami egyszerre veri ki a biztosítékot a fideszes és az ellenzéki szavazónál is. Az ilyen ügyeket napirenden kell tartania az ellenzéknek, lehetőleg a választásokig. Elég hosszú a listánk arról, mi mindent kell majd jóvátennünk a kormányváltás után. Az autópályáink kiárusítása is ezek közé tartozik. Nem tudom, hány év és hány ciklus lesz elég arra, de kárpótolni fogjuk az embereket a kormánypártok bűneiért.

Hazánkban sajnos ritka, amikor kormánypárti és ellenzéki politikusok működnek együtt egy közös ügyért. Ön és Szijjártó Péter viszont nemrég közösen akadályozta meg harminc családot kilakoltatását. Hogyan zajlott az egyeztetés?

Lipótmezőn harminc olyan szolgálati lakás volt, amelyből egészségügyi dolgozókat akartak utcára tenni. Az ingatlan helyén elit bentlakásos középiskolát akarta építeni. Kiderült, hogy a terület a Külügyminisztérium fennhatósága alá került. Időpontot egyeztettem Szijjártó Péterrel egy találkozóra. A külügyminiszter készségesen segített. Sokan meg is lepődtek ezen, pedig egy rendes demokráciában ennek alapvetésnek kellene lenni. Sajnos, mi egy hibrid rezsimben élünk, hozzá vagyunk szokva ahhoz, hogy lövészárkokból tüzeljünk egymásra, beszélgetés helyett. Szijjártó Péter azonban minden gaztette ellenére a normálisabb fideszesek közé tartozik. Olyan ügyekben, ami nem ütközik a kormánypártok politikai érdekeivel, lehet vele beszélni.



Fotó: Dimény András / 168.hu

Varga Mihállyal el tud képzelni hasonló együttműködést? 

Varga Mihály a vetélytársat látja bennem, még ha most meg is futamodott a kihívás elől. A közöttünk lévő konfliktus nem feloldható. Nem tudom megbocsátani neki, hogy milliárdokat vontak el a helyi egészségügyi fejlesztésre szánt forrásalapból, és azt sem, hogy szinte minden túlárazott kerületi szerződésen beruházásnál ott szerepel a volt szobatársának cége, egy bizonyos Garage Kft. Varga Mihályról sokan azt hiszik, ő a jófiú. De ugyanúgy a haverjainak játssza ki a milliárdos közbeszerzéseket. Ráadásul az Óbudai Egyetemet kuratóriumát és a Klebelsberg-kastélyt is egy-egy általa elnökölt alapítványnak játszották át. Nehéz lenne így kibékülni.

Ugye ön Budán, a II-III. kerületben indulna 2022-ben, ahol momentumos kihívója is volt. A Partizán által szervezett vita után azonban visszalépett. Miben állapodott meg a két párt?

Ebben a választókerületben a közös ellenzéki jelöltnek azt kell szimbolizálnia, jön az új időszámítás 2022-ben. Ott, ahol relatív többséggel is lehet győzni, két, e tekintetben hasonló jelölt elindításának nem lett volna értelme. A kutatások pedig engem mértek magasabbra.

Kálmán Olgával fog megmérkőzni az előválasztáson. Ő miért nem vállalta el a vitát?

Kálmán Olga a pártjával együtt mindent elkövetett, hogy ne kelljen részt vennie ezen a vitán. Szerintem viszont több alázattal kellene a választók irányába fordulni. Ha valahova elhívnak, oda nekünk el is kell mennünk. Biztos vagyok benne, lesz olyan vita, ahol Kálmán Olga is ott lesz.



Fotó: Dimény András / 168.hu

Berg Dániel azt hangsúlyozta visszalépése előtt, hogy Budának egy önnél nyugodtabb, integratívabb jelöltre lenne szüksége. A nyár végeztével esetleg egy kevésbé provokatív Tordai Bence tér vissza a parlamentbe?

Azt látom, a választók olyan jelölteket támogatnak szívesen, akik kiállnak az ügyeikért. Ez sokszor keménységet, máskor viszont konszenzuskeresést igényel. Én, csakúgy mint Karácsony Gergely, inkább az utóbbira törekednék. Amúgy magánemberként is egy nagyon nyugis srác vagyok. Jelenleg azonban nem mi határozzuk meg a politikai közbeszéd keretrendszerét, hanem a Fidesz. Az pedig már 2010-ben kiderült, lehetünk mi bármennyire konstruktívak, a javaslatainkat akkor is le fogják söpörni az asztalról, csak azért, mert ellenzékiek vagyunk. Ha valamit el akarunk érni a fontos ügyekben, keményen kell fellépnünk.

Sokáig ön volt a parlamenti bírságok csúcstartója, azonban Jakab Péter és Szabó Tímea is nemrégiben megelőzte. Mit gondol Kövér László viselkedéséről?

Kövér László ostoba viselkedése már a Fidesz érdekeit sem szolgálja. Az ellenzékiek jogos indulatait még inkább felkorbácsolja, sőt a bizonytalanokat és a fideszeseket is elidegeníti. Kövér László láthatóan nem ura az indulatainak. Ezek nem pillanatnyi túlkapások, hanem mélyen fortyogó, szívből jövő gyűlölet. Azt pedig már sokszor láthattuk a történelem során, hova vezet.

Időről időre felmerül a kérdés, van-e értelme még bemennie az ellenzéknek a parlamentbe ilyen körülmények között. Mit gondol most erről?

A parlamentet csak akkor lehet otthagyni, ha van helyette alternatív színterünk. Jelenleg nincs. Az Országházban zajló csatározásokban bemutathatjuk, mi a társadalom többségi véleményét, a 99 százalék érdekeit képviseljük. És azt is, hogy a Fidesznek a legfőbb kérdésekre nincs válasza.



