Több mint húsz oktató felmondott az SZFE-n
Megvárták, amíg rendben lezárul a hallgatók őszi féléve. A távozók között Báron György, Pálfi György és Upor László.
Pénteken több mint 20 oktató adta be a felmondását a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetésének, amelyek azóta valószínűleg megérkeztek a Vidnyánszky Attila vezette kuratóriumhoz – írja a hvg.hu. A tanárok közleménye szerint a 2020/2021-es tanév őszi félévének befejeztével az alább felsorolt oktatók felmondták munkaviszonyukat az egyetemmel, nem írták alá szerződésüket a következő félévre, illetve megszüntették tagságukat az SZFE Doktori Tanácsában:
- Ari Zsófia
- Bagossy László
- Báron György
- Csató Kata
- Csizmadia Tibor
- Dávid Attila
- Fekete Ádám
- Földényi F. László
- Gábor György
- Garai Judit
- Gigor Attila
- Gimesi Dóra
- Kárpáti Péter
- Kovács D. Dániel
- Nagy Zoltán
- Németh Gábor
- Pálfi György
- Róbert Júlia
- Ruttkay Zsófia
- Sellő Hajnal
- Schulze Éva
- Schwechtje Mihály
- Szórád Máté
- Tóth Péter
- Upor László
Február 19-én ért véget az oktatók sztrájkja, amelynek sajtótájékoztatóján a sztrájkbizottság lejtmenetnek értékelte a köztük és a vezetés között lévő kommunikációs ívet. Nem látnak esélyt az egyeztetésre, ezért inkább azon dolgoznak, hogy hatásosabb eszközökkel folytassák az ellenállást. Mint elmondták, levelet kaptak Szarka Gábor kancellártól és Novák Emil általános rektorhelyettestől, amelyben azt írták: a munkáltató, érintettsége hiányában a maga részéről lezártnak tekinti a sztrájktárgyalásokat.
Németh Gábor, a felmondott oktatók egyike, aki augusztus végéig az egyetemi szenátus tagja volt, a 24.hu-nak elmondta, a távozó oktatók közül szerinte mindenki arra készül, hogy a Freeszfe Egyesületben folytatja a munkát. Az Egyesület 30 fővel alakult meg, nemrég újabb 60 tagot vettek fel. Jelenleg helyet keresnek maguknak az oktatáshoz, és azon dolgoznak, hogy diplomát is tudjanak adni hallgatóiknak. Ezzel kapcsolatban már folynak a tárgyalások, a részleteket azonban későbbre ígérte.
A Színház- és Filmművészeti Egyetem oktatói és a hallgatók tavaly májusban a sajtóból tudták meg, hogy a május 26-án éjjel benyújtott törvényjavaslat alapján szeptembertől alapítványi fenntartásban kellene működniük. Az első demonstrációt június 21-én tartották, és jelezték a parlament felé, az alapítványi fenntartóváltást nem fogadják el, mert az nem biztosítja az egyetem Alaptörvény szerinti autonómiáját.
Az intézmény ellehetetlenítése ellen ismert művészek, jelenlegi és a korábbi hallgatók is tiltakoztak, de számos hazai és határon túli szervezet is szolidaritást vállalt velük. Július 3-án az Országgyűlés megszavazta a modellváltást, hamarosan pedig Vidnyánszky Attila rendező, a Nemzeti Színház főigazgatója lett a Színház- és Filmművészeti Egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke. Amikor kiderült, kik lesznek a kuratórium tagjai, Zsámbéki Gábor 41 év után szerződést bontott az intézménnyel, de Székely Gábor és Gáspár Máté, az Elméleti és Művészetközvetítői Intézet vezetője is az elsők között távozott.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium nemcsak az SZFE tulajdoni jogát gyakorló alapítvány kuratóriumába, hanem annak felügyelőbizottságába sem választott be senkit azok közül, akiket az intézmény vezetése javasolt. Az oktatók és hallgatók folyamatosan próbáltak egyeztetni az ITM-mel, de augusztusra az új kuratórium az egyetem autonómiájának minden lényeges elemét felszámolta. Erre lemondott a teljes vezetés és a szenátus, lemondott Ascher Tamás, Enyedi Ildikó, Máté Gábor és Pelsőczy Réka is, a hallgatók pedig az augusztus 31-ére szervezett tüntetés után elfoglalták az egyetemet.
Az SZFE új vezetése többször is megpróbálta érvénytelennek nevezni a modellváltás miatt tiltakozó hallgatók 2020-as őszi félévét, még úgy is, hogy az egyetem hallgatói és oktatói több száz oldalas dokumentációval, nyilatkozatokkal, szakmai anyagokkal, adminisztrálással próbálták bizonyítani, hogy a tiltakozás ellenére a legtöbb órát és kurzust megtartották.
November 11-én a járványhelyzetre hivatkozva a kollégiumot el kellett hagyniuk a blokádot fenntartó hallgatóknak, ezzel véget ért az egyetemfoglalás.
További felmondások után a tiltakozó egyetemi polgárság létrehozta a Freeszfe Egyesületet, részben azért, hogy az egyetemen felmondó oktatók és a hallgatók tovább dolgozhassanak együtt.
(Kiemelt kép: 168.hu | Merész Márton)