Több mint tizennyolc órát vitáztak a státusztörvényről
Kitartott az ellenzék, péntek délután fél 4-től szombat reggel fél 10-ig gyűrték egymást a parlamenti képviselők.
Az Orbán-kormányt egy oktatási vitában képviselő egészségügyi államtitkár, Takács Péter szerint komolyan vehető új érv nem hangzott el ellenzéki oldalról. Péntek délután fél 4 körül kezdődött és szombat reggel fél 10-ig tartott a státusztörvény vitája, ami miatt pénteken ismét demonstrációt tartottak az Országház előtt. Többen a demonstráció után is a helyszínen maradtak virrasztani – írja a Népszava.
A 24.hu összefoglalója szerint a Párbeszéd társelnöke, Tordai Bence késő este arról beszélt, hogy egy minimális jószándék esetén a kormány nem fogadná el ezt a tervezetet, ennél ugyanis szerinte még az is jobb lenne, ha a kormány nem nyúlna az oktatáshoz és mindent úgy hagyna, ahogy van. Ezután egy pedagógus felmondásáról olvasott fel egy levelet.
A DK-s Gréczy Zsolt azt mondta, nem lehet diktátumokkal iránytani a magyar oktatást. Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője felszólalásában egyebek közt arra utalt, hogy Balatonalmádiban bosszúból rúghattak ki egy történelemtanárt érettségi közben. A Momentum részéről Orosz Anna arról beszélt, hogy a státusztörvény a maradék jó tanárt is el fogja üldözni, a rendszer lassan mindenkit bedarál.
A kormánypártok részéről Hollik István este 11-kor levonta a tanulságot: az ellenzék hangulatot kelteni ment be a parlamentbe. Szerinte el sem olvasták az ominózus törvénytervezetet, majd az MSZP-s Hiller Istvánt dicsérte meg, akinek felszólalása elgondolása szerint az egyetlen volt, ami nem volt tele gyűlölettel.
Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkár este 11 után azt magyarázta, hogy nincs olyan szabály, ami kőbe vésné, mikor kezdődik a tanítás, ez az iskolák jogkörébe tartozik. Szerinte a teljesítménybérezés rendezni tudja azt, hogy az iskolák biztosítsák a munkaerőt. Éjjel fél kettőkör a szocialista Kunhalmi Ágnes úgy érvelt, hogy a státusztörvény szelektívvé teszi az iskolarendszert.
Rétvári Bence belügyi államtitkár éjjel fél 4-kor azzal az elgondolással állt elő, hogy a pályakezdő pedagógusok az egyik fő nyertesei a tervezetnek, a PDSZ támogatottsága pedig körülbelül ott van, ahol az MSZP támogatottsága. Erre reagálva Szabó Tímea már reggel fél 7-kor kifakadt: „mi a jó anyám az osztályharc abban, hogy a kórházakra többet költsünk, a stadionokra kevesebbet. Ebben mi az osztályharc?” – tette fel a kérdést.
Fél 10-kor Tóth Endre volt az utolsó rendes felszólaló is, és arról beszélt: az Orbán-kormány ellehetetlenítette a tiltakozás hivatalos formáját, a sztrájkot. Sok pedagógus a kormányzati arrogancia, a döntéshozatal módja és a kommunikáció stílusa miatt hagyja el a pályát, és ha ezen nem változtatnak, egyre többen fognak így dönteni – figyelmeztetett. Ekkor az Orbán-kormányt már nem az oktatási ügyekben megszólaló Rétvári Bence, hanem az egészségügyért felelős Takács Péter képviselte a vitában. Ő zárszavában nem kevés cinizmussal azt hangoztatta, a 18 órán át tartó vita alatt új, komolyan vehető érv nem hangzott el ellenzéki oldalról. Reggel 9 óra 36 perckor a vita véget ért.
(Kiemelt képünkön: Kövér László, az Országgyűlés elnöke Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)