Tízezrek menekítették külföldre a pénzüket
Már nemcsak a gazdagok tartják külföldön a pénzüket, a középosztály is elkezdte a pénzkimenekítést.
Noha drágább a számlát fenntartani, már nemcsak a felső, hanem a középosztály is igyekszik külföldre vinni a pénzét - írja a
hirado.hu. Tapasztalható egyfajta kiáramlás a kisbefektetők, a középosztály, felső középosztály részéről, ami meghaladja a megszokottat, de pánikról, menekülésről még nem beszélhetünk – mondta Karagich István, a BloChamps Capital Pénzügyi Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója a köztévé reggeli műsorában.A szakember felhívta a figyelmet arra: az elmúlt években a vagyontranszfert le lehetett szűkíteni a felső tízezerre, nekik volt eszközrendszerük arra, hogy megtakarításaikat külföldön helyezzék el. Mára azonban ehhez a réteghez csatlakozott a középosztály. "Kijelenthető, hogy derékig állunk egy bizalmi válságban, ami gazdaságpolitikai-politikai, és sokkal kevésbé adózási eredőjű" - tette hozzá. Karagich István úgy vélte: a magyarországi privát banki ügyfelek néhány ezer eurós összeget visznek ki, de miután több tízezer emberről beszélünk, összességében a tőkekivitel meghaladja az 50 milliárd forintot.
Érvek a megtakarítás kimentése ellen
Az FN24 összeállítása szerint több érv is szól a külföldi bankszámlanyitás ellen:
Hazánkban a betétbefagyasztásnak (sokan ettől tartva viszik külföldre a pénzüket ) nem sok értelme lenne, hiszen devizabetétből kevés van, a forintbetétetek befagyasztása pedig még egy államcsőd esetén sem segítene sokat a főhatalmon.
Ha átváltjuk euróra, dollárra (bármire) a forintunkat, akkor tetemes árfolyamveszteséget szenvedhetünk el, amikor sikerül megállapodni végül az IMF-fel, s a piacok megnyugodnak.
Az egész unióban ugyanazok a betétbiztosítási szabályok vonatkoznak a bankbetétekre, Ausztriában éppen azok, mint Magyarországon. Az Országos Betétbiztosítási Alaptól kapott tájékoztatás szerint minden bankbetét 100 ezer euró határig biztosított, ami a jelenlegi árfolyamon 32 millió forint. A hazai bankbetétállomány 99,6 százaléka biztosított. Ha egy bank nem fizet a betéteseinek, az alap 20 munkanapon belül fizet helyette.
A lehetséges árfolyamveszteségen kívül jelentős tranzakciós költségekkel is jár a megtakarítás „kimentése”. A forintmegtakarításainkon mostanában jelentős, infláció fölötti hozamot könyvelhetünk el, míg az euróban, dollárban tartott betétek kamata igen „karcsú”.
Utoljára, de nem utolsó sorban egy morális szempont: aki kimenekíti a pénzét, az gyengíti a magyar pénzügyi rendszert, végső soron árt Magyarországnak. Ha ezt sokan teszik, annak a negatív hatása érezhető lesz.