Fotó: Dimény András / 168.hu

Zugló az előválasztási kampány egyik leghangosabb körzete lett, ahol szinte az egész ellenzék Tóth Csaba mögé állt be. A Párbeszéd hosszú ideje működik együtt az MSZP-vel, így önök is az ő jelöltjük mögé sorolt be. Határozhattak volna, úgy hogy inkább Hadházy Ákost támogatják?

Van egy megállapodásunk az MSZP-vel, miszerint támogatjuk egymás jelöltjeit. Tóth Csaba már többször is megnyerte ezt a körzetet, és nem a mi dolgunk, zsűrizni más pártok jelöltjeit. Hadházy Ákos munkája ettől függetlenül közel áll a szívünkhöz. Ha a választók azt mondják, hogy az eddigi képviselőjüket lecserélnék egy másikra, akkor itt a lehetőség.

A választások után lehet-e szorosabb együttműködés a zöld baloldali pártok, a Párbeszéd, az MSZP és az LMP között, ahogy az korábban már felmerült?

Teljes az egység az ellenzéken belül. Karácsony Gergely miniszterelnök-jelöltsége mögött is pontosan ez a három párt, valamint a 99 Mozgalom áll. Látjuk, kik a szövetségeseink. Ha az alapértékek egyeznek, akkor nagyon is logikus, hogy közös miniszterelnök-jelöltet fogjuk támogatni. Karácsony Gergely megtestesíti mindazt, amiért ez a három párt kiáll.

Van-e konkrét kapcsolat a Párbeszéd és a 99 Mozgalom között Karácsony Gergely személyén kívül? Milyen céllal indította el a pártelnökük a mozgalmat?

A 21. században nem a párttagság az egyetlen formája a politikai részvételnek. Ez a mozgalom sokkal több, mint az ellenzéki pártok, ugyanis több embert tudnak elérni, megmozgatni. A 99 Mozgalom nem egy kampányfogás, sokkal inkább egy ígéret arra, hogy az ellenzék által létrehozni kívánt Negyedik Köztársaság más lesz, mint a Harmadik Köztársaság volt. Sokkal ütésállóbb, sokkal igazságosabb lesz.



Fotó: Dimény András / 168.hu

Karácsony Gergely a miniszterelnök-jelölti verseny egyik legnépszerűbb indulója, a Párbeszéd mégis az összefogás egyik legkisebb egysége. Hogy lehetséges ez?

A Párbeszéd sosem indult önállóan országos választáson. A néhány önkormányzati megmérettetésen, ahol egyedül indultunk el, hozni tudtuk a középpárti szintet. De a mi történetünk nem erről szól. Amikor a Párbeszéd kivált az LMP-ből, már a nevünk is jelezte, hogy az ellenzéki együttműködés motorja akarunk lenni. Az energiáinkat a teljes körű együttműködés és az előválasztások előkészítése vette el, a munka pedig mostanra ért be. Az ellenzéki együttműködés szerintünk össznemzeti ügy. Karácsony Gergely sem elsősorban pártvezető, hanem próbálja a nagy egész érdekeit nézni.

Jó döntés volt a regnáló budapesti főpolgármestert elindítani nem egész két évvel azután, hogy megválasztották főpolgármesternek?

Érthető a kritika, de gondoljunk egy lépéssel tovább. Ha ez a rendszer marad, akkor az önkormányzatiságnak vége. Karácsony Gergely a legintegratívabb jelölt, vele van a legjobb esély a rezsim lebontására. Azért is, mert ő tölti be a legmagasabb, közvetlenül választott közjogi tisztséget. Sokkal többen támogatják most, mint ahányan 2019-ben Budapest főpolgármesterének választották. Zuglóból egy ciklus után is, nagy támogatottsággal lépett tovább egy nagyobb feladat felé, és most is ez a cél. A járvány alatt pedig megmutatta, rendkívül nehéz helyzetben is jól tud vezetni egy nagyvárost. Az ország vezetőjének éppen ezekre a képességekre lesz szüksége 2022 után.

Ha megválasztják, az ellenzéknek új főpolgármestert kell választani. Van már erre alkalmas jelöltjük?

Úgy gondoljuk, előválasztáson kell dönteni erről is. A Párbeszédnek biztosan lesz javaslata, de szerintem más pártoknak is.



Fotó: Dimény András / 168.hu

Közös minimum programot hirdetett az ellenzék, amelyet a választók véleményezhetnek. Milyen mértékben változhat a program ennek hatására?

Már most több ezer felvetés érkezett, többségében konstruktívak. Sokan a hiányosságokat emelték ki, ugyanakkor le kell szögezni, hogy ez csak egy 50 oldalas rövid program. A kész programhoz szükséges háttéranyagaink is megvannak már, ezeket szakértői véleményezésre bocsájtottuk. Amit lehet beépítünk, de egymásnak ellentmondó javaslatokra nem fogunk rábólintani. Az például, hogy költsünk többet, és szedjünk be kevesebb adót, nem működik. A jóváhagyott alapprogramra épül majd rá a közös miniszterelnök-jelölt programja.

A miniszterelnök-jelölt elképzelése lesz a meghatározóbb vagy a pártoké?

A jelöltektől azt kértük, hogy a programjuk ne menjen szembe a hatpárti közös alappal. A kormányt a miniszterelnök vezeti majd, a választási programot is neki kell jóváhagyni. De ahhoz, hogy ez elfogadott kormányprogram legyen, szükség lesz a hat párt frakcióinak támogatására is.

(Kiemelt kép: Tordai Bence, a Párbeszéd társelnöke. Fotó: Dimény András / 168.hu